Curierul Zilei - Înfrîngere la scor în Bănie!

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Înfrîngere la scor în Bănie! Imprimare E-mail
miercuri, 24 ianuarie 2018

Oltenii ne-au predat o lecţie de baschet

Înfrîngere la scor în Bănie!

SCM U Craiova - BCM U FC Argeş 94-79 (25-20, 27-15, 24-23, 18-21)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a suferit, luni seară, o înfrîngere la scor în confruntarea din Bănie cu SCM U Craiova. BCM U FC Argeş a pierdut la o diferenţă de 15 puncte, scor 94-79, disputa cu oltenii cu care se luptă pentru un loc în Top 6.

Formaţia pregătită de Hristu Şapera a făcut un meci foarte slab, iar victoria oltenilor este una pe deplin meritată. Alb-violeţii au evoluat bine doar în primele minute ale partidei, cînd au avut şi un avantaj de opt goluri după care au fost de nerecunoscut pe teren. SCM U Craiova a încheiat primul sfert cu un avands de cinci puncte graţie coşurilor marcate de Martinic, Reed, Orbeanu şi Aleksandrov. Craiovenii au menţinut acelaşi ritm şi în sfertul al doilea, iar diferenţa a crescut la 19 puncte la pauză. După revenirea de la cabine, degrigolada a continuat în jocul argeşenilor, iar cea mai mare diferenţă de puncte a fost de 23. Înaintea ultimelor zece minute, oltenii aveau un avantaj de 18 puncte pe tabelă. La adăpostul acestei diferenţe mari de scor, gazdele au preferat în ultima secvenţă să joace la relanti, mulţumindu-se în final cu avansul de 15 puncte. Principalii marcatori ai SCM U Craiova au fost Goran Martinic şi Nemanja Aleksandrov, fiecare cu cîte 21 puncte, urmaţi de Jamar Samuels şi Lamarcus Reed, ambii cu cîte 13 puncte fiecare. De la BCM U FC Argeş s-au remarcat Andriy Agafonov, cu 22 puncte, Porter Troupe, cu 20 puncte, şi Titus Nicoară, cu 14 puncte. În această partidă, piteştenii au avut şi jucători care în aproape zece minute petrecute pe teren nu au reuşit să marcheze nici măcar un punct, dar şi baschetbalişti de la care pretenţiile sînt foarte mari care în 35 de minute au marcat doar 5 puncte.Cu asemenea prestaţii este foarte greu ca gruparea din Trivale să poată emite pretenţii în faţa contracandidatelor cu care se luptă pentru un loc în Top 6 înainte de intrarea în play-off.