Curierul Zilei - Au ratat 11 m, în min. 92!

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Au ratat 11 m, în min. 92! Imprimare E-mail
duminică, 12 noiembrie 2017

Liga a II-a, etapa 17: CS Mioveni - Sportul Snagov 2-2 (1-0)

Au ratat 11 m, în min. 92!

CS Mioveni a ratat, sîmbătă, o victorie cu Sportul Snagov, în minutul 92, Ene irosind un penalti care putea schimba soarta partidei. Jocul făcut de galben-verzi a fost din nou unul modest, iar oaspeţii au dat două goluri fără a avea vreo ocazie de gol pînă atunci, unul din corner şi altul cu un şut de la 25 m.

Mioveniul a avut meciul cu Snagov în mînă, însă nu a putut să profite de situaţia din teren. În prima repriză, am consemnat cîte o ocazie imensă de fiecare parte, prima a gazdelor care au ratat incredibil prin Năstăsie, vîrful reluînd slab spre poartă din interiorul careului, deşi avea toată poarta în faţă, şi a doua a oaspeţilor care au trimis milimetric pe lîngă, prin Manea, cu un lob peste portar, de la 16m. Golul argeşenilor a venit la ultima fază a primei reprize, la o fază fixă, un corner executat perfect de Florescu, la colţul scurt, Ayza înscriind cu capul. Din păcate, pauza nu a fost un sfetnic bun pentru galben-verzi, care au ieşit nehotărîţi de la vestiare, iar după 8 minute de joc din repriza secundă, s-au văzut conduşi pe tabelă cu 2-1. Mai întîi, Şerban a egalat cu capul, după un corner, în minutul 49, iar apoi Borţoneanu l-a surprins pe portarul Sima cu un şut de la distanţă, plasat, golul al doilea venind în minutul 53. Mioveniul a căutat imediat egalarea, iar în minutele 59 şi 63, Năstăsie a ratat două ocazii mari, la ambele reluînd imprecis din 2 m mingea centrată de Edi Stoica, de pe stînga. Cu toată echipa aruncată în atac pentru a egala, Mioveniul a fost surprins de oaspeţi în cîteva rînduri în minutele 70, 74 şi 77, dar nu a putut închide jocul, pe rînd, Borţoneanu, Neaţă şi Gagnon, ratînd ocazii mari de gol. Galben-verzii au reuşit totuşi să egaleze în minutul 80, tot după un corner, bătut excelent de Florescu, Năstăsie marcînd de data aceasta cu capul. Pînă la final, argeşenii au căutat cu disperare golul izbăvitor, adversarul nemaicontînd în joc, iar Zeiţa Fortuna părea că le zîmbeşte, pentru că, în minutul 3 al prelungirilor, Florescu a fost faultat în careu şi a obţinut penalti. Bucuria care a venit s-a transformat pînă la urmă în coşmar, pentru că Ene a ratat lovitura de pedeapsă, portarul ghicindu-i colţul şi respingînd. CS Mioveni nu a reuşit aşadar decît un egal în partida cu Sportul Snagov, iar criza galben-verzilor se adînceşte, pentru că echipa nu a mai cîştigat de 6 etape în campionat. Finalul sezonului se anunţă a fi unul dificil pentru echipă, mai ales că etapa următoare, la Mioveni, va veni liderul, Hermannstadt.
CS Mioveni - Sportul Snagov 2-2 (1-0)
Au marcat: Ayza (45), Năstăsie (80) / Şerban (49), Borţoneanu (53)
l Mioveni: Sima - Negoiţă, Gugu (52 Ene), Traşcu, Edi Stoica (67 Alexe) - Mîrzeanu, Andrei Neagoe - Rădescu, Florescu, Ayza (74 Andor) - Năstăsie. Antrenor: Mihai Olteanu
l Snagov: Fila - Cornea, lică, Şerban, Voineag - Al. Radu, D. Munteanu, Borţoneanu, Manea (90 Oancea), Gagnon - Neaţă (76 Ilie). Antrenor: Valeriu Răchită
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare)
Cartonaş galben: Cornea (82)
Stadion Orăşenesc. Spectatori 300
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 45: corner de pe stînga pentru Mioveni, Florescu centrează la colţul scurt,  Ayza reia cu capul în poartă la colţul lung
l 1-1, min. 49: Şerban egalează cu capul din careu, tot după un corner
l 1-2, min. 53: Borţoneanu trage puternic de la 25 m central şi înscrie
l 2-2, min. 80: corner de pe dreapta pentru gazde, Floresu centrează din nou bine, iar Năstăsie reia din centrul careului, cu capul, în plasă
Filmul meciului:
l min. 11: combinaţie frumoasă a gazdelor care intră cu mingea la picior în careu, Rădescu îi pasează ideal lui Năstăsie venit pe centru, însă acesta trage slab, deşi nu era marcat, iar portarul reţine
l min. 17: Manea recuperează în faţa lui Traşcu şi scapă singur spre poartă, Sima iese în întîmpinare, însă este lobat de la 16 m, iar mingea trece milimetric pe lîngă bară
l min. 45: 1-0!
l min. 49: 1-1!
l min. 53: 1-2!
l min. 59: Edi Stoica centrează de pe stînga, Năstăsie reia din 2 m milimetric pe lîngă
l min. 63: Edi Stoica centrează din nou bine, însă acelaşi Năstăsie nu reuşeşte să marcheze din 2 m
l min. 68: Mîrzeanu trage din prima de la 20 m, portarul respinge greu de sub bară
l min. 70: un-doi Borţoneanu - Neaţă, primul rămîne singur în careu, trage din prima, dar mingea trece puţin pe lîngă
l min. 74: Neaţă, singur în careu pe dreapta, trage în blocajul portarului Sima
l min. 77: Gagnon preia şi trage de la 16m peste poartă
l min. 80: 2-2!
l min. 88: Mîrzeanu şutează de la 20 m plasat, dar portarul prinde
l min. 93: Florescu driblează în dreapta careului, este faultat, arbitrul dă penalti, însă acesta este ratat de Ene, care trage în dreapta portarului, la firul ierbii, însă goalkeeper-ul a ghicit colţul şi respinge
Culisele meciului
l Vremea a fost bună pentru fotbal, sîmbătă, la Mioveni, termometrele înregistrînd 14 grade Celsius la ora disputării jocului cu Sportul Snagov.
l Cu toate acestea, în tribune nu au venit să asiste la meci decît vreo 300 de persoane, care au luat loc la tribuna a II-a şi la tribuna I a stadionului Orăşenesc.
l CS Mioveni a deschis scorul la ultima fază a primei reprize. După ce oaspeţii au pus mingea apoi la centrul terenului, centralul a fluierat finalul reprizei.
l Penaltiul ratat de Ene a fost şi el la ultima fază a meciului, după ce portarul a respins în corner de lîngă bară, arbitrul fluierînd finalul jocului.
l Pe banca de rezerve a gazdelor au rămas pînă la fianalul partidei portarul Preda şi jucătorii de cîmp Eduard Neacşu, Sebastian Ivan şi Mihai Vintilă.
l De partea cealaltă, la oaspeţi, au făcut degeaba deplasarea la Mioveni portarul Anca-Trip şi jucătorii de cîmp Proboi, Ionescu, Rusu şi Bustea.
l Pentru CS Mioveni au fost la acest meci portarul Sima, fundaşul central Andrei Traşcu şi mijlocaşul Eduard Florescu. Pe bancă mai erau în această categorie Neacşu şi Ivan.
l Sportul Snagov i-a avut jucători Under 21 la acest meci pe Lucian Neaţă (1997), Alin Manea (1997), Claudiu Borţoneanu (1999), Dănuţ Munteanu (1997), Robert Cornea (1997). De pe bancă au mai intrat Oancea (1999) şi Ilie (2001), în timp ce Priboi (1998), Ionescu (1999) şi Rusu (2000) au rămas rezerve.
l CS Mioveni a fost urmărită şi de ghinion în partida cu Sportul Snagov. Astfel, fundaşul central Costinel Gugu s-a accidentat în debutul reprizei secunde, iar Şerban a egalat după ce a sărit la cap chiar de lîngă jucătorul galben-verde care nu a putut sări şi el din cauza accidentării.
l Gugu a fost ulterior schimbat, în minutul 52.
l Şi a doua schimbare a Mioveniului a fost forţată de o accidentare, Edi Stoica fiind înlocuit cu Alexe, în minutul 67, după ce a acuzat şi el dureri la picior.
l  Odată cu ieşirea lui Gugu, în apărare, Ionuţ Rădescu a fost trecut fundaş dreapta, iar Ciprian Negoiţă a jucat fundaş central. În faţă, Ene e fost trecut vîrf, Florescu, la dreapta, iar Năstăsie coborînd în spatele atacantului.
l Oaspeţii au fost însoţiţi la Mioveni şi de primarul Snagovului, dar şi de finanţatorul Cătălin Rufă. Aceştia au luat loc în lojă, alături de alţi oficiali ai clubului din Snagov.
l Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Baia Mare, formată din Cristian Codrea - Radu Despa şi Cristian Lucaci, în timp ce rezervă a fost Călin Lazăr din Mediaş.