Curierul Zilei - Alte ştiri pe scurt

*** Cozile de topor din pădurea românească     *** 8 miniştri noi şi un nou vicepremier     *** Avem stocuri de antiderapant     *** PASTILA de UMOR      *** „Un secol de muzică tradiţională românească”     *** Workshop pentru formarea profesională      *** Autorităţile din Mioveni pregătite pentru iarnă      *** Incendiu la Vlădeşti     *** Crimă, la un pahar de ţuică!     *** Spărgătorii de la Primăria Leordeni, prinşi!     *** Prima zăpadă a venit cu accidente şi evenimente     *** Bărbat paralizat, scos din incendiu     *** Spaniolii preferă familii de români, căpşunari!     *** Următorul meci al Mioveniului, vineri la 17:00     *** „Nu putem rata obiectivul!“     *** Pelici: „Am întîlnit o echipă bună“     *** 4 medalii de bronz la Focşani     *** Pe frig, doar 20 de goluri     *** Raicu s-a oprit în turul 2      *** Meci crucial pentru tricolori     *** Show baschetbalistic la Piteşti!     *** „3 puncte foarte importante”     *** Popa: „Am pierdut pe greşeli individuale”

Alte ştiri pe scurt Imprimare E-mail
joi, 26 octombrie 2017

Alte ştiri pe scurt

Neagoe, eliminat aiurea

Andrei Neagoe nu a apucat să joace decît 37 de minute din cele 52 pe care le avea la dispoziţie în meciul de Cupă de la Ploieşti cu Petrolul. Mijlocaşul a intrat, în minutul 69, în locul lui Andor, iar 7 minute mai tîrziu, vedea primul cartonaş galben. Apoi, în primul minut al reprizei a doua de prelungiri, nu controlează cum trebuie un balon şi faultează, punînd talpa pe piciorul adversarului, iar arbitrul îi dă al doilea galben şi implicit pe cel roşu.

CS Mioveni a fost susţinut la Ploieşti şi de un grup mic de suporteri. Aceştia au luat iniţial loc la tribuna 1, însă, în momentul golului lui Năstăsie, au sărit de bucurie, fapt ce i-a deranjat pe mai mulţi suporteri gazdă. Aceştia au sărit la bătaie, i-au scuipat şi i-au înjurat pe argeşeni, încercînd să le fure fularele de la gît, iar oamenii de ordine au fost nevoiţi să-i mute la peluze. La final, galeria Mioveniului s-a auzit clar de mai multe ori scandînd numele MI-O-VENI!, dar şi numele echipei gazdă Petrolul, fapt pentru care au fost aplaudaţi de întreg stadionul.

Neacşu a vrut să dea

Eduard Neacşu a intrat în meciul de la Ploieşti pentru ultimele dou­ă­­zeci de minute din prelungiri. Mijlocaşul a intrat bine în meci, a încercat cîteva acţiuni personale, dar şi combinaţii şi a şutut de două ori periculos din poziţii bune. Apoi, la penaltiuri, a fost unul dintre cei care a cerut să bată în prima serie, fiind al cincilea şi marcînd astfel golul victoriei.
Grupaj realizat de S.Mihai

Spionaţi de ilfoveni

La meciul de marţi dintre FC Argeş şi CSM Politehnica Iaşi a asistat şi un reprezentant al celor de la Concordia Chiajna, adversar pe care moldovenii îl vor întîlni, duminică, în campionat. Emil Ursu, secundul celor de la Chiajna, a urmărit disputa de la Piteşti din tribuna oficială a stadionului Nicolae Dobrin, notîndu-şi într-un carneţel toate datele despre echipa lui Stoican. Tehnicianul ilfovean a fost trimis la Piteşti de Ion Moldovan, care, de cînd a preluat pe Concordia, a avut rezultate destul de bune.

Vor în finala Cupei

Antrenorul Flavius Stoican îşi doreşte ca Poli Iaşi să joace finala Cupei României: „În Cupa României vrem să ajungem cît mai sus. Dacă se poate, să ajungem pînă în finală. Sîntem realişti, nu este uşor, dar nici nu sîntem o echipă care nu poate pune probleme oricărui adversar din România. Am jucat cu Steaua, Dinamo, Astra, CFR, echipe puternice, iar jocul nostru nu a fost sub cel al lor. De aceea, consider că în această competiţie şi noi putem să eliminăm pe cele care sînt favorite, chiar dacă plecăm ca outsideri“.

Explicaţii pentru golul victoriei

Flavius Stoican a comentat şi faza de la golul doi al echipei sale, cînd jucătorii săi au refuzat să dea mingea în aut, deşi mijlocaşul Cătălin Barbu era căzut la pămînt: „Sînt cazuri în care eu le cer jucătorilor mei să dea mingea afară din teren, cînd văd ca adversarul este accidentat grav, dar sînt şi cazuri cînd şi jucătorii de la echipa adversă se dau accidentaţi. Acum consider că nu a fost o accidentare gravă şi a fost mai mult o încercare de a trage de timp“, a spus tehnicianul oaspeţilor.