Curierul Zilei - Dinamo mai speră la play-off

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Dinamo mai speră la play-off Imprimare E-mail
miercuri, 06 decembrie 2017

Liga I, retrospectiva etapei 20

Dinamo mai speră la play-off

Etapa 20 a Ligii I a fost una cu multe goluri, cu meciuri spectculoase şi cu reveniri de senzaţie. Runda a început cu victoria clară a liderului CFR la Voluntari şi a continuat cu un nou rezultat bun al Chiajnei, pe propriul teren, în faţa Botoşaniului, 3-0. Sîmbătă, Craiova a întors senzaţional rezultatul după pauză în faţa campioanei Viitorul, făcînd 3-1 de la 0-1, iar Poli Iaşi a confirmat forma bună, învingînd Astra cu 1-0. Duminică seara, FCSB-ul lui Becali a obţinut prima victorie după două înfrîngeri, cîştigînd clar cu lanterna roşie Juventus. Etapa a 20-a s-a încheiat luni, cu remiza Timişoarei, pe propriul teren, cu Mediaş şi cu victoria clară a lui Dinamo, în deplasare, cu Sepsi, cîinii păstrînd în continuare şanse la prinderea play-off-ului.

l FC Voluntari - CFR Cluj 0-3

CFR şi Dan Petrescu s-au ales cu trei puncte de 1 Decembrie, după victoria de la Voluntari, 3-0. Fostul internaţional a ieşit mai tîrziu de la vestiare, dar s-a oprit în drumul spre bancă pentru a asculta imnul României. Pe finalul primei reprize Omrani a dezgheţat tabela cu al treilea său gol în ultimele 4 etape. (41) Cu un sfert de oră înainte de final, liderul ligii întîi şi-a încordat din nou muşchii şi şi-a dublat avantajul prin Deac, din pasa lui Omrani. Imediat, Păun a mai găsit o breşă în apărarea gazdelor şi a stabilit scorul final, FC Voluntari - CFR Cluj, 0-3.

l Concordia Chiajna - FC Botoşani 3-0

Concordia Chiajna a legat a doua victorie în Liga I şi s-a impus, pe teren propriu, în faţa lui FC Botoşani, scor 3-0. Moldovenii au ratat primii, prin Popa, în minutul 2. Gazdele au deschis scorul pe finalul primei reprize: Bawab s-a descurcat excelent în careu şi l-a învins pe Cobrea. Cristescu putea înscrie un gol de generic, chiar înainte de pauză. Mijlocaşul Concordiei nu a mai iertat în startul actului secund, după pasa lui Pena. Diferenţa putea fi şi mai mare, însă Bumba a oferit ratarea etapei, singur cu Cobrea. Pe final, Buş a semnat a doua bară a oaspeţilor, dar Bud şi-a trecut şi el numele pe tabelă, iar Concordia Chiajna - FC Botoşani s-a terminat 3 la 0. Pentru FC Botoşani a fost primul eşec în ultimele nouă meciuri oficiale.

l FCSB -  Juventus Bucureşti 4-0

Constantin Budescu a reuşit golul etapei pe Arena Naţionalã. Mijlocaşul lui FCSB a înscris direct din corner în poarta lui Juventus Bucureşti. I-a rãspuns astfel lui Gigi Becali, care îl anunţase cã nu va mai executa lovituri de colţ. În faţa a 1500 de spectatori, roş-albaştrii s-au chinuit în startul partidei cu lanterna roşie din Liga I. Constantin Budescu a semnat singura ocazie a primei reprize. Dicã a început repriza secundă fără Alibec, iar Florin Tãnase şi-a asumat rolul de marcator. A spart gheaţa la opt minute după reluarea jocului, din centrarea lui Budescu. Cei doi puteau contribui la un nou gol, dar căpitanul vicecampioanei a ratat din poziţie ideală. A urmat o răbufnire de orgoliu a ultimei clasate. Bărbulescu a avut o şansă uriaşă, dar bara s-a opus la execuţia sa. A marcat în cealaltã poartă Tãnase, după un corner executat de Florinel Coman. Tînărul, în vîrstă de 19 ani, a mai contribuit la un gol, cînd a şutat de la distanţă, iar mingea a fost deviată decisiv de Gnohere. Budescu a pus cireaşa pe tort, cu un gol magistral marcat din corner, şi a ajutat-o pe FCSB sã se apropie la cinci puncte de CFR Cluj.

