Curierul Zilei - Victorie obţinută în inferioritate numerică!

*** Costul locului de la masa bogaţilor     *** Campanie de informare şi concurs în Şcolile din Mioveni      *** Cartofii şi utilităţile s-au scumpit!     *** PASTILA de UMOR      *** Mai puţine naşteri decît decese     *** Maşini multe, vînzări rare, în tîrgul auto     *** Pregătiţi-vă de Black Friday!     *** Ursul l-a muşcat de cap     *** Ameninţa că se aruncă de pe pasaj     *** Spărgătorii de la Orange Shop, rămîn în arest      *** Furau din maşini, locuinţe, societăţi...     *** Costache a fost achitat     *** Accident, cu trei răniţi şi trei maşini     *** O piteşteancă, campioană mondială     *** Învinşi greu de olteni!     *** Florin Nini: „Nu am fost constanţi”     *** Todorov: „Formăm o echipă unită“nbsp;    *** Stupu şi Ankomah, doar spectatori la Piteşti!     *** Liga 1 - Etapa 13     *** Victorii şi medalii la oină, handbal, volei şi karate     *** Gazdele, victorii pe linie

Victorie obţinută în inferioritate numerică! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 11 decembrie 2017

Alb-violeţii au încheiat anul în forţă

Victorie obţinută în inferioritate numerică!

FC Argeş - ASU Poli Timişoara 2-0 (1-0). Au marcat: Robert Grecu (min. 38), Buhăescu (min. 83).

FC Argeş a încheiat anul 2017 în forţă aşa cum îşi propuseseră oficialii grupării din Trivale. Echipa pregătită de Augustin Eduard şi Paul Ciobanu s-a impus cu 2-0 în confruntarea de sîmbătă, de pe propriul teren, cu ASU Politehnica Timişoara. În urma acestui succes, piteştenii iernează pe locul 7, cu 34 de puncte, acumulate în 21 de etape.

Confruntarea cu timişorenii a fost un adevărat derbi alb-violet, iar cei care au venit la stadion să urmărească partida nu au avut ce regrreta. Spectatorii au avut parte de un joc plăcut ochiului, cu ocazii de ambele părţi şi cu două goluri marcate de echipa favorită. După un început în forţă al oaspeţilor care în primul sfert de oră şi-au trecut în cont două şanse de gol, piteştenii au echilibrat partida şi au început să pună presiune pe adversar. Prima oportunitate de gol a lui FC Argeş i-a aparţinut lui Ionuţ Năstăsie care l-a întins pe portarul Cosminn Dur cu un şut de la aproape 23 de metri pe care goalkeeper-ul bănăţean a reuşit cu greu să-l respingă în corner. Piteştenii au deschis scorul în minutul 38, prin Robert Grecu care a trimis cu latul în plasă o centrare ca la carte a lui Alin Popa. Argeşenii au avut şansa de a intra la pauză cu un avantaj de două goluri, însă Andrei David, după ce a driblat doi adversari, a tras în plasa laterală din situaţie de unu la unu cu portarul oaspeţilor. La un sfert de oră după revenirea de la cabine, gazdele au rămas în zece oameni. Nilă a primit al doilea galben după ce un adversar l-a faultat în careu, însă centralul a considerat că atacantul argeşean a simulat şi l-a trimis în tribune! Gazdele au stabilit scorul final cu 7 minute înainte de finalul timpului regulamentar. Buhăescu a şutat pe jos de la 25 de metri, balonul a atins pămîntul chiar în faţa portarului şi a intrat în plasă. Victoria cu bănăţenii a fost al cincelea succes din şase partide disputate pentru cuplul de antrenori interimari Augustin Eduard-Paul Ciobanu.

Liga a II-a, etapa 21
FC Argeş - ASU Poli Timişoara 2-0 (1-0)
Au marcat: Robert Grecu min. 38, Buhăescu min. 83.
FC Argeş: Popescu - Şerbanică, Cotigă, Vişa, Oancea - Panait, Alin Popa (min.85 Costin Stoica), David (min. 72 Buhăescu), Năstăsie - Grecu (min.86 Cătălin Barbu), Nilă. Antrenor: Augustin Eduard.
ASU Poli Timişoara: Dur- Motreanu, Mera, Bilia, Taub- Krausz, Ignea, Poparadu (min. 46 Plămadă), Predescu (min. 79 Giuricici) -
Sorescu, Bădăuţă (min. 46 Staicu). Antrenor: Bogdan Andone.
Stadion: Nicolae Dobrin, spectatori 1.000.
Arbitri: Andrei Antonie (Bucureşti), Ferencz Tunyogi (Zalău), Cosmin Vatamanu (Bucureşti).
Observatori: Marian Deaconnu (Ploieşti), Constanntinn Pintilie (Vîlcea).
Cartonnaşe galbene: Nilă, Grecu, Şerbănică / Predescu, Motreanu.
Cartonaşe roşii: Nilă (min. 60).

Filmul meciului:
Min. 3: Sorescu pătrunde în careu, trage la poartă, dar Popescu respinge cu piciorul şutul acestuia.
Min. 12: Predescu şutează de la 18 m pe lîngă poartă.
Min. 18: Oancea centrează direct  în braţele portarului.
Min. 20: Năstăsie şutează puternic de la 20 m, însă Dur respinge în corner de la rădăcina barei.
Min. 26: Oancea trage peste poartă de la 20 m.
Min. 38: 1-0! - Alin Popa centrează în careu, iar Robert Grecu trimite cu latul în plasă din interiorul careului.
Min. 45: David driblează doi adversari, intră în careu dar şutează în plasa laterală!
 Min. 60: FC Arges rămîne în zece oameni după ce Nilă primeşte al doilea galben.
Min. 65: Predescu trimite de la 25 m în braţele lui Popescu.
Min. 70: Acelaşi Predescu trage peste poartă din interiorul careului.
Min. 83: Popescu reţine sutul-centrare al lui Ignea.
Min. 83: Gol FC Argeş! Buhăescu îl învinge pe Dur cu un şut pe jos de la 25 m!