Curierul Zilei - CFR, FCSB, Craiova, pe podium

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

CFR, FCSB, Craiova, pe podium Imprimare E-mail
miercuri, 20 decembrie 2017

Liga I - Retrospectiva etapei 22

CFR, FCSB, Craiova, pe podium

Ultima etapă din Liga I a anului 2017 nu a venit cu surprize mari, ci doar cu două rezultate aşteptate de toţi în meciurile cheie ale rundei. Este vorba de victoria oltenilor din Bănie cu 2-1 cu liderul CFR Cluj şi victoria echipei lui Becali cu 2-0 în faţa Viitorului lui Hagi, deşi gazdele au fost şi în inferioritate numerică o repriză. În rest, Astra a învins Botoşaniul cu 2-1, Chiajna a remizat 1-1 cu Mediaş. Apoi, Poli Iaşi a învins lanterna roşie Juventus cu 3-1, iar Voluntariul s-a distrat cu cealaltă nou-promovată, Sepsi, 3-0. În ultimul meci al anului, Dinamo şi-a arătat încă o dată neputinţa cu Miriuţă pe bancă şi a făcut doar egal, 0-0 la Timişoara, într-o partidă în care penibilii Rivaldinho şi Bokila au fost din nou în prim plan cu neputinţa lor.

Astra Giurgiu - FC Botoşani 2-1

Formaţia Astra Giurgiu a învins, vineri, pe teren propriu, scor 2-1, echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I, ultima din acest an. Astra a reuşit să se impună deşi a jucat în inferioritate numerică din minutul 30. Au înscris Ioniţă '9 (penalti) şi Belu '85 pentru gazde şi Roman '63 (penalti) pentru oaspeţi. l 1-0: Ioniţă a transformat un penalti acordat pentru o intervenţie a luiu Oaidă la Belu. l În minutul 30, de la Astra a fost eliminat Abang, pentru o intrare dură la Burcă. l 1-1: Roman a egalat dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Iliev asupra sa. l 2-1: Belu a stabilit scorul final din cinci metri.
l Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Polczak, Bejan, Radunovic - Dandea, Mrzljak (Le Tallec '72) - Ioniţă (V. Gheorghe '82), Seto, Balaure (Butean '59) - Abang. Antrenor: Edward Iordănescu
l FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Bordeianu (Moruţan '53), Oaidă (Serediuc '71) - Roman, Rodriguez, Buş (Chitoşcă '51) - Chiaccheri. Antrenor: Costel Enache

Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaş 1-1

Concordia Chiajna a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, sîmbătă, pe teren propriu, în compania echipei Gaz Metan Mediaş. Pentru Concordia a marcat Cristescu '49, iar pentru Gaz Metan a înscris Chamed '61. l 1-0: Cristescu a deschis scorul cu capul din recentrarea lui Pena l 1-1: Chamed a egalat din lovitură liberă de la circa 22 de metri
l Concordia Chiajna: Bălgrădean - Fota, Marc, Albu, Grădinaru - Bucşă - Deaconu (Babic '68), Bawab, Cristescu, Bumba (Batin '39) - Pena (Manasse '76). Antrenor: Ion Moldovan
l Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Popovici, Sârghi, Cristea, Romeo - Neagu, Bic - Chamed, Buziuc (Danci '83), - Tîrcoveanu (Olaru '83), Golubovic (Curtean '60). Antrenor: Cristian Pustai

CS U Craiova - CFR Cluj 3-1

Formaţia CS Universitatea Craiova a învins, sîmbătă, acasă CFR Cluj, 2-1în derbiul clasamentului din etapa XXII. Craiovenii au avut un jucător mai puţin în teren din minutul 81, cînd a fost eliminat Alexandru Băluţă. Pentru CS Universitatea au marcat Băluţă '45+1 şi Mitriţă '51, iar pentru CFR Cluj a înscris Vera '61. l 1-0: Băluţă a marcat cu capul din şase metri l 2-0: Mitriţă a majorat scorul din lovitură liberă l 2-1: Vera a redus din diferenţă la câteva momente de la intrarea în teren
l CS Universitatea Craiova: Calancea - Popov, Kelici, Martici - Briceag, Zlatinski, Mateiu, Bancu - Mitriţă (Gustavo '60), Băluţă, Burlacu (Popa '77). Antrenor: Devis Mangia
l CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora - Rus (Nouvier '85), Culio - Deac, Djokovici (Vera '61), Păun (Mailat '69)- Omrani. Antrenor: Dan Petrescu