l CS U Craiova - Viitorul 3-1

CS U Craiova a învins campioana Viitorul, într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale sezonului. Oltenii au întors scorul în repriza a doua şi s-au impus cu 3-1 pe teren propriu, după ce oaspeţii au rămas în 10. Derby-ul etapei a 20-a din Liga I a început cu ocazia lui Cristi Ganea, lansat excelent de Vână, fază urmată de golul anulat al lui Ţucudean. Craiova a replicat pe finalul reprizei, când şutul lui Mitriţă a nimerit bara. S-a făcut totuşi 1-0, dar pentru Viitorul. În minutul 42, Ţucudean a deschis scorul, cu o execuţie acrobatică, după centrarea lui Cicîldău. În minutul 56, henţul lui Ţîru în propriul careu a schimbat faţa jocului. Fundaşul oaspeţilor a fost eliminat pentru două galbene, iar Mitriţă a transformat impecabil lovitura de la 11 metri şi a egalat. Oltenii s-au dezlănţuit, iar Bancu a marcat pentru 2-1, cu sînge rece, după şutul în transversală al lui Zlatinski. Scorul final a fost stabilit de Bărbuţ, la scurt timp de la intrarea sa pe teren. A fost primul gol al fostului timişorean în tricoul Craiovei. S-a terminat 3-1, a treia pentru Craiova în ultimele patru meciuri de campionat împotriva Viitorului.

l ASU Poli Timişoara - Gaz Metan Mediaş 1-1

ACS Poli Timişoara a ratat şansa de a se apropia la patru puncte de ultimul loc de play-off, după 1-1, cu Gaz Metan Mediaş, pe Dan Păltinişanu, astfel că rămîne la 6 puncte de ultimul loc care duce în play-off. Gazdele au deschis scorul repede, în minutul 4, prin Drăghici. A fost 1-0 la finalul primei reprize, deşi oaspeţii au trecut pe lîngă egalare la execuţia frumoasă a lui Buziuc. La pauză, Pustai a mutat inspirat, cu Golubovic şi Bic. Bosniacul şi-a făcut simţită prezenţa imediat. A marcat la 70 de secunde de la reluarea jocului. Curjuric n-a găsit ţinta în minutul 70, iar Olaru a încercat să-l păcălească pe Straton cu o execuţie de efect. Medieşenii au mai trecut pe lîngă gol la lovitura liberă executată de Marius Constantin, iar ACS Poli Timişoara - Gaz Metan Mediaş s-a încheiat 1-1. Pentru medieşeni a fost al patrulea meci consecutiv fără înfrîngere în toate competiţiile.

l Poli Iaşi - Astra Giurgiu 1-0

Play-off-ul nu pare un vis imposibil pentru CSM Poli Iaşi, după ce echipa lui Flavius Stoican s-a impus cu 1-0 pe teren propriu în faţa celor de la Astra Giurgiu. Andrei Cristea a marcat unicul gol al meciului şi a ajuns la cota 4 în acest sezon. La Iaşi, atît Poli, cît şi Astra şi-au creat ocazii doar din faze fixe în prima repriză. Alex Ioniţă a bătut bine un corner, dar Polczak a ratat complet execuţia din poziţie ideală. La cealaltă poartă, Jo a tras puţin pe lîngă poartă din lovitură liberă, iar la pauză s-a intrat cu 0-0. Oaspeţii au avut prima şansă după reluarea meciului, dar Balaure nu a prins spaţiul porţii. Replica echipei lui Stoican a venit prin Jagodinskis, a cărui lovitură de cap a fost respinsă de Lazar în transversală. În minutul 69, la scurt timp după intrarea sa pe teren, Andrei Cristea a marcat unicul gol al meciului, la o fază confuză, şi moldovenii pot spera în continuare la prezenţa în play-off.

l Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo 0-3

Dinamo s-a apropiat la un singur punct de locurile din play-off după ce surclasat-o pe nou-promovata Sepsi Sfîntu Gheorghe, la Braşov, scor 3-0. Adam Nemec, cu primul gol marcat după peste două luni, a deschis în minutul 8 drumul spre victorie al echipei lui Vasile Miriuţă, care a mai înscris o dată înainte de pauză, în minutul 31, prin Ionuţ Nedelcearu. Diogo Salomao a stabilit scorul final cu 11 minute înainte de pauză, iar Dinamo este la un singur punct distanţă de locurile 5 şi 6, pe care se află Viitorul şi Astra. Sepsi rămîne penultima în clasament, cu 12 puncte după 20 de etape.    Sursa: www.digisport.ro