Curierul Zilei - Liderul, la a 10-a victorie

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Liderul, la a 10-a victorie Imprimare E-mail
miercuri, 01 noiembrie 2017

Liga a IV-a - etapa 10

Liderul, la a 10-a victorie

Etapa din acest weekend de la judeţ a fost şi ea una spectaculoasă, marcîndu-se în total 42 de goluri. Au fost totuşi cîteva partide care au dus „greul“ rundei şi care au ridicat media golurilor, cea de la Poiana Lacului, unde s-a înscris de 12 ori, cea de la Făget, unde s-a marcat de 7 ori, cea de la Miceşti, unde s-a înscrs de 8 ori, şi cea de la Bradu, unde au fost 7 reuşite.

Astfel, putem consemna a 10- a victorie din tot atîtea partide a liderului Unirea Bascov, ajungerea pe podium a Albotei după un nou succes, 5-2, în deplasare, la Real Bradu, ieşirea de pe podium a lui Atletic II după o nouă înfrîngere, spectacolul din derbiul de la Făget, dar şi remiza albă din derbiul oraşelor Curtea de Argeş şi Cîmpulung.

Acuzaţii, pe final

La Miceşti, liderul a dat recital, impunîndu-se cu 7-1, într-un meci în care, la final, oaspeţii au reclamat incidente. Concret, delegaţia Bascovului a înaintat un referat în care au specificat că persoane din delegaţia gazdelor au sărit să îl bată pe antrenorul Dulcea şi chiar i-au dat un pumn. Cazul a ajuns pe masa Comisiei de Disciplină şi a fost judecat aseară la AJF. În acest meci, bascovenii au luat repede o opţiune în meci, marcînd primele două goluri în minutele 3 şi 7 prin Dalu. Pînă la pauză, Naciu şi Ciocîrlan au majorat diferenţa pe tabelă. La reluare, Buricel a redus din diferenţă în minutul 51, însă Ciocîrlan şi Sanda (de două ori) au reuşit golurile ce au consfinţit rezultatul final. Meciul a fost arbitrat de o brigadă cu nume, avîndu-l la centru pe Robert Avram, iar la cele două margini, pe Andrei Ciuciu şi Octavian Neacşu. Pentru Bascov au jucat: Tufişi - Chirciu, Ciocîrlan, Dalu, Dima, Marius Ion, Linte, Naciu, Sanda , Stancu, Tameş, pe parcurs mai intrînd Olteanu, Boboacă, Petre.
A înscris de 7 ori
Meciul de la Poiana Lacului dintre echipa locală AS şi Olimpia Suseni va rămîne cu siguranţă în istoria fotbalului argeşean, atît datorită scorului, cît şi prin faptul că un fotbalist al gazdelor a marcat de 7 ori. Este vorba de Răzvan Neacşu care a reuşit să perforeze poarta adversă în minutele 36, 63, 69, 76, 78, 85,şi 87. Pe de o parte, scorul poate fi explicat şi prin faptul că oaspeţii au rămas în 10 în minutul 38, după eliminarea lui Gicină.

Meci de infarct, la Făget

La Făget s-au întîlnit, în weekend, cele două formaţii care evoluează în meciurile de acasă pe acest stadion: CS Mioveni III şi Viitorul Ştefăneşti, gazde fiind de data aceasta echipa galben-verde. A fost un meci spectaculos cu răsturnări de situaţie în care gazdele s-au impus pînă la urmă cu 4-3. Carcadia a deschis scorul pentru Mioveni III în minutul 10, după care Viitorul Ştefăneşti a preluat conducerea în 13 minute, marcînd de trei ori prin Stănculescu, Cîrstea şi Marinescu. Pînă la pauză, Mormolea a redus din diferenţă în minutul 42, după care pe finalul meciului, în minutele 85 şi 87, gazdele au reuşit să marcheze golurile victoriei, prin Tărîţă şi Mormolea. Gazdele i-au folosit pe: Călinoiu - Anghel, Bărăscu, Carcadia, Fulga, Hanea, Luca, Lupu, MIncă, Mormolea, Tărîţă, pe parcurs mai intrînd Năuiu şi Iulian Vladu. De partea cealaltă, la Viitorul Ştefăneşti, au jucat: Vlad - Nicolae, Păun, Andrei Băjenaru, Preda - Gheorghe, Dediţoiu, Marinescu, Stănculescu - Bageac, Nicolescu. Au mai jucat: Olaru, Larionov, Gîrlescu, M. Vlad. În acest meci, oaspeţii au avut lipsă 6 dintre titularii care nu s-au mai putut învoi de la serviciu. Mai mult, preşedintele clubului, Florin Păun, a intrat şi el pe teren în centrul apărării după o pauză de un an şi operat de curînd de apendicită, iar toate rezervele care au intrat au fost juniori. „Un joc bun, practicat de băieţii antrenaţi de cuplul Matei şi Marinescu, şi au ţinut în şah echipa din Mioveni. Felicitări, băieţi, chiar dacă am pierdut, pentru determinare, pentru efort, pentru dăruire. Felicităm şi echipa adversă care s-a văzut că are în componenţă jucători cu experienţă şi o condiţie fizică fenomenală. Capul sus, baieti, sîntem mîndri de voi!“, a spus, la finalul partidei, preşedintele Păun.

I-a pus mîna în gît arbitrului

Meciul din Liga a V-a, seria Centru, dintre AS Drăganu şi Şoimii Tigveni a fost întrerupt, în minutul 65, la scorul 3-0 pentru gazde. Arbitrul de centru Antonio Ivaşcu a pus mai devreme capăt partidei, după ce un jucător oaspete a venit şi i-a băgat mîna în gît, supărat că urma să primească cartonaşul galben. Cazul urma să fie judecat, aseară, de Comisia de Disicplină a AJF. n

12. Basarabi Curtea de Argeş    10    3    3    4    21-23       12p
13. AS Viitorul Ştefăneşti                    10    3    1    6      9-21     10p
14. CS DLR Piteşti    10    2    3    5    19-33      9p
15. AS Olimpia Suseni    10    1    0    9    14-44         3p
16. CS Real Bradu    10    0    0    10    14-70         0p