Curierul Zilei - Primul amical, prima victorie!

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Primul amical, prima victorie! Imprimare E-mail
(5 voturi)
vineri, 26 ianuarie 2018

Piteştenii au început cu dreptul meciurile de verificare

Primul amical, prima victorie!

FC Argeş - Unirea Bascov 2-1 (2-0)

Fotbaliştii de la FC Argeş au disputat, ieri după-amiază, primul meci de verificare din această perioadă precompetiţională. Formaţia pregătită de Emil Săndoi a învins cu 2-1 pe ACS Unirea Bascov, liderul Ligii a IV-a din Argeş. Golurile alb-violeţilor au fost marcate în prima repriză, de către Alin Popa şi Buhăescu, în timp ce pentru Bascov a redus din diferenţă, după pauză, atacantul Robert Dalu.

Confruntarea cu bascovenii s-a disputat pe terenul sintetic de la Bradu care s-a prezentat în condiţii destul de bune, chiar dacă pe unele porţiuni zăpada era îngheţată. Disputa cu formaţia de Liga a IV-a a fost dominată de la un capăt la altul de către piteşteni care în afară de cele două goluri marcate au mai irosit încă 5-6 oportunităţi de a mai înscrie. Săndoi a împărţit lotul pe care l-a avut la dispoziţie în două echipe, încercînd să dea astfel şansă la toţi fotbaliştii pe care îi are să evolueze. Alb-violeţii au început în forţă partida şi au deschis scorul după 20 de minute. Alin Popa a fructificat pasa lui Raul Costin şi a trimis în poartă cu largul concurs al lui Tufişi care a ieşit greşit dintre buturi. Alb-violeţii au mai punctat o dată în minutul 28 prin Buhăescu care a trimis cu capul în plasă dintr-o lovitură de colţ executată de David şi deviată de Cătălin Stan. După pauză, Unirea Bascov a ieşit mai curajos la atac şi a reuşit să reducă din handicap prin Robert Dalu. Acesta a trimis în plasă, din faţa porţii, în urma unei nesincronizări a defensivei grupării din Trivale. După primirea golului, FC Argeş s-a avîntat în atac şi a forţat marcarea celui de-al treilea gol. Năstăsie,
Grecu şi Ionuţ Şerban au ratat mari oportunităţi de a majora diferenţa pe tabelă. De fiecare dată, şuturile piteştenilor au fost respinse de goalkeeper-ul bascovenilor care a reuşit astfel să limiteze proporţiile scorului.
FC Argeş, I repriză: Popescu - Tofan, Cotigă, Stan - Raul Costin, Alin Popa, Tăbăcariu, David - Cătălin Barbu, Buhăescu.
FC Argeş, repriza a II-a: Nicuşor Grecu - Mihăescu, Ciucă, Şerbănică, Oancea - Panait, Şerban, Bîrzan, Robert Grecu - Năstăsie, Mădălin Martin