Curierul Zilei - Bătuţi şi de orădeni!

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Bătuţi şi de orădeni! Imprimare E-mail
marţi, 19 decembrie 2017

Serie neagră pentru baschetul piteştean

Bătuţi şi de orădeni!

BCM U FC Argeş - CSM Oradea 65-73 (15-23, 14-15, 20-20, 16-15)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a suferit, duminică seară, al doilea eşec consecutiv şi al treilea din acest tur de campionat. După înfrîngerea din runda precedentă din deplasarea de la Tîrgu Mureş, BCM U FC Argeş a pierdut la o diferenţă de 8 puncte, scor 65-73, şi confruntarea de pe propriul teren cu CSM Oradea, una dintre echipele cu pretenţii ale campionatului.

În urma acestui nou insucces, baschetbaliştii piteşteni au coborît pe poziţia a treia a ierarhiei cu cele 15 puncte obţinute în nouă etape. Disputa de la Sala Sporturilor a fost dominată de la un cap la altul de ardeleni care au condus cam tot timpul pe tabela de marcaj. Oradea a început foarte bine partida, iar după cîteva minute, conducea cu 8-2. Ardelenii au terminat primul sfert cu un avantaj de zece lungimi. Piteştenii au avut o tresărire de orgoliu în sfertul al doilea, cînd au reuşit să reducă din handicap şi să se apropie la doar trei puncte, însă această revenire nu avea să fie decît un simplu foc de paie. Oaspeţii au intrat la cabine cu un avantaj de nouă puncte. După revenirea de la cabine, ardelenii au reuşit să-i ţină la respect pe piteşteni, iar înaintea ultimelor zece minute de joc, diferenţa de puncte era cea înregistrată la pauza mare. Ultima rundă a fost una aprig disputată, dar şi presărată cu greşeli de arbitraj în defavoarea argeşenilor, vehement contestate de aceştia. Antrenorul Hristu Şapera a fost sancţionat la bancă, iar Titus Nicoară a primit un antisportiv doar pentru că a contestat o decizie total aiurea. Alb-violeţii au reuşt să se apropie la cinci puncte de Oradea, însă Pasalic a stabilit scorul final cu o aruncare de trei puncte. Victoria ardelenilor este una meritată, avînd în vedere procentajele destul de slabe ale echipei din Trivale care per ansamblu a avut o evoluţie modestă confirmată şi de statistica meciului. Piteştenii au avut doar 22% la aruncările de trei puncte, faţă de 46% ale oaspeţilor, orădenii fiind superiori alb-violeţilor şi la recuperări. Principalii marcatori ai BCM U FC Argeş au fost Troupe, cu 15 puncte, Agafonov, cu 14, şi Kostoski, cu 9 puncte. De la CSM Oradea s-au remarcat Milosevic şi Gajovic, fiecare cu cîte 16 puncte, Zeno, cu 11, şi Pasalic, cu 9 puncte.