Curierul Zilei - Dinamo, în cărţi pentru play-off

*** Costul locului de la masa bogaţilor     *** Campanie de informare şi concurs în Şcolile din Mioveni      *** Cartofii şi utilităţile s-au scumpit!     *** PASTILA de UMOR      *** Mai puţine naşteri decît decese     *** Maşini multe, vînzări rare, în tîrgul auto     *** Pregătiţi-vă de Black Friday!     *** Ursul l-a muşcat de cap     *** Ameninţa că se aruncă de pe pasaj     *** Spărgătorii de la Orange Shop, rămîn în arest      *** Furau din maşini, locuinţe, societăţi...     *** Costache a fost achitat     *** Accident, cu trei răniţi şi trei maşini     *** O piteşteancă, campioană mondială     *** Învinşi greu de olteni!     *** Florin Nini: „Nu am fost constanţi”     *** Todorov: „Formăm o echipă unită“nbsp;    *** Stupu şi Ankomah, doar spectatori la Piteşti!     *** Liga 1 - Etapa 13     *** Victorii şi medalii la oină, handbal, volei şi karate     *** Gazdele, victorii pe linie

Dinamo, în cărţi pentru play-off Imprimare E-mail
miercuri, 13 decembrie 2017

Liga I, Retrospectiva etapei 21:

Dinamo, în cărţi pentru play-off

Etapa a 21-a a Ligii I nu a adus mai deloc surprize, rezultatele înregistrate fiind pe undeva normale. S-a adeverit chiar şi pronosticul rivalilor de la CFR pentru meciul FCSB-ului de la Botoşani, la care ardelenii au rpeconizat o victorie fără emoţii a oaspeţilor. RUnda a început cu oi nouă înfrîngere a Juventusului, pe propriul teren, în faţa Astrei, care ţine trena în lupta pentru prinderea play-off-ului. Apoi, Viitorul s-a distrat cu Chiajna, iar CFR-ul a trecut cu geu, şi cu ceva emoţii de Timişoara cu 1-0. Runda a continuat cu remiza oltenilor la Mediaş, după un penalti ratat în prelungiri, în timp, ce FCSB s-a împus cu 3-0 la Botoşani. Luni, Sepsi a obţinut prima victorie cu Neagoe pe bancă în faţa lui Poli Iaşi, iar în ultimul meci al etapei, Dinamo a trecut lejer, cu 2-0 de FC Voluntari, rămînînd la un punct de ultimul loc ce duce în play-off.

l Juventus Bucureşti - Astra Giurgiu 0-1 (0-0)

Astra se menţine pe loc de play-off, după 1-0 în deplasare cu Juventus Bucureşti. Alex Ioniţă a executat două penalty-uri, dar l-a transformat doar pe al doilea. Simon Măzărache a început bine meciul cu Astra, dar l-a terminat la spital. Atacantul a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, apoi, înainte de pauză, a făcut penalty, fază la care a suferit o dublă factură de tibie şi peroneu. Golgheterul giurgiuvenilor, Alex Ioniţă, nu a nimerit spaţiul porţii de la 11 metri, iar rezultatul a rămas neschimbat. Prima repriză a fost la un pas să mai aducă o accidentare gravă, la ciocnirea dintre Abang şi Relu Stoian. Din fericire, ambii jucători au putut continua meciul. După pauză, Astra a mai primit un penalty, pe care Alex Ioniţă nu l-a mai ratat. Mai mult, echipa lui Edi Iordănescu a jucat cu un om în plus pînă la final, pentru că Băjenaru a fost eliminat pentru proteste. La ultima fază importantă a meciului, Alex Ioniţă l-a lăsat singur cu portarul pe Moise, care nu a reuşit să finalizeze.

l Viitorul - Concordia Chiajna 3-0 (2-0)

Viitorul a revenit pe locul al cincilea în Liga I după victoria de la Ovidiu împotriva Concordiei, 3-0. Ţucudean a deschis scorul în minutul 31, cu al zecelea său gol stagional. Ilfovenii au replicat prin Bawab, dar la pauză a fost 2-0. Servit excelent de Ganea, Ţucudean a reuşit dubla şi l-a egalat pe Gnohere în topul golgheterilor. În minutul 54, Batin, intrat de mai puţin de 20 de secunde, o putea readuce pe Concordia în joc, însă a uluit stadionul cu ratarea sa. Hagi l-a pierdut pe Lopez, comoţionat după ciocnirea cu Bumba, iar Ţucudean a irosit apoi şansa hat-trick-ului. Golgheterul constănţenilor a obţinut însă penalty-ul din care Eric a stabilit scorul final, 3-0 pentru Viitorul.
l CFR Cluj - ACS Poli Timişoara 1-0 (1-0)
CFR Cluj este campioana de iarnă a Ligii I. Ardelenii au învins-o pe ACS Poli Timişoara şi au răzbunat eşecul suferit în meciul tur.
Djokovic a avut două ocazii uriaşe, dar Straton a intervenit de fiecare dată perfect. Portarul echipei viola nu a mai avut ce face la lovitura de cap a brazilianului Vincius, din prelungirile primei reprize. Dan Petrescu a trăit la intensitate maximă fiecare ocazie a jucătorilor săi - s-a aşezat în genunchi după o fază în care Omrani nu a ajuns la minge.Mult mai calm a fost Ionuţ Popa. Nu s-a putut bucura şi de un gol al lui Poli, care a pierdut cu 0-1. CFR a rămas fără înfrîngere pe teren propriu.

