Curierul Zilei - Înfrîngere după 5 ratări imense!

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Înfrîngere după 5 ratări imense! Imprimare E-mail
luni, 06 noiembrie 2017

Liga a II-a, etapa 15: CS Mioveni - Metaloglobus 0-1 (0-1)

Înfrîngere după 5 ratări imense!

CS Mioveni a pierdut, sîmbătă, pe propriul teren, al doilea meci din actuala stagiune. Galben-verzii au fost învinşi de Metaloglobus Bucureşti, cu 1-0, după ce, la 0-0, au ratat cinci ocazii.

Gazdele au început în forţă partida de la Mioveni şi s-au aruncat spre poarta adversară încă din primele minute. În prima repriză a fost însă un festival al ratărilor şi, cum în fotbal ocaziile se răzbună, oaspeţii au fost cei care au marcat. Ayza a dat startul ratărilor la poarta bucureştenilor, cu o reluare puţin peste cu capul, de la 16 m. În minutul 5, Rădescu scapă singur cu portarul, dar greşeşte execuţia şi trage pe lîngă. În minutul 12, Năstăsie scapă şi el singur cu portarul, dar nu controlează cum trebuie balonul şi goalkeeper-ul reţine. Trei minute mai tîrziu, Florescu scapă şi el singur pe stînga, dar nu reuşeşte să-l învingă pe portar, acesta respingînd in extremis. În minutul 20, acelaşi Florescu scapă iar singur, dar portarul respinge din nou în ultimul moment. Iar în minutul 25, Ayza reia şi el puţin peste, deşi era singur cu portarul în 6 m. Toate aceste ratări s-au răzbunat în minutul 34, însă golul oaspeţilor a fost marcat din off-side, nesemnalizat de tuşier. Repriza se încheie cu un şut bombă al lui Negoiţă de la 30 m din lovitură liberă, portarul fiind din nou la post şi respingînd in extremis. În repriza a doua, Mioveniul a forţat înscrierea golului, dar jocul nu a mai fost deloc consistent. Au apărut şi greşelile, iar oaspeţii au avut cîteva contraatacuri periculoase. Ocazii mari nu au mai fost la poarta bucureştenilor, însă Ayza şi Rădescu au avut două oportunităţi de a înscrie. De partea cealaltă, Răileanu, Ghenovici şi Robu ratează şi ei despinderea pe tabelă. meciul se încheie cu o nouă ocazie a Mioveniului, un şut puternic şi periculos al lui Neagoe din interiorul careului, mingea trecînd puţin peste transversală.
CS Mioveni pierde aşadar trei puncte pe propriul teren, într-un meci pe care l-a avut la început în mînă şi totodată galben-verzii cad în clasament un loc, pînă pe 8, rămînînd de două etape cu doar 22 puncte adunate. Etapa următoare, este una intermediară, miercuri, iar CS Mioveni va evolua în deplasare la Academica Clinceni.
n CS Mioveni - Metaloglobus 0-1 (0-1)
A marcat: Martin (34)
l Mioveni: Croitoru - Tirică, Gugu (59 Vintilă), Negoiţă, Edi Stoica - Mîrzeanu (46 Andrei Neagoe), Traşcu - Rădescu, Florescu (74 Neacşu), Ayza  - Năstăsie. Antrenor: Gică Mihali
l Metaloglobus: Geantă - Robu, Mitroi, Caramalău, Sava, Asanache - Popa, Răileanu, Ghenovici (74 Stîngă), Niculae (69 Ion Marian) - Martin (45 Potecea). Antrenor: Bogdan Vintilă
Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Gugu (61), Florescu (74), Neagoe (79) / Mitroi (76)
Stadion Orăşenesc Mioveni
Spectatori 300

Cum s-a marcat golul:
n  0-1, min. 34: Martin preia o minge în spatele apărării, plecînd din off-side, rămîne singur cu portarul şi înscrie

Filmul meciului:
l Min. 3: Florescu centrează în careu din lovitură liberă de pe stînga, Ayza reia cu capul, dar mingea trece puţin pe lîngă, la colţul lung
l Min. 5: Negoiţă pasează în adîncime pentru Ayza, acesta deviază spre centru, Rădescu scapă de marcaj şi, de la 15 metri, singur cu portarul, reia pe lîngă
l Min. 12: Traşcu trage pe jos de la 30 de metri, Năstăsie interceptează la 16 metri, rămîne singur cu portarul, dar scapă mingea de sub control şi reţine Geantă
l Min. 15: un-doi între Florescu şi Năstăsie, primul scapă singur în careu pe stînga, şutează, dar portarul respinge în corner
l Min. 20: Rădescu centrează în careul mare, Năstăsie preia la 16 metri de poartă, Florescu îi ia mingea, scapă singur, dar portarul respinge in extremis, din nou, şutul pe jos al acestuia
l Min. 25: Florescu driblează pe dreapta, intră în careu, centrează în faţa porţii, de unde Ayza, singur cu portarul, reia din prima puţin peste poartă
l Min. 34: 0-1!
l Min. 40: lovitură liberă de la 30 pentru gazde, Negoiţă şutează puternic, iar portarul respinge cu greu de lîngă bară
l Min. 48: Ayza centrază de pe stînga la colţul scurt, iar un fundaş al oapeţilor loveşte balonul greşit, mingea ducîndu-se înspre propria poartă, însă trece milimetric pe lîngă bară
l Min. 49: Reileanu şutează puternic de la 16 metri, pe lîngă poartă
l Min. 56: Ghenovici trimite de la 25 de metri, milimetric pe lîngă vinclu
l Min. 58: Ayza reia cu capul din centrul careului, portarul scoate cu greu de sub transversală
l Min. 60: Robu scapă pe contraatac, dar şutează pe lîngă poartă, de la marginea careului, fiind talonat de Traşcu
l Min. 64: Rădescu trage din prima de la 16 m, mingea trece peste
l Min. 65: Şut de pe dreapta după un contraatac, al aceluiaşi Robu, dar Croitoru respinge în lateral
l Min. 90: Neagoe trimite un şut bombă din 16 metri, mingea trece puţin peste poartă