Curierul Zilei - Umilinţă în Ştefan cel Mare

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Umilinţă în Ştefan cel Mare Imprimare E-mail
miercuri, 01 noiembrie 2017

Liga I - Retrospectiva etapei a 16-a

Umilinţă în Ştefan cel Mare

Etapa 16-a a Ligii I a oferit şi cîteva surprize, unele mai mici, altele mai mari. Astfel, runda a început cu victoria aşteptată a Iaşiului în faţa Chiajnei, chiar dacă echipa lui Ion Moldovan venea după mai multe victorii consecutive. Apoi, remiza albă a Voluntariului cu Juventus, iar Poli Timişoara a cîştigat cu Astra, pe final. CFR Cluj s-a împiedicat, acasă, de Mediaş, doar 0-0, iar FCSB a umilit Craiova, la fel cum a făcut şi Viitorul cu Dinamo.

n Poli Iaşi - Concordia Chiajna 3-1
CSM Poli Iaşi a trecut cu 3-1 de Concordia Chiajna şi a obţinut a treia victorie într-o săptămînă. Platini a marcat senzaţional pentru moldoveni, executînd perfect o lovitură liberă în minutul 67 şi ducînd scorul la 2-0. Şi coechipierul său, Jo Santos, a fost aproape să înscrie un gol de poveste, chiar în secunda 28. În schimb, Pedro Mendes a ratat incredibil, din poziţie ideală, în prelungirile primei reprize. Portughezul s-a revanşat însă, în minutul 49, cînd a punctat din pasa lui Qaka. După golul lui Platini, Paul Batin a redus din diferenţă cu a opta reuşită stagională, în minutul 72, dar nu a putut să o ajute pe Concordia să plece neînvinsă din Copou. Gazdele au mai înscris o dată, în prelungirile partidei. Intrat pe final, Andrei Cristea a finalizat o acţiune care a făcut şah-mat apărarea adversă.

n CS U Craiova - FCSB 2-5
Roş-albaştrii au avut nevoie de 44 de secunde pentru a deschide scorul la Severin. Harlem Gnohere a înscris cu un şut din prima, din pasa căpitanului Florin Tănase. Gazdele nu şi-au revenit din şoc şi au mai încasat un gol. Momcilovic l-a depăşit pe Martic şi i-a centrat perfect lui Teixeira (33), care a stabilit scorul pauzei: 0-2. În partea secundă, Tănase îşi putea trece în cont şi al doilea assist, dacă Enache nu rata din poziţie ideală. La următorul atac, tânărul de 22 de ani nu a mai pasat şi şi-a trecut numele printre marcatori (62). În urmãtoarele 9 minute s-au mai înscris 3 goluri. Larie a deviat mingea în propria poartă (66) la şutul lui Burlacu şi a fost imitat de Kelic (69), fază la care Budescu a fost trecut drept marcator. Fundaşul alb-albaştrilor s-a revanşat imediat şi l-a învins şi pe Niţă (72). Spectacolul ofensiv nu s-a oprit. Intrat în locul lui Budescu, Florinel Coman nu i-a dat nici o şansă lui Calancea: a stabilit rezultatul final, 5-2 pentru FCSB, care este noul lider al Ligii 1.

n FC Voluntari - Juventus Bucureşti 0-0
FC Voluntari a încheiat la egalitate, pe teren propriu, cu Juventus Bucureşti, scor 0-0, sîmbătă în etapa a 16-a a Ligii I. Ambele echipe au ratat ocazii bune de gol, gazdele prin Pîrcălabu (1), Acsinte (48), Popadiuc (49), Cernat (84), iar Juventus prin Călinţaru (5, 72 - bară), Băjenaru (24), Măzărache (63), Carabela (68). Şi partida din tur s-a terminat cu acelaşi scor.

n ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu 2-1
Pe Dan Păltinişanu, giurgiuvenii au început cu stîngul. Abang a primit rapid două cartonaşe galbene şi a fost eliminat. Superioritatea bănăţenilor s-a simţit imediat, iar Alex Munteanu a deschis scorul după 37 de minute. Chiar înainte de pauză, antrenorii Astrei au cerut al doilea galben la Creţu, după o intrare tare asupra lui Ioniţă, însă fără succes. Atît Edi Iordănescu, cît şi secundul Alexandru Radu au fost trimişi în tribună de Sebastian Colţescu. Croatul Curjuric, intrat în locul lui Croitoru, accidentat, a fost aproape să dubleze avantajul gazdelor în startul reprizei secunde, însă golul a venit la cealaltă poartă. În minutul 59, Balaure a adus egalarea cu o execuţie elegantă din interiorul careului, după pasa primită de la Marquinhos, abia intrat pe teren. După 12 minute, a venit însă şutul excepţional al lui Mailat, care a lovit transversala, apoi a intrat în poartă, după ce l-a lovit nefericit pe Iliev.

n Dinamo - Viitorul 0-4
Viitorul a dat recital şi a fost aproape de reeditarea victoriei de acum doi, cînd a fost 5-1 pentru trupa lui Hagi. Fostul dinamovist, George Ţucudean, a oferit pasa pentru Chiţu, care a deschis scorul în minutul 7. Râmniceanu a intervenit excelent la dubla ocazie a gazdelor, apoi a scos şi şutul lui Nemec. Ţucudean şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, servit de olandezul De Nooijer. Putea să fie 3-0, dar Ţîru a tras puţin pe lîngă. Dinamoviştii au scăpat basma curată şi în prelungirile primei reprize, cînd Nedelcearu a scos in extremis la ocazia lui Ganea. Învinsă de trei ori pe propriul teren în acest sezon, Dinamo nu şi-a revenit nici în repriza a doua. Ţucudean a deviat o minge pentru Eric, care a marcat pentru 3-0. Suporterii gazdelor nu au mai suportat umilinţa şi au vrut să intre pe teren, dar au fost împiedicaţi de forţele de oridine. Cu zece minute înainte de final, Ionuţ Vână a stabilit scorul final, 4-0.     Sursa: www.digisport.ro

n CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 0-0
Clujenii şi-au creat destul de puţine ocazii de gol, cea mai mare fiind bara lui Adrian Păun (28). Urko Vera a avut două oportunităţi (31, 54), iar Damjan Djokovic a avut şi el o situaţie bună (81). Ovidiu Hoban şi Adrian Păun au cerut penalty-uri pentru clujeni în acest meci. Medieşenii au avut o singură şansă, în prelungiri, prin Sergiu Popovici (90+5). CFR cîştigase în tur cu 3-0, la Mediaş.

n Sepsi Sf. Gheorghe - FC Botoşani 0-2
Oaspeţii au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Laurenţiu Buş (45+1 - penalty), după un fault comis de macedoneanul Milovan Petrovikj asupra lui Mihai Roman I. FC Botoşani s-a desprins prin autogolul lui Marius Burlacu (55), care a deviat decisiv şutul lui Mihai Bordeianu. Sepsi a fost condusă de pe margine de antrenorul interimar Sandor Nagy. Meciul s-a desfăşurat pe ninsoare, transformată pe finalul partidei în viscol.