Curierul Zilei - A doua calificare la 11 m!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

A doua calificare la 11 m! Imprimare E-mail
joi, 26 octombrie 2017

Cupa României: CS Mioveni a ajuns DIN NOU în optimi

A doua calificare la 11 m!

CS Mioveni pare să fi devenit o specialistă a calificărilor în Cupă de la 11 m. Tonul a fost dat anul trecut, cînd a învins Steaua în optimi, pentru ca anul acesta să treacă de faza a patra, de ACS Şirineasa, după loviturile de departajare, iar marţi, la Ploieşti, să elimine şi Petrolul în 16-imi, tot după penaltiuri. Scorul după cele 90 de minute şi prelungiri a fost 1-1, iar la penaltiuri 3-4, cu o nouă lovitură parată de Croitoru, scorul final al partidei fiind 4-5.

Meciul de la Ploieşti a fost cel mai spectaculos din prima zi din această fază, după cum l-au catalogat comentatorii de la Digi Sport, Telekom Sport şi Sport.ro. Un meci nebun, cu spectacol total, atît în tribune, cît şi pe teren. S-a jucat cu garda jos, au fost ocazii mari de o parte şi de alta, un gol cu mîna, o eliminare, lovituri de departajare şi cu o atmosferă senzaţională creată în tribune de fanii Petrolului. Mioveniul a atacat mai tot meciul, ratînd nu mai puţin de 14 situaţii de gol şi reuşind să înscrie o singură dată. Seria ratărilor a început-o Ayza, în minutul 4, şi a fost continuată în prima repriză de Florescu (singur cu portarul), Edi Stoica (singur cu portarul), Andor, Năstăsie (şutul peste), din nou Năstăsie (şut respins cu greu). Printre aceste ratări s-a strecurat şi golul lui Năstăsie, din minutul 36. De partea cealaltă, gazdele au avut şi ele trei oportunităţi mari în prima parte, însă, la una, Ichim a respins de pe linia porţii, la alta, Ciocîlteu luftează în faţa golului, iar la alta, Croitoru a respins senzaţional o foarfecă. Repriza a doua a fost mai slabă în faze, dar am remarcat totuşi şutul pe lîngă a lui Andor, capul peste al lui Arnăutu şi golul anulat pe motiv de offside al lui Catană. Golul egalării a venit în minutul 2 al prelungirilor timpului regulamentar şi a fost validat, deşi a fost înscris cu mîna, pentru ca în faza imediat următoare, Neagoe să rateze incredibil golul victoriei.
În minutul 1 al prelungirilor, Pirtea ratează şi el incredibil singur cu portarul, pentru ca, în această primă parte, Năstăsie să mai irosească şi el o ocazie. Repriza a doua a prelungirilor a început cu eliminarea lui Neagoe pentru două galbene. Apoi, Neacşu trage peste de la 25 m, iar echipa Petrolul ratează şi ea o ocazie imensă, Lambru trimiţînd în transversală, apoi Croitoru respinge în faţa lui Stănescu, iar Vintilă reia peste. Meciul se încheie cu două ocazii mari ale argeşenilor, ratate de Năstăsie şi Neacşu.
La penaltiuri, portarul Croitoru a scos din nou echipa, apărînd o lovitură de pedeapsă, în timp ce, la alta, mingea a fost trimisă în bară. De partea cealaltă, Gugu a dat scăriţă, dar n-a nimerit spaţiul porţii, iar Neacşu a închis tabela. Pentru galben-verzi au mai marcat Năstăsie, Negoiţă şi Edi Stoica.

l Petrolul Ploieşti - CS Mioveni
 4-5, după 11 m (0-1, 1-1, 1-1)
Au marcat: Adrian Vintilă (90+2) / Năstăsie (36)
l Neacşu înscrie, 3-4

l Petrolul: Bolboaşă - Cătană, Prunescu (51 Stănescu), Frîncu (71 Adrian Vintilă), Velisar - chindriş, Ciocîlteu, Saim (99 Lambru), Claudiu Tudor, Olaru - Arnăutu (64 Nini Popescu). Antrenor: Octavian Grigore
l Mioveni: Croitoru - Tirică, Gugu, Ichim, Edi Stoica - Negoiţă - Pirtea (100 Neacşu), Andor (69 Andrei Neagoe), Florescu (62 Traşcu), Ayza (81 Rădescu) - Năstăsie. Antrenor Gică Mihali
Arbitru: lucian Rusandu (Sf gheorghe)
Cartonaşe galbene: Popescu (75), Vintilă (105) / Ayza (44), Neagoe (76, 106), Croitoru (79), Gugu (97), Negoiţă (115)
Stadion Ilie Oană - Ploieşti
Spectatori 4.000

Cum s-au marcat golurile:
l 0-1, min. 36: combinaţie frumoasă a Mioveniului pe dreapta, Pirtea pătrunde în careu, centrează la colţul scurt, unde Năstăsie aparare bine şi reia în plasă cu capul de lîngă Frîncu
l 1-1, min. 90+2: Tudor Saim scapă singur în stînga careului după o pasă peste apărare, centrează tare în faţa porţii, acolo unde Adrian Vintilă, nemarcat, reia cu capul, violent, din 3 metri în transversală, mingea revine în teren şi îl loveşte în cot pe nou-intrat şi apoi intră în plasă.

