Curierul Zilei - Campion cu mîna în ghips şi ochiul vînăt!

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Campion cu mîna în ghips şi ochiul vînăt! Imprimare E-mail
joi, 14 decembrie 2017

Performanţa în box se face cu multe sacrificii

Campion cu mîna în ghips şi ochiul vînăt!

Clubul CSM Piteşti şi-a premiat, marţi seară, într-un cadru festiv cele mai bune rezultate obţinute în 2017. Festivitatea de premiere a avut loc la clubul Hush din Piteşti în prezenţa reprezentanţilor autorităţilor locale, şefilor de instituţii şi directorilor din Ministerul Sportului. În acest an, cele nouă secţii ale grupării din Ştrand au cîştigat 284 de medalii la competiţiile interne şi internaţionale la care au participat. Cea mai valoroasă secţie a grupării piteştene este judoul care în acest an a obţinut 96 de medalii. Secţia fanion a clubului a fost urmată la mică distanţă de nataţie cu cele 87 de medalii. Podiumul pe secţii a fost completat de atletism cu cele 31 de medalii. Aşa cum era de aşteptat, cei mai buni sportivi ai clubului condus de directorul Gheorghe Dinu au fost desemnaţi de la secţiile fruntaşe.

Judoka Eduard Şerban a fost desemnat cel mai bun sportiv al clubului în anul 2017 la masculin. Eduard este component al Lotului Naţional de cadeţi şi un sportiv de mare viitor al României. În acest an a devenit campion mondial de cadeţi la ctg. 90 kg şi vicecampion balcanic la ctg. 90 kg. Mai are în palmares locul 3 la Festivalul Olimpic al Tineretul European la ctg. 90 kg. În acest an a obţinut 6 medalii la Campionatele Naţionale la ctg. 90 kg, Tineret, Juniori şi Cadeţi. Este un sportiv care poate deveni o certitudine pentru a reprezenta România la Jocurile Olimpice din 2020 de la Tokio. La feminin, cea mai bună sportivă a fost desemnată atleta Denisa Dragomir. Piteşteanca este componentă a Lotului Naţional de senioare de Alergare Montană, iar în acest an a ocupat locul 3 la Campionatul Mondial de seniori, locul 3 la Campionatul Mondial de seniori cu echipa României. A cîştigat aurul la Campionatul Balcanic de seniori, argintul la Campionat Balcanic de seniori cu echipa Romaniei. În ultimii 5 ani este campioană naţională în proba de Alergare Montană. Este o sportivă rezistentă, cu o voinţă de fier în această probă speciala de mare anduranţă.

Kaiacul, printre secţiile fruntaşe

Secţia de kaiac-canoe şi-a desemnat şi în acest an premianţii. Sportivul numărul 1 a fost desemnat Ionuţ Peleu. Este component al lotului national de juniori in probele de canoe. În acest an, obţine 6 medalii la Campionatele Naţionale de juniori atît în probele de fond la Canoe 1 pe distanţa de 4.000 m şi 1.000 m, cît şi în probele de viteză la Canoe 2 pe distanta de 1.000 m. Este participant la Campionatul Mondial de juniori în proba de Canoe 2 - 500 m, participant la Campionatul European de juniori în proba de Canoe 4 - 500 m. Locul secund în clasamentul secţiei a fost ocupat de Ştefania Luca, componentă al lotului naţional de juniori în probele de canoe. A cîştigat 2 medalii la Campionatele Naţionale de fond - juniori în proba de Canoe 1 pe distanţa de 4.000 m şi 200 m, iar la Campionatele Naţionale de viteză juniori obţine argintul în probele de Canoe 1 pe distanţele de 500 m şi 200 m. A participat la Campionatul Mondial de juniori în probele de Canoe dublu fete - 500 m şi Canoe simplu-  200 m, dar şi la Campionatul European de juniori în proba de Canoe dublu fete - 200 m. Cei doi sportivi sînt pregătiţi de antrenorul emerit Gheorghe Din care în ultimii ani ne-a obişnuit cu performanţe înalte şi pe plan internaţional, promovînd în circuitul marii performanţe sportivi de excepţie, medaliaţi la Campionatele Mondiale şi Europene. Începînd cu anul 2016 este antrenorul Lotului Naţional de Juniori 1. Tot pe locul secund s-a clasat şi Cristian Nicolescu, component al Lotului Naţional de juniori în probele de kaiac. A cîştigat 4 medalii în proba de fond Kaiac 1 şi 2 pe distanţa de 4.000 m şi 1.000 m,  la Campionatele Naţionale de viteză în proba de Kaiac 1  pe distanţa de 500 m şi 1.000 m. A participat  la Campionatul Mondial de juniori în probele de Kaiac 2 - 1.000 m şi Kaiac 4 - 500 m şi la Campionatul European de juniori în proba de Kaiac 2 -1.000 m. Nicolescu este pregătit de antrenorul Agoston Siposs, un tehnician tînăr căruia îi place să vorbească  puţin şi să facă mult. Premierea sportivilor de la această secţie a fost făcută de către Dumitru Ciobanu, director la Direcţia Apelor Argeş Vedea şi Georgiu Gingăraş, director adjunct la Complexul Sportiv Naţional Bascov, fost ministru al Tineretului şi Sportului.

