Curierul Zilei - Liga I, retrospectiva etapei 18

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Liga I, retrospectiva etapei 18 Imprimare E-mail
miercuri, 22 noiembrie 2017

Liga I, retrospectiva etapei 18

Dinamo trimite CFR pe locul 1

Cea mai mare surpriză a etapei a 18-a a fost poate înfrîngerea FCSB-ului la Iaşi, moldovenii impunîndu-se în acest joc cu 1-0. În rest, rezultatele nu au ieşit din limita normalului. Astfel, Timişoara şi Botoşaniul au încheiat la egalitate, 1-1, la fel ca şi Sepsi şi Gaz Metan, 0-0. Craiova a debutat cu dreptul pe noul său stadion, învingînd clar cu 3-1 pe Juventus Bucureşti. Astra s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Chiajna, acolo unde gazdele au deschis scorul în primul sfert de oră, iar Dinamo şi-a arătat încă o dată neputinţa în acest campionat, atît pe teren, cît şi pe bancă, pierzînd cu 2-0, acasă, în faţa CFR-ului.
ACS Poli Timişoara - FC Botşani 1-1
ACS Poli Timişoara şi FC Botoşani au remizat, scor 1-1, în primul meci al etapei a 18-a din Liga I. Pentru gazde a marcat Bîrnoi (23), iar pentru oaspeţi a egalat Roman (55). Au încins o partidă de cărţi. Cosmin Bîrnoi a fost cel care deschis scorul pentru gazde, cu o scăriţă, în minutul 23, după ce a dejucat pasul la ofsaid al moldovenilor, care s-au oprit pentru a solicita intervenţia arbitrului. Oaspeţii au cerut penalti cu 5 minute înainte de pauză la o intervenţie a lui Cînu asupra lui Laurenţiu Buş, însă arbitrul a acordat doar corner. Botoşani a egalat în minutul 55, prin Mihai Roman, care a ajuns la al cincilea gol în acest sezon de campionat. Echipa sa putea cîştiga meciul, însă jucătorul dorit de CFR si FCSB, Moruţan, n-a reuşit să găsească o continuare bună după bara lui Tincu (86).
CSM Poli Iaşi - FCSB 1-0
Planic a sărit pe lîngă minge la singurul gol al meciului, reuşit de Panţîru la prima acţiune de după pauză. FCSB a ratat însă prima la Iaşi, încă din minutul 7. Gazdele a replicat cu bomba lui Cioinac, dar Pintilii a ratat ultima ocazie din prima repriză. La reluare, ieşenii au marcat spectaculos, iar roş-albaştrii au ratat la fel. Budescu a avut şansa egalării, dar mingea trimisă de el, din lovitură liberă, a nimerit bara. În ultimele minute, FCSB a mai trecut de două ori pe lîngă gol, prin Gnohere şi Pintilii, ambii cu ratări foarte mari. Pînă la urmă, s-a terminat 1-0 pentru ieşeni, care au egalat-o pe Dinamo şi s-au apropiat la un punct de play-off.
n CS U Craiova - Juventus Bucureşti 3-1
Aproape 18.000 de suporteri (17.854) a avut CS U Craiova la primul meci oficial pe noul stadion din Bănie. Ultima clasată, Juventus Bucureşti, a ţinut-o în şah aproape o repriză, dar pe finalul primei părţi a încasat două goluri. Alexandru Mitriţă a devenit primul marcator al oltenilor pe arena care a costat aproximativ 60 de milioane de euro. Jucătorul împrumutat de la Pescara a reuşit o dublă, iar Gustavo a dus scorul la 3-0 după o oră de joc. Intrat după pauză, Cătălin Ţîră s-a bătut pentru o minge la marginea careului şi a semnat golul de onoare pentru oaspeţi. Scorul final putea fi însă altul, dacă oltenii nu se întreceau în ratări, pe un gazon care a dat semne de oboseală chiar de la primul meci, cel cu Slavia Praga, scor 0-4. Mihai Roman a fost ratangiul de serviciu al juveţilor, dar la final gazdele au fost mulţumite.
FC Voluntari - Viitorul s-a disputat aseară

Sepsi Sf. Gheorghe - Gaz Metan Mediaş 0-0

La primul meci cu Eugen Neagoe pe bancă, Sepsi nu a reuşit decît o remiză albă la Braşov, cu Gaz Metan Mediaş. Stefan Nikolic a fost eroul negativ al gazdelor în prima repriză. Fostul stelist a ratat două ocazii mari, din poziţii identice, şi a fost aproape să comită o lovitură de la 11 metri, în duel cu Sîrghi. Nici Claudiu Herea n-a reuşit să înscrie după pauză - Greab a salvat încă o dată. Pe final, Patrick Petre a fost oprit de arbitri din drumul spre gol, iar medieşenii şi-au trecut în cont singura ocazie din meci la şutul lui Surugiu. Sepsi - Gaz Metan s-a încheiat fără gol. În urma remizei, Sepsi are 12 puncte, cu unul mai mult decât Gaz Metan. Covăsnenii au zece meciuri consecutive fără victorie în Liga I.

Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 1-2

Concordia Chiajna a ajuns la a patra înfrîngere la rînd în campionat. Ilfovenii au cedat în faţa Astrei, cu toate cã au deschis scorul încã din primul sfert de orã. Paul Batin l-a învins pe Lazar din penalti şi a semnat al 9-lea sãu gol stagional. Cu Edi Iordãnescu în tribunã, oaspeţii au restabilit egalitatea prin francezul Nyuiadzi, marcator în premierã în Liga I. „Comisarul“ Ion Moldovan l-a introdus în startul reprizei secunde pe Manasse, care a gafat cinci minute mai tîrziu. Istvan Kovacs a arãtat punctul cu var, iar Alexandru Ioniţã a trimis imparabil. Şansele Concordiei de a obţine mãcar un punct s-au redus drastic în minutul 57, cînd Fota a fost eliminat. Astra se putea impune chiar şi mai clar, dacã Abang nu îşi trecea în cont ratarea meciului. S-a terminat 2-1 şi Astra a obţinut primul succes în deplasare, in Liga I, dupã două luni.

Dinamo - CFR Cluj 0-2

Dinamoviştii au dat o mînă de ajutor CFR-ului şi au urcat echipa lui Dan Petrescu pe primul loc în Liga I, după succesul ardelenilor din Ştefan cel Mare, scor 2-0. Katsikas a fost cel care deschis drumul ardelenilor spre victorie, cu o pasă perfectă. Apoi, cinci minute mai tîrziu, Oliva l-a faultat în careu pe Deac, iar Culio a transformat fără emoţii. Pînă la cele două greşeli din defensiva lui Dinamo, cele două echipe îşi împărţiseră ocaziile. Nedelcearu a ratat-o pe prima, iar Hoban a luat la ţintă bara. Arlauskis a făcut minuni în minutul 63, la lovitura de cap a lui Anton. Omrani nu l-a putut învinge nici el pe Penedo, la poarta cealaltă. A fost ultima şansă de gol a meciului! Dinamo e în continuare pe loc de play-out, cu acelaşi număr de puncte ca Poli Iaşi, adversara din etapa viitoare a câinilor. CFR a redevenit lider după două etape şi are două puncte peste FCSB.                                Sursa: www.digisport.ro