Curierul Zilei - O medalie şi patru recorduri naţionale!

*** Reducere de 10% la plata datoriilor!     *** Depuneţi adeverinţa la Casa de Pensii!     *** Două decenii de proiecte de dezvoltare     *** Incendiere anunţată pe Facebook     *** Au atacat un şofer şi l-au jefuit     *** Spărgătorii au interdicţie să se apropie de păgubaş     *** 16 echipaje ISU la Mioveni, în concurs     *** Ministrul Fifor vine la Cîmpulung     *** Şi-au ciocnit maşinile, pe DN 73      *** Beţivan, lovit de maşină cînd traversa      *** Racordaţi ilegal la energie electrică     *** Jandarmii au donat sînge     *** Pe podium la Cupa Romgaz     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** Raicu la Campionatul Mondial     *** La Bradu s-au stabilit campionii!     *** Peste 80 de piloţi la Trofeul Cîmpulung Muscel      *** Liga 1     *** CS Mioveni joacă ani la Piteşti, cu CSO Ploepni     *** Sporting Lieşti - Mioveni, în Cupă     *** Programul şaisprezecimilor de finală este următorul:

O medalie şi patru recorduri naţionale! Imprimare E-mail
joi, 21 decembrie 2017

Bilanţ bun la Campionatul European de Nataţie

O medalie şi patru recorduri naţionale!

Duminică seară, la Copenhaga, s-a încheiat Campionatul European de înot în bazin scurt (25 metri). În ultima zi a întrecerii din Danemarca, România a avut la startul probei de 50 metri spate doi înotători români. În seriile preliminare, Cătălin Ungur a stabilit un nou record naţional, cu 23:52, calificîndu-se pentru semifinale, iar piteşteanul Robert Glinţă a realizat şi el baremul de calificare, înotînd 23:59.

În semifinale, Glinţă a cîştigat prima serie cu timpul de 23:21, stabilind astfel şi un nou Record Naţional. Performanţa sa a fost dublată de către Cătălin Ungur, care a prins şi el un loc în finală, graţie timpului de 23:34, record personal pentru sportivul braşovean. În finală, Robert Glinţă a ocupat locul al cincilea. Timpul înregistrat de el, 23:19, a însemnat stabilirea unui nou record naţional. Cătălin Ungur a terminat cursa pe locul 7, cu timpul de 23:42. După mulţi ani, prima finală continentală a găsit la start doi înotători români. De remarcat este faptul că în fiecare fază competiţională, de la preliminarii pînă la finală, recordul naţional a fost corectat succesiv. România a încheiat Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Copenhaga cu o medalie, cea obţinută de Robert Glinţă, bronz la 100 metri spate, dar şi cu patru noi recorduri naţionale stabilite de cei trei componenţi ai lotului tricolor care au reprezentat ţara noastră la această întrecere.