Curierul Zilei - Denisa Dragomir, atleta anului!

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Denisa Dragomir, atleta anului! Imprimare E-mail
joi, 21 decembrie 2017

Sportul piteştean produce campioni

Denisa Dragomir, atleta anului!

Atletismul piteştean şi-a premiat şi în acest an performerii. Secţia de profil a clubului CSM Piteşti a fost în 2017 la înălţime. Cei 60 de sportivi legitimaţi au cîştigat 31 de medalii în competiţiile interne şi alte 6 medalii în concursurile internaţionale la care au participat. Cu aceste rezultate, atletismul s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului în clasamentul pe secţii al clubului. De pregătirea acestei secţii se ocupă antrenorii Mirela Borţoi, Otilia Eşanu, Gheorghe Constantin, Dan Betini şi Valentin Coroja.

Cel mai bun atlet al secţiei a fost desemnat Constantin Zanfir care în acest an a obţinut 6 medalii la Campionate Naţionale de Juniori, din care 5 titluri de campion naţional. În acest an, a participat la Campionatele Mondiale şi balcaniada de juniori în proba de aruncare a discului. Locul secund în clasamentul secţiei i-a revenit lui Mariusan Dobrică, care în acest an a obţinut 5 medalii la Campionatele Naţionale de tineret şi juniori, argintul la Campionat Balcanic în proba de 4x400 m cu ştafeta de juniori. Tot în 2017 a participat la Campionatele Europene în proba de 400 m juniori. Podiumul secţiei a fost completat de Ciprian Daroczi, multiplu medaliat în anul 2017 la Campionatele Naţionale de juniori 1, medaliat cu argint la Campionatele Balcanice de juniori 1 în proba de 4x100 m cu ştafeta masculină, medaliat cu aur în probele de heptatlon şi decatlon rezervate juniorilor 1. Antrenoarea secţiei a fost desemnată Otilia Eşanu care în numai cîţiva ani cu pasiune şi pricepere a reuşit să ridice o generaţie de sportivi, obţinînd în acest an 21 medalii la Campionatele Naţionale de tineret, juniori  şi copii şi 2 medalii la competiţiile internaţionale.

Pe podium la Mondiale!

Secţia de atletism a clubului din Ştrand a reuşit să dea în acest an cel mai bun sportiv al clubului la categoria feminin. Atleta Denisa Dragomir a fost desemnată cea mai bună sportivă a CSM Piteşti în anul 2017 la feminin. Piteşteanca este componentă a Lotului Naţional de senioare de Alergare Montană, iar în acest an a ocupat locul 3 la Campionatul Mondial de seniori, locul 3 la Campionatul Mondial de seniori cu echipa României. A cîştigat aurul la Campionatul Balcanic de seniori, argintul la Campionatul Balcanic de seniori cu echipa Romaniei. În ultimii 5 ani este campioană naţională în proba de Alergare Montană. Este o sportivă rezistentă, cu o voinţă de fier în această probă specială de mare anduranţă. Este pregătită de antrenorul Valentin Coroja, un tehnician priceput, dornic de marea performanţă şi extrem de exigent. Pentru munca pe care a depus-o cu Denisa Dragomir, Coroja a fost recompensat cu titlul de antrenorul anului.

„Să depăşim aceste rezultate“

Antrenorul Gheorghe Constantin, unul dintre cei cinci tehnicieni care se ocupă de pregătirea atleţilor de la CSM Piteşti, este mulţumit de rezultatele obţinute în acest an: „2017 a fost un an destul de bun pentru atletismul piteştean, însă întotdeauna este loc şi de mai bine. Îmi doresc ca în 2018 să depăşim aceste rezultate, atît ca număr de medalii, cît şi ca performanţe. Avem Campionatul Mondial de Alergare Montană pe distanţă lungă, în Polonia, Campionatul European de Alergare Montană, în Macedonia, Campionatul Mondial de Atletism pentru juniori, în Finlanda şi Campionatul Mondial de Alergare Montană, în Andora. La aceste mari competiţii ne-am propus să luăm medalii. Ne mai dorim ca la Campionatul Mondial de juniori I din Finlanda, sportivul nostru, Constantin Zanfir, să prindă finala. Este un atlet talentat, de mare viitor, care este abia în primul an de juniorat. Are timp să crească în valoare şi să obţină performanţele pe care le dorim cu toţii“.