Curierul Zilei - Ionuţ Peleu, kaiacistul numărul 1 al Argeşului!

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Ionuţ Peleu, kaiacistul numărul 1 al Argeşului! Imprimare E-mail
luni, 18 decembrie 2017

CSM Piteşti are sportivi cu care se poate mîndri

Ionuţ Peleu, kaiacistul numărul 1 al Argeşului!

Secţia de kaiac-canoe a clubului CSM Piteşti a fost şi în 2017 una dintre cele mai performante ale clubului din Ştrand. De pregătirea secţiei se ocupă antrenorii Gheorghe Din, Agoston Siposs şi Alexandru Din care coordonează 45 de sportivi.

Kaiaciştii şi canoiştii argeşeni au cîştigat în acest an 29 de medalii în competiţiile interne şi internaţionale. Rezultatele înregistrate de sportivii piteşteni au fost premiate acum cîteva zile în cadrul unei gale care a avut loc la clubul Hush. Sportivul numărul 1 al secţiei a fost desemnat Ionuţ Peleu. Este component al lotului national de juniori în probele de canoe. În acest an, obţine 6 medalii la Campionatele Naţionale de juniori atît în probele de fond la Canoe 1 pe distanţa de 4.000  m şi 1.000 m, cît şi în probele de viteză la Canoe 2 pe distanta de 1.000 m. Este participant la Campionatul Mondial de juniori în proba de Canoe 2 - 500 m, participant la Campionatul European de juniori în proba de Canoe 4 - 500 m. Locul secund în clasamentul secţiei a fost ocupat de Ştefania Luca, componentă a lotului naţional de juniori în probele de canoe. A cîştigat 2 medalii la Campionatele Naţionale de fond - juniori în proba de Canoe 1 pe distanţa de 4.000  m şi 200 m, iar la Campionatele Naţionale de viteză juniori obţine argintul în probele de Canoe 1 pe distanţele de 500 m şi 200 m. A participat la Campionatul Mondial de juniori în probele de Canoe dublu fete - 500 m şi Canoe simplu - 200m, dar şi la Campionatul European de juniori în proba de Canoe dublu fete - 200m. Cei doi sportivi sînt pregătiţi de antrenorul emerit Gheorghe Din care în ultimii ani ne-a obişnuit cu performanţe înalte şi pe plan internaţional promovînd în circuitul marii performanţe sportivi de excepţie, medaliaţi la Campionatele Mondiale şi Europene. Începînd cu anul 2016 este antrenorul Lotului Naţional de Juniori 1.

Premiaţi de Ciobanu şi Gingăraş

Tot pe locul secund s-a clasat şi Cristian Nicolescu, component al Lotului Naţional de juniori în probele de kaiac. A cîştigat 4 medalii în proba de fond Kaiac 1 şi 2 pe distanţa de 4.000 m şi 1.000 m,  la Campionatele Naţionale de viteză în proba de Kaiac 1  pe distanţa de 500 m şi 1.000 m. A participat  la Campionatul Mondial de juniori în probele de Kaiac 2 - 1.000 m şi Kaiac 4 - 500 m şi la Campionatul European de juniori în proba de Kaiac 2-1.000 m. Nicolescu este pregătit de antrenorul Agoston Siposs, un tehnician tînăr căruia îi place să vorbească  puţin şi să facă mult. Festivitatea de premiere a kaiaciştilor şi canoiştilor de la CSM Piteşti a fost făcută de către Dumitru Ciobanu, director la Direcţia Apelor Argeş - Vedea şi Georgiu Gingăraş, director adjunct la Complexul Sportiv Naţional Bascov, fost ministru al Tineretului şi Sportului.

„Vrem medalii la marile competiţii“

Gheorghe Din, coordonatorul secţiei de nataţie de la CSM Piteşti, a analizat parcursul sportivilor din acest an şi a tras concluziile care se impun: „2017 pot spune că a fost un an destul de bun pentru secţia de kaiac-canoe a clubului nostru. Întotdeauna este loc de mai bine. Dacă reuşeam să luăm medalii la Campionatele Europene şi Mondiale, eram foarte mulţumit. Am fost aproape de podium. Ionuţ Peleu a terminat pe locul 6 la Mondiale şi pe locul 7 la Europene în probele de kaiac, iar Ştefania Luca, pe locul 7 la Europene în proba de canoe. Sper ca în 2018 cei doi sportivi să urce pe podium la Europenele din Italia şi la Mondialele din Bulgaria. Acestea sînt obiectivele mele pentru anul viitor“.