Curierul Zilei - Victorie de senzaţie obţinută în prelungiri!

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

Victorie de senzaţie obţinută în prelungiri! Imprimare E-mail
(5 voturi)
miercuri, 01 noiembrie 2017

Spectacol baschetbalistic, la Sala Sporturilor

Victorie de senzaţie obţinută în prelungiri!

BCM U FC Argeş - SCM Craiova 122-112 (26-23, 25-19, 19-30, 27-25, 25-15 )

Baschetbaliştii de la BCM U FC Argeş au avut nevoie de o repriză suplimentară de prelungiri pentru a se impune în confruntarea de luni seară, de pe propriul teren, cu SCM Craiova. Echipa pregătită de Hristu Şapera a obţinut a treia victorie din acest tur de campionat, după ce s-a impus la o diferenţă de 10 puncte, scor 122-112, în disputa cu oltenii. Partida de la Sala Sporturilor a contat pentru etapa a patra a sezonului şi a fost cea mai spectaculoasă de pînă acum.

Meciul de la Sala Sporturilor Trivale a fost unul nerecomandat cardiacilor şi a avut nevoie de prelungiri pentru a se stabili cîştigătoarea. Trupa din Bănie a început foarte bine partida şi a condus pe tabelă în două rînduri, însă alb-violeţii au reuşit să anuleze handicapul şi au terminat primul sfert în avantaj graţie reuşitelor lui Troupe şi Russel. Sfertul al doilea a fost la discreţia gazdelor care au reuşit să-şi mărească la 9 lungimi datorită reuşitelor din spatele semicercului ale lui Russel, Troupe, Kostoski şi Agafonov. După revenirea de la cabine, oltenii au preluat controlul partidei. Au recuperat diferenţa de puncte şi au trecut în avantaj. Înaintea ultimului sfert, Craiova avea pe tabelă un avans de 2 puncte. Ultimul sfert a fost unul de infarct. Oltenii s-au distanţat destul de repede la 7 puncte, iar piteştenii au fost nevoiţi să alerge după egalare. Porter Troupe a dat semnalul revenirii prin aruncările sale precise şi a egalat situaţia pe tabelă. Cu 25 de secunde înainte de final, la scorul de 97-97, alb-violeţii au avut atacul, dar nu au reuşit să marcheze şi s-a intrat în prelungiri. În repriza suplimentară, BCM U FC Argeş a controlat ostilităţile şi a reuşit să se impună la o diferenţă de 10 lungimi. Principalii marcatori ai echipei din Trivale au fost Porter Troupe, cu 27 puncte, Aco Kostoski, cu 23 puncte, 9 recuperări şi Andriy Agafonov, cu 22 puncte. De la SCM Craiova s-au remarcat Goran Martinic, cu 25 puncte, Nemanja Aleksandrov, cu 24 puncte, urmat de Jamar Samuels şi Ivan Siriscevic, ambii cu cîte 20 puncte fiecare. În urma acestei victorii, BCM U Piteşti a intrat în plutonul celor şase echipe care au cîte trei victorii şi o înfrîngere în acest debut de sezon.