Curierul Zilei - Dinamo, Steaua, Astra - victimele Mioveniului

*** Cozile de topor din pădurea românească     *** 8 miniştri noi şi un nou vicepremier     *** Avem stocuri de antiderapant     *** PASTILA de UMOR      *** „Un secol de muzică tradiţională românească”     *** Workshop pentru formarea profesională      *** Autorităţile din Mioveni pregătite pentru iarnă      *** Incendiu la Vlădeşti     *** Crimă, la un pahar de ţuică!     *** Spărgătorii de la Primăria Leordeni, prinşi!     *** Prima zăpadă a venit cu accidente şi evenimente     *** Bărbat paralizat, scos din incendiu     *** Spaniolii preferă familii de români, căpşunari!     *** Următorul meci al Mioveniului, vineri la 17:00     *** „Nu putem rata obiectivul!“     *** Pelici: „Am întîlnit o echipă bună“     *** 4 medalii de bronz la Focşani     *** Pe frig, doar 20 de goluri     *** Raicu s-a oprit în turul 2      *** Meci crucial pentru tricolori     *** Show baschetbalistic la Piteşti!     *** „3 puncte foarte importante”     *** Popa: „Am pierdut pe greşeli individuale”

Dinamo, Steaua, Astra - victimele Mioveniului Imprimare E-mail
miercuri, 29 noiembrie 2017

Dinamo, Steaua, Astra - victimele Mioveniului

CS Mioveni a avut mai multe evoluţii interesante şi răsunătoare în Cupa României pînă acum, începînd de la prima promovare în Liga I. Astfel, în acel sezon, 2007/2008, Mioveniului a ajuns pentru prima oară în istorie în semifinalele competiţiei KO. Din postura de primdivizionară, nou-promovată, galben-verzii au jucat direct în şaisprezecimi şi au învins, în deplasare, pe ACU Arad, cu 2-0, apoi, în optimi, la Mioveni, pe Ceahlăul, cu 3-0, pentru ca în sferturi, echipa antrenată de Sorin Cîrţu să învingă Dinamo într-un meci disputat la Urziceni. În semifinale, pe stadionul Giuleşti (teren neutru), CS Mioveni a fost învinsă de CFR Cluj, cu 3-0, ardelenii urmînd să cîştige în acest sezon trofeul.

După cîţiva ani în care nu s-a mai calificat în fazele superioare, Mioveniul a dat din nou o lovitură de imagine în sezonul 2014/2015, cînd antrenor era Claudiu Niculescu. În faza a cincea, argeşenii au învins la Voluntari - echipă ce a promovat în Liga I, la finalul acelui sezon, cu 2-1, întorcînd rezultatul în minutele 88 şi 90+1, după ce a fost condusă, la pauză, cu 1-0. În 16-imi, CS Mioveni a eliminat apoi deţinătoare Cupei şi vicecampioana Astra Giurgiu, după 3-1, la Piteşti, pe stadionul Dobrin, în acea partidă, oaspeţii fiind cei care au deschis scorul. A urmat apoi eliminarea lui Dinamo în optimi, după un 1-0, la Piteşti. Apoi, în sferturi, tot la Piteşti, după o ninsoare ca în filme, a urmat un meci ca în filme, cu CFR Cluj. Argeşenii au condus cu 3-0, însă au pierdut în timpul regulamentar cu 4-3, după ce oaspeţii au marcat golul doi în urma unui gest care nu a fost fair-play (galben-verzii au dat mingea afară, pentru că aveau un jucător accidentat, oaspeţii au repus, nu au înapoiat balonul şi, în timp ce gazdele s-au dat la o parte din faţa adversarului, aceştia au marcat, iar golul victoriei a fost marcat în prelungiri).
A urmcat apoi sezonul 2015/2016 cu o eliminare în şaisprezecimi, în faţa unei echipe de Liga I FC Botoşani, iar sezonul trecut, o nouă performanţă pentru formaţia antrenată de Alexandru Pelici. S-a trecut în faza a 4-a de CS Păuleşti, apoi în şaisprezecimi, de Olimpia Satu Mare, în deplasare, pentru ca, în optimi, să fie eliminată, la Mioveni, Steaua, după penaltiuri. În sferturi, echipa a fost învinsă în minutul 90+1 de FC Voluntari, după care ilfovenii au cîştigat trofeul în faţa Astrei.
În acest sezon, CS Mioveni s-a calificat pînă în optimi după ce a învins două echipe de Liga a III-a, liderii seriilor 3 şi 4, ACS Şirineasa şi Petrolul Ploieşti, ambele partide, pe terenul adversarilor, şi, în ambele jocuri, portarul Croitoru apărînd lovituri de pedeapsă.