l Gaz Metan Mediaş - CS U Craiova 0-0

Momente dramatice la Mediaş la partida dintre Gaz Metan şi CS U Craiova, încheiată în cele din urmă la egalitate, scor 0-0. Imediat după pauză, Olaru şi Kelic s-au dat cap în cap şi au rămas nemişcaţi pe gazon. Dacă fundaşul oaspeţilor, Kelic, s-a ridicat singur înainte să fie schimbat, Olaru a primit îngrijiri pe gazon aproape cinci minute, apoi a fost transportat cu targa în ambulanţă. Spionaţi de următorul adversar, Dan Petrescu, oltenii au ratat ocazii mari: bulgarul Zlatinski s-a încurcat în faţa porţii goale, înainte ca Bărbuţ să scoată un penalty în minutul 90. Mitriţă, însă, l-a făcut mare pe Pleşca, ratînd de la punctul cu var. Şansele irosite erau să-i coste pe olteni: Golubovic a nimerit transversala în prelungiri şi Gaz Metan - CS U Craiova s-a terminat 0-0.

l FC Botoşani - FCSB 0-3  (0-1)

FCSB a cîştigat cu 3-0 la Botoşani şi şi-a asigurat locul 2 în Liga I pînă în 2018. Roş-albaştrii au deschis însă scorul după o fază controversată, iar Nicolae Dică l-a pierdut pe Mihai Bălaşa după doar opt minute şi are emoţii în privinţa lui Harlem Gnohere. Deja cu mari probleme de lot, Dică a primit o nouă lovitură în startul partidei de la Botoşani. Pe un teren aproape îngheţat, Bălaşa a căzut în urma unui duel cu Moruţan şi a fost scos cu targa de pe teren. Fundaşul a suferit o accidentare musculară şi nu va mai juca în acest an. Patru minute mai tîrziu, Moruţan l-a testat pe Niţă, după o acţiune personală, însă cea mai mare şansă a primei reprize i-a aparţinut lui Harlem Gnohere. Francezul a tras din întoarcere, dar nu a reuşit să prindă spaţiul porţii. Aproape imediat, Achim nu a putut trimite în plasă după o centrare a lui Enache, pentru ca în prelungiri Gnohere să deschidă scorul. Cea de-a 12-a reuşită a „Bizonului“ în această ediţie de campionat a venit însă după un offside nesemnalizat la Florin Tănase. În repriza a doua, Dică l-a schimbat pe Achim cu Florinel Coman, iar fostul jucător de la Viitorul a făcut imediat faza din care Dennis Man a dublat avantajul roş-albaştrilor.
FC Botosani a mai ratat o ocazie pe final, tot prin jucătorul dorit de FCSB, Olimpiu Moruţan, iar Florin Tănase a închis tabela cu un gol marcat în al treilea minut al prelungirilor, după o degajare a lui Niţă. S-a terminat 3-0 pentru FCSB, iar FC Botoşani a suferit astfel prima înfrângere pe teren propriu după şapte meciuri.

l Sepsi Sf. Gheorghe - CSM Poli Iaşi 2-1 (1-1)

Seria neagră a celor de la Sepsi s-a încheiat, dupa 2-1 cu CSM Poli Iaşi. Nou promovata „a spart gheaţa“ după 5 etape de secetă. Sepsi a reuşit sã marcheze în poarta Iaşului de la punctul cu var, dupã un penalty îndelung contestat de moldoveni. Apoi, nici arbitrul George Gãman nu a vãzut vreo infracţiune la duelul dintre Frãsinescu şi Nikolic şi a lãsat jocul sã continue. A revenit dupã 40 de secunde asupra deciziei, iar Istvan Fulop a transformat lovitura de la 11 metri. A fost golul de 1-1. În minutul 24, ieşenii deschideau scorul după ce Thiaw a trimis mingea în proprie poartã. Gazdele au avut o şansã uriaşă de a trece la conducere. Istvan Fulop putea reuşi dubla, dar a semnat ratarea etapei. S-a rãzbunat Victoraş Astafei, care a înscris un gol de senzaţie pe final. Pe lîngă cele două goluri, ieşenii au mai rămas şi în 10, după eliminarea lui Jagodinskis, pentru un presupus fault asupra lui Danu Spătaru

l Dinamo - FC Voluntari 2-0 (2-0)

Dinamo a învins-o pe FC Voluntari cu 2-0 (2-0), pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 21-a a Ligii I. „Cîinii“ au tranşat soarta partidei în primul sfert de oră, prin golurile marcate de Paul Anton (7) şi Georgios Katsikas (15). Dinamo a avut două bare, prin Rivaldinho (15, 37), iar ilfovenii una, prin Mihai Căpăţînă (42). Gazdele au mai avut ocazii de gol prin Rivaldinho (49, 58), iar oaspeţii şi-au creat oportunităţi prin Gabriel Deac (1, 79) şi Cosmin Achim (54), la o fază la care ilfovenii au solicitat gol, mingea fiind respinsă de pe linia porţii de Steliano Filip. Dinamo a reuşit a treia sa victorie consecutivă, în timp ce FC Voluntari a ajuns la şase etape fără victorie (patru egaluri, trei eşecuri).  Sursa: www.digisport.ro