Filmul meciului
l min. 4: Pirtea centrează de pe dreapta, Ayza reia cu capul de la 11 m, iar portarul reţine
l min. 23: Andor îi pasează excelent lui Pirtea pe dreapta, acesta driblează trei adversari şi pătrunde în careu, centrează perfect în 6 m, Florescu apare excelent, nemarcat, însă reia slab, cu latul, cu toată poarta în faţă, portarul respinge pînă la Ayza, însă mingea trimisă cu capul de brazilian trece puţin pe lîngă
l min. 25: Edi Stoica are o combinaţie un-doi cu Năstăsie, fundaşul rămîne singur şi, pe stînga, trage bine la colţul scurt, iar portarul respinge cu greu
l min. 28: Claudiu Tudor trimite lobat peste defensivă, Ciocîlteu scapă singur în careu,  îl fentează în stînga pe Croitoru, ieşit la întîmpinare, apoi şutează pe lîngă Eduard Stoica, repliat la prima bară, însă Ichim respinge de pe linia porţii
l min. 31: combinaţie în trei Andor - Ayza - Edi Stoica, primul pătrunde singur pe stînga, însă pasează inexplicabil în spate, unde nu este niciun coechipier
l min. 32: Năstăsie şutează de la 20 m, peste poartă
l min. 36: 0-1!
l min. 38: contraatac Petrolul, pe dreapta, Chindriş Centrază lung, însă Ciocîlteu din poziţie ideală luftează
l min. 38: în faza imediat următoare, argeşenii scapă pe contraatac, Năstăsie urcă cu mingea la picior, pătrunde în careu în dribling, trage la colţul scurt, iar portarul respinge cu greu
l min. 43: Tudor reia din foarfecă din centrul careului, dar Croitoru respinge senzaţional în corner
l min. 46: Andor trage de la 18 m puţin pe lîngă
l min. 52: Arnăutu reia cu capul din careu puţin peste
l min. 68: Saim trage din marginea careului, Croitoru respinge în lateral, direct acolo unde se află Răzvan Catană, care trimite cu latul în plasă, însă golul e anulat pentru offside
l min. 90+2: 1-1!
l min. 90+3: Năstăsie îi trimite excelent pe spate lui Neagoe, acesta scapă singur în careu pe dreapta, însă trage din poziţie excelentă la colţul lung, puţin pe lîngă
l min. 91: Pirtea scapă singur în careu pe dreapta, preia în spatele apărării, însă trage în portar, deşi era singur cu acesta
l min. 97: Năstăsie pătrunde singur în careu pe stînga după o pasă a lui Pirtea, şutează la colţul scurt, dar portarul respinge
l min. 105: Gugu trage de la 30 m din lovitură liberă din poziţie centrală, peste
l min. 110: Lambru îi ia faţa lui Stoica şi trimite din 4 metri pe lîngă poartă mingea centrată din stânga, irosind o mare situaţie de gol
l min. 112: Neacşu recuperează excelent, urcă cu mingea la picior, dar trage peste d ela 25 m
l min. 117: Tudor centrează în careul, Lambru şutează de la 10 metri în transversală, Stănescu şi Vintilă urmăresc mingea şi se încurcă reciproc la 6 metri atunci cînd vor să reia cu capul, Stănescu trimite în faţă, iar Vintilă şutează din 4 metri peste transversală
l min. 118: Rădescu îi pasează excelent la 16 m lui Năstăsie, acesta preia şi trage puţin peste transversală din faţa careului
l min. 119: pe contraatac, Neacşu trimite din poziţie foarte bună, de la 18 metri lateral dreapta, pe jos, iar Bolboaşă reţine

Gugu, scăriţă la penalti
Costinel Gugu a avut ghinion la loviturile de departajare. Fundaşul central al
Mioveniului şi-a ales în cel mai nepotrivit moment al meciului să execute o scăriţă! Scorul era 1-1 la 11 m, iar Ciocîlteu tocmai ratase, Gugu avînd şansa să facă 2-1 şi să aducă echipa în avantaj. Din păcare, scăriţa acestuia a fost imprecisă şi, chiar dacă portarul a fost bătut, nu a nimerit spaţiul porţii, trecînd peste transversală. Din fericire pentru echipă, Croitoru a apărat după aceea un penalti, iar Neacşu a marcat golul victoriei.