Curierul Zilei - Judoul piteştean, numărul 1 în România!

*** România, codaşă la construcţii!     *** Săptămîna Europeană a Sportului, în Argeş     *** Dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare, la Mioveni      *** PASTILA de UMOR      *** „Argeşul, locul cel mai românesc din România“     *** Adrian Tase, la Congresul de la Sinaia!     *** La 16 ani, s-a întors de la majorat, în sicriu     *** Şoferul a făcut infarct      *** Copilul s-a spînzurat      *** Nu s-a asigurat şi a lovit trei maşini     *** Fost campion naţional la box, contrabandă cu ţigări     *** Filmaţi în timp ce furau bere dintr-un magazin     *** Raicu eliminat de la Mondiale     *** Cursuri gratuite, la Şcoala de Arbitraj a AJF Argeş     *** Un gol, din două faze de poartă     *** CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-0 (1-0)     *** Au avut victoria la îndemînă     *** Memorialul Dorel Ştefănescu, la ediţia a treia     *** Învinşi de propriul portar!     *** „Rezultatul final este mincinos“     *** Popovici: „O victorie foarte importantă“     *** CSU Piteşti va juca în Divizia A!

Judoul piteştean, numărul 1 în România! Imprimare E-mail
miercuri, 20 decembrie 2017

Argeşul are sportivi cu care se poate mîndri

Judoul piteştean, numărul 1 în România!

Secţia de judo a clubului CSM Piteşti a fost şi în acest an cea mai performantă. Cu cele 96 de medalii obţinute în competiţiile interne şi internaţionale, judoul piteştean şi-a tras partea leului, ocupînd locul 1 în clasamentul întocmit de Federaţia Română de Judo din cele peste 200 de secţii afiliate pe care le are această federaţie.

Judoul piteştean a reuşit să dea lovitura în acest an prin Eduard Şerban care a cîştigat titlul de campion mondial de cadeţi la Campionatul Mondial din Chile. Acesta a fost desemnat cel mai bun sportiv al clubului în anul 2017 la masculin datorită acestui rezultat, cel mai valoros obţinut de club în acest an. Eduard este component al Lotului Naţional de cadeţi şi un sportiv de mare viitor al României. În acest an a devenit campion mondial de cadeţi la ctg. 90 kg şi vicecampion balcanic la ctg. 90 kg. Mai are în palmares locul 3 la Festivalul Olimpic al Tineretul European la ctg. 90 kg. În acest an a obţinut 6 medalii la Campionatele Naţionale la ctg. 90 kg, Tineret, Juniori şi Cadeţi. Este un sportiv care poate deveni o certitudine pentru a reprezenta România la Jocurile Olimpice din 2020 de la Tokio.

Raicu, sportivul secţiei

În afară de Eduard Şerban, secţia de judo a clubului CSM Piteşti, care este condusă de consilierul local Cristian Gentea are şi alţi sportivi cu care se poate mîndri. Cel mai bun judoka al secţiei a fost declarat Alexandru Raicu, component al Lotului Olimpic de Seniori al României. Practica judo din anul 2006 şi este multiplu campion naţional. În 2017 a obţinut locul 3 la Jocurile Francofoniei, locul 3 la Campionatul Naţional de Seniori şi locul 1 la campionatul Naţional de Tineret. A participat la Campionatele Europene şi Mondiale de seniori şi este o speranţă a secţiei de judo pentru Olimpiada din 2020 de la Tokio. Locul secund în clasamentul secţiei a fost ocupat de Mădălina Stoica, componenta a Lotului Naţional de juniori. Practică judo din anul 2006 şi este multiplă campioană naţională. În 2017 a obţinut locul 4 la Campionatul European de Judo pentru tineret, locul 4 la Jocurile Francofoniei, locul 3 la Campionatul Naţional de seniori, locul 2 la CN de Tineret şi locul 1 la CN de Juniori. În acest an a mai participat la Campionatul Balcanic şi Campionatul European de juniori. Podiumul secţiei de judo a fost completat de Alin Albu, locul 2 la Campionatul Balcanic de Juniori, locul 3 la Campionatul Naţional de seniori, locul 2 la  Campionatul Naţional de tineret şi locuI 2 la Campionatul Naţional de juniori.

Ioniţă şi Pălărie, antrenorii anului

Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie au fost desemnaţi antrenorii anului pentru munca depusă cu sportivul Eduard Şerban. Secţia de judo dispune la ora actuala de un cuplu de antrenori redutabil în judoul românesc. În acest an sportivii secţiei au cîştigat peste 85 medalii la Campionatele Naţionale, 11 medalii la Campionate Mondiale, Europene şi Balcaniadă la toate categoriile de vîrstă. Secretul reuşitelor stă în puterea de muncă, priceperea, implicarea şi profesionalismul antrenorilor.

„Un an extraordinar“

Coordonatorul secţiei de judo are mari aşteptări de la sportivi şi anul viitor: „21017 a fost un an extraordinar pentru noi pentru că am cîştigat titlul mondial la cadeţi. România nu mai obţinuse o medalie din 1994 cînd Sandu Lungu a cîştigat aurul la Campionatul Mondial de la Cairo. Pentru al doilea an consecutiv, secţia de judo a CSM Piteşti a fost declarată cea mai bună de către Federaţia Română de Judo. În afară de titlul mondial obţinut de Şerban am mai avut şi alte medalii valoroase prin Alexandru Raicu, locul 3 la Jocurile Francofoniei, locul 3 la Cupa Mondială de seniori. La Campionatul European Under 23 a avut ghinion pentru că s-a accidentat. Printre sportivii de vîrf ai secţiei se mai regăsesc Florentina Ivănescu, Stoica Mădălina, Alin Albu. Anul viitor ne dorim medalii la Campionatele Europene de juniori, cadeţi şi Tineret, participare la Mica Olimpiadă şi medalii la Grand Prix-urile de seniori. De anul viitor, Raicu şi Şerban vor deveni componenţi ai lotului olimpic al României“, ne-a declarat Valentin Ioniţă.