Curierul Zilei - Liga a IV-a, etapa 13

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Liga a IV-a, etapa 13 Imprimare E-mail
miercuri, 22 noiembrie 2017

Liga a IV-a, etapa 13

7 goluri pe meci la judeţ!!!

Etapa din acest weekend de la Liga a IV-a a fost una dintre cele mai spectaculoase în ceea ce priveşte golurile marcate. Astfel, în total s-au înscris 58 de goluri, avînd o medie senzaţională de peste 7 goluri per partidă. Runda a început furtunos, şi, în primele două partide disputate sîmbătă, se înscriseseră deja 21 de goluri, Sportingul învingînd Curtea de Argeş cu un neverosimil 10-1 şi ar DLR pe lanterna roşie din Bradu cu 9-1. Tot în această etapă, liderul Unirea Bascov s-a impus, în deplasare, cu 7-2, la Colibaşi, Inter Cîmpulung a învins cu 3-1 pe AS Miceşti, iar Albota a terminat la egalitate, 2-2, cu Berevoeşti. Viitorul Ştefăneşti a pierdut şi ea, acasă, cu 4-1, iar Mivoeni III s-a impus, în deplasare, cu 5-0. În ultimul meci ale etapei, disputat luni, Bradu II - Poiana Lacului, s-a terminat 4-6.

Au marcat jumătate de echipă

Unirea Bascov a obţinut, în weekend, a 13-a victorie din acest campionat din tot atîtea posibile. De data aceasta, victima de serviciu a fost AS Colibaşi, echipă nou-promovată în Liga a IV-a, dar şi finalistă a Cupei României, faza pe judeţ. În meciul disputat la Făget, din echipa Bascovului au marcat nu mai puţin de 7 jucători, printre care şi antrenorul Adrian Dulcea, intrat în meci pe parcurs. Golurile au fost reuşite de Dalu, Sanda, Dima, Chirciu, Petre, Suditu şi Dulcea. La oaspeţi, antrenorul Dulcea i-a folosit pe: Tufisi -  Stancu, Linte, Chirciu, Ciocarilan - Taudor, Tames, Ion, Dima - Sanda, Dalu, pe parcurs mai intrînd Petre, Suditu, Olteanu şi Dulcea. De partea cealaltă, la gazde au jucat: Popescu, Baicu, Bucur, Ion, Nicu, Niţescu, Petrică, Şomoiag, Tănase, Teodorescu, Tutunaru, în repriza secundă mai evoluînd şi Popa, Stanciu, Tudose.

Viitorul, învinsă

Viitorul Ştefăneşti a întrerupt seria rezultatelor bune, pierzînd, pe propriul teren, cu 4-1 în faţa Victoriei Buzoeşti. Oaspeţii au condus încă de la pauză, cu 2-0, prin reuşitele lui Surugiu şi Popa, în timp ce Tănase a redus din handicap imediat după pauză. Oaspeţii au mai înscris însă de două ori în repriza secundă, golurile aparţinînd lui Alexandru şi Rus. Pentru Viitorul Ştefăneşti au evoluat în acest meci Vlad - Bageac, Dediţoiu, Gheorghe, Marinescu, Nicolae, Olaru, Păun, Preda, Stancu, Stănculescu, pe parcurs mai intrînd Tănase, Mostrogan, Nicolescu, Larionov.

10 goluri, după pauză

Partida Sporting Piteşti - ACS Basarabi Curtea de Argeş a fost cea mai prolifică a etapei a 13-a, marcîndu-se nu mai puţin de 11 goluri. Interesant este că la pauză era doar 1-0 pentru gazde, prin golul lui Ciculescu, din minutul 33. În repriza a doua, gazdele s-au dezlănţuit şi au marcat prin Iliescu (48, 51), Munteanu (50, 57, 90), Maxim, (55), Grosu (56), Ciculescu (68), Ardeleanu (76), în timp ce oaspeţii au redus din handicap, la 7-0, prin Coacă (64).

4 dintre reuşite, în prima repriză

Echipa a treia a Mioveniului, antrenată de magazionerul lui CS Mioveni, Gică Tărîţă, a învins cu 5-0, în deplasarea de la Olimpia Suseni. Golurile victoriei au fost marcate de Alexandru Carcadia (min. 12 - fotbalist ce îşi trece etapă de etapă numele pe lista marcatorilor), Mormolea (28,80), Mincă (40), şi Popa (9). De remarcat că 4 dintre goluri au fost marcate în prima parte a meciului. La oaspeţi au jucat: Toma - Anghel, Bărăscu, Boşneag, Carcadia, Lupu, Mincă, Mormolea, Năuiu, Popa, Tărîţă, iar după pauză au mai intrat Luca, Rizea, Vladu şi Hanea.