Boxul confirmă aşteptările

Boxerul numărul 1 al clubului CSM Piteşti a fost desemnat Antonios Savu, component al Centrului Olimpic de tineret de la Brăila. În acest an a obţinut locul 2 nla Campionatele Naţionale de Tineret, ctg. plus 91 kg şi locul 2 la Cupa României de Tineret, ctg. 91 kg. Pe locul secund în cloasamentul secţiei s-a clasat Eduard Cristea. Practica boxul de 4 ani, este component al Lotului Naţional de Juniori, participant la Campionatul European de Juniori la ctg. 60 kg. A obţinut locul 1 la Capionatul Naţional de juniori, ctg. 60 kg. Locul 3 în clasamentul secţiei a fost ocupat de Adrian Preda şi Alexandru Ungureanu, componenţi ai lotului naţional de cadeţi, medaliaţi cu aur la Campionatul Naţional. De pregătirea sportivilor se ocupă antrenorul Ioniţă Mărăşescu de numele căruia se leagă revirimentul acestei secţii. Este un tehnician  pasionat, priceput şi dedicat sportului nobilei arte. Este ajutat de Ionuţ Ghiţă, fost boxer şi un antrenor aflat la început de drum. Pugiliştii au fost premiaţi de Gheorghe Dumitrescu, primul argeşean campion la profesionişti. La festivitatea de premiere, Antonios Savu, cel mai valoros boxer al clubului din Ştrand, a apărut cu mîna în ghips şi cu un ochi vînăt. Ioniţă Mărăşescu, antrenorul coordonator al secţiei, le-a spus invitaţilor că elevul său s-a accidentat în urmă cu cîteva zile la Centura Moldovei, competiţie internaţională la care a luat medalia de argint. Directorul Gheorghe Dinu le-a spus invitaţilor că acestea sînt riscurile sportului de mare performanţă.

Mihai Croitor, luptătorul anului

Cel mai bun sportiv al secţiei de lupte a fost desemnat Mihai Croitor. Acesta a obţinut medalia de aur la Campionatele Naţionale de cadeţi, categoria 85 kg. Mai are în palmares locul 4 la Campionatele Balcanice pentru cadeţi la categoria 100 kg, locul 3 la Cupa României pentru cadeţi la categoria 100 kg. Sportivul este fiul antrenorului secţiei de lupte Ovidiu Croitor. Locul secund în clasamentul secţie i-a revenit lui Cătălin Miron, medaliat cu bronz la  Campionatele Naţionale de seniori din acest an la categoria 75 kg, medaliat cu bronz şi la Cupa României de seniori din acest an la categoria 75 kg. Pe ultima treaptă a podiumului în clasamentul secţiei s-a clasat Mihai Joltea. Acesta a obţinut medalia de bronz  la Campionatele Naţionale de seniori la categoria 85 kg  şi medalia de bronz la Cupa României de seniori la categoria 85 kg. Secţia este condusă de Ovidiu Croitor, un antrenor cu greutate la propriu şi la figurat, şi Vasile Pavelescu, un antrenor cu o experienţă de peste 35 de ani, care are în palmares sportivi medaliaţi la Campionatele Europene şi Mondiale. Premierea luptătorilor a fost făcută de omul de afaceri Attila Szabo, campion mondial de lupte la veterani, şi Mihai Boţilă, fost luptător de mare performanţă al Piteştiului.