CSM Poli Iaşi - Juventus Bucureşti 3-1

CSM Poli Iaşi a învins pe teren propriu, cu 3-1, pe Juventus Bucureşti, golurile au fost marcate de Platini '10, Sin '28 şi Cisse '50, respectiv Călinţaru '26. În minutul 35, un gol marcat de Cioinac a fost anulat pentru fault în atac. CSM Poli Iaşi a avut un gol anulat şi în minutul 46 (Cisse).
l CSM Poli Iaşi: Koşelev - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic (Panţîru '89) - Qaka, Chelaru - Platini (Kizito '85), Cristea, Sin - Cisse (Ştefănescu '76). Antrenor: Flavius Stoican
l Juventus Bucureşti: Stoian - Dima, Morariu, Neag, Ştefan - C. Petre, Călinţaru - Zaharia (Neacşu '78), Cazan (Ţicămucă '46), Stoenac (Carabela '57) - Ţâră. Antrenor: Marin Barbu

FCSB  - Viitorul 2-0

Sezonul trecut un derbi, acum un meci pentru calificare în play-off, FCSB - Viitorul s-a terminat 2-0 pentru gazdele de pe Arena Naţională. Echipa lui Nicolae Dică a jucat în inferioritate numerică din minutul 43, cînd a fost eliminat Gnohere. FCSB ocupă locul doi în clasamentul Ligii I, cu 47 de puncte, cu două mai puţin decît liderul CFR Cluj. Golurile au fost marcate de Man '20 şi Momcilovici '65. În minutul 43, de la FCSB a fost eliminat Gnohere pentru că l-a lovit pe Ţucudean.
l FCSB: Niţă - Enache, Larie, Nedelcu, Momcilovic - Filip, Pintilii (Popescu '30, J. Morais '49) - Man, Tănase, Coman (Golofca '75) - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică
l FC Viitorul: Tordai - Lopez (Băluţă '57), Hodorogea, Ţîru, De Nooijer (Vână '54) - Cicîldău, Mladen, Ganea  - Chiţu, Ţucudean, Eric (Drăguş '63). Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Voluntari - Sepsi Sf. Gheorghe 3-0

Două jocuri s-au disputat luni în ultima etpaă din 2017. În primul, FC Voluntari a învins, acasă cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia Sepsi Sfîntu Gheorghe. Au marcat: Ivancovici '18, Ad. Bălan '28, Căpăţână '80. l min. 18, 1-0: Damian (Sepsi) trimite o minge în picioarele lui Ivanovici, care de la 16 metri şutează la viclul porţii lui Niczuly; l min. 28, 2-0:  Adrian Bălan a înscris cu capul, după un corner executat de Ivanovici; l min. 80, 3-0: Căpăţînă a marcat cu un şut de la peste 35 de metri, lateral stînga, surpinzîndu-l pe Niczuly ieşit din poartă.
l FC Voluntari: Petrariu - Filipov, Balaur, M. Popescu, Olteanu (Leasă '84) - Răuţă, Novac - G.Deac (Căpăţână '62), L. Marinescu (Popadiuc '71), Ivanovici - Ad. Bălan. Antrenor Claudiu Niculescu;
l Sepsi: Niczuly - I. Ursu, Ghinga, Damian (Thiaw '46), Grecu (Dumbavă '26)  - Petrovikj, Dima - Astafei, Fülöp, Huiban (P. Petre '54) - Nikolici. Antrenor. Eugen Neagoe.

ACS Poli Timişoara - Dinamo 0-0

FC Dinamo a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată, luni, în deplasare, cu ACS Poli Timişoara, ultimul meci al etapei a XXII-a şi din 2017, din Liga I. Echipa dinamovistă rămîne pe locul 7 în clasament, în afara poziţiilor de play-off (primele 6). În minutul 89, Salomao (FC Dinamo) a fost eliminat, după ce a primit al doilea cartonaş galben, pentru că a ţinut de tricou un adversar. Salomao primise în mintul 82 primul cartonaş galebn, pentru faulturi repetate.
l ACS Poli Timişoara: Straton - Străuţ, Melinte, Şeroni, Ciucur - Artean, Vaşvari - A. Munteanu, Doman (Haruţ '74), Bîrnoi (M. Croitoru '82) - Drăghici (Abraw '86). Antrenor: Ionuţ Popa;
l Dinamo: Penedo - Dudea, Marici, Katsikas, Oliva - Mahlangu, Nascimento (Corbu '24) - Hanca, Rivaldinho (Bokila '57), Salomao - Nemec (R. Moldoveanu '80). Antrenor: Vasile Miriuţă.  Sursa: www.romaniansoccer.ro