Curierul Zilei - Victorie la scor cu bucureştenii!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Victorie la scor cu bucureştenii! Imprimare E-mail
marţi, 14 noiembrie 2017

Baschetbaliştii piteşteni se menţin pe podium

Victorie la scor cu bucureştenii!

Dinamo Bucureşti - BCM U FC Argeş 58-89 (22-22, 14-18, 10-26, 12-23)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a obţinut, luni seară, a cincea victorie din această ediţie de campionat. BCM U FC Argeş a învins la o diferenţă de 31 de puncte, scor 58-89, în deplasarea de la Dinamo Bucureşti, lanterna roşie a Ligii Naţionale de Baschet Masculin.

Deşi piteştenii s-au impus la un scor care nu lasă loc de comentarii, victoria baschetbaliştilor alb-violeţi s-a conturat abia după pauză. Bucureştenii au avut un început foarte bun de meci, iar după cîteva minute jucate din primul sfert, conduceau cu 10-2. Primul sfert s-a încheiat la egalitate după ce Russel a transformat două aruncări libere. Şi sfertul al doilea a fost unul destul de echilibrat, argeşenii intrînd la cabine doar cu un avantaj de 4 puncte. Diferenţa dintre cele două echipe a început să crească în actul al treilea, cînd echipa bucureşteană care avea în componenţă mulţi jucători tineri a căzut fizic. Înainte de ultima secvenţă a întîlnirii, piteştenii aveau un avans de 20 de lungimi pe care şi l-au mărit şi în ultimele zece minute de joc. De la Dinamo Bucureşti s-au remarcat Cristian Mainea, autor a 17 puncte, Andrei Iliescu, cu 13 puncte, şi Amadeo Casale, cu 11 puncte. Principalii marcatori ai BCM U FC Argeş au fost Russel cu 23 de puncte, urmat de Agafonov, cu 16, şi Porter Troupe, cu 15 puncte. După această etapă, campionatul intern va lua o pauză de trei săptămîni cauzată de meciurile echipei Naţionale care va începe preliminariile Cupei Mondiale din 2019. Tricolorii se vor reuni pe 19 noiembrie sub comanda noului selecţioner, Zare Markovschi, iar după patru zile de cantonament, vor zbura la Torino pentru meciul cu Italia, de pe 24 noiembrie, urmînd ca pe 26 noiembrie, să România să întîlnească Olanda.