Curierul Zilei - Succes obţinut în inferioritate numerică!

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Succes obţinut în inferioritate numerică! Imprimare E-mail
(6 voturi)
luni, 27 noiembrie 2017

Piteştenii au încheiat în forţă turul de campionat

Succes obţinut în inferioritate numerică!

UTA Arad - FC Argeş 0-1 (0-1) A marcat: Năstăsie (min. 31).

Fotbaliştii de la FC Argeş au încheiat turul campionatului cu o victorie. Alb-violeţii s-au impus cu 1-0, în deplasarea de sîmbătă, de la UTA Arad, şi au terminat prima parte a sezonului pe locul 8, cu 28 de puncte, şi pot pregăti mult mai liniştiţi partea secundă a sezonului.

Confruntarea dintre ardeleni şi argeşeni a fost una destul de echilibrată, cu ratări spectaculoase, dar şi cu două eliminări. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ionuţ Năstăsie cu un sfert de oră înainte de finalul primei părţi. Argeşenii au evoluat în inferioritate numerică aproape tot meciului după ce fundaşul central Bogdan Vişa a fost eliminat în minutul 6, în urma unui fault la Curtuiuş în postură de ultim apărător. Gazdele au început în forţă partida şi au irosit cîteva oportunităţi de a marca prin Curtuiuş, Prună şi Burlă. Replica alb-violeţilor a venit prin Năstăsie care l-a învins pe Svedkauskas cu un şut pe jos de la 25-26 m, care înainte de a intra în plasă a lovit bara laterală. Piteştenii au avut şansa să mai puncteze încă o dată pînă la pauză, însă şutul lui Alin Popa din interiorul careului a trecut foarte aproape de bară. După pauză, arădenii au continuat să preseze şi au irosit încă alte cîteva oportunităţi de a restabili egalitatea prin Curtuiuş, Florea, Burlă şi Hlistei. Portarul Tavi Popescu a fost de fiecare dată la post, reuşind să închidă bine spaţiile. FC Argeş a cerut în două rînduri penalti la intervenţiile lui Adili şi Scutaru asupra lui Nilă, însă centralul Florin Andrei nu a dat nimic, lăsînd de fiecare dată jocul să continue. În minutele de prelungire ale partidei raportul de forţe s-a egalat. Adili a văzut al doilea galben în urma unui fault la Năstăsie şi a fost eliminat. Victoria de la Arad a fost al doilea succes obţinut de FC Argeş, în deplasare, după victoria de la Suceava din runda a 4-a acestui tur de campionat.
UTA: Svedkauskas - Adili, Manea, Scutaru, Burlă - Prună, Tănase (min. 41 Jorza), Cîrstocea (min. 46 Polgar), Hlistei - Florea, Curtuius (min.  83 Boakai). Antrenor: Cristian Todea.
FC Argeş: Oct. Popescu - Oancea, Cotigă, Vişa, Şerbănică - Alin Popa (min.58 Raul Costin), Andrei Panait, Şerban (min. 19 Cătălin Stan), Robert Grecu - Ionuţ Năstăsie, Nilă (min. 80 Buhăescu). Antrenori interimari: Augustin Eduard, Paul Ciobanu.
Arbitri: Florin Andrei (Tîrgu Mureş), Raul Ghiciulescu (Lugoj), Nicolae Chiţoiu (Timişoara).
Observatori: Vasile Marc (Cluj), Daniel Sabău (Zalău).
Cartonaşe galbene: Prună, Adili, Cîrstocea, Burlă / Stan, Tavi Popescu.
Cartonaşe roşii: Adili min. 90+2/Vişa min.6
Filmul meciului:
min. 5: Năstăsie deviază cu capul pentru Nilă, care trage cu stîngul pe lîngă poartă.
min. 7: Florea execută o lovitură liberă de la 18 m, însă zidul deviază balonul peste poartă.
min. 8: Şutul lui Şerban din lovitură liberă de la 35 de metri trece foarte puţin peste vinclul porţii arădene.
min. 11: Curtuiuş rămîne singur cu Popescu, însă trage slab, iar portarul argeşean respinge cu piciorul.
min. 22: Adili centrează în careu, iar Curtuiuş reia cu capul pe lîngă poartă.
min. 31: 0-1! - Năstăsie execută pe jos o lovitură liberă de la 26 de metri, mingea atinge bara laterală şi intră în plasă!.
min. 40: Şutul lui Alin Popa de la marginea careului trece puţin pe lîngă bara porţii lui Svedkauskas.
min. 45: Burlă centrează în faţa porţii, iar Florea reia din 2 metri peste poartă!
min. 49: Popescu respinge cu ultimele eforturi lovitura de cap a lui Curtuiuş.
min. 51: Florea trimite cu capul din 7 metri pe lîngă poartă.
min. 62: Hlistei pătrunde în careu, trimite lui Florea care reia în bară, fundaşii piteşteni resping pînă la Burlă care trage pe lîngă poartă.
min. 71: Nilă cade în careu după un duel cu Adili, dar arbitrii lasă jocul să continue.
min. 75: Florea reia peste poartă din interiorul careului.
min. 79: Piteştenii cer din nou 11 m în urma duelului dintre Nilă şi Scutaru, însă centralul nu acordă nimic.
min. 84: Hlistei reia din foarfecă pe lîngă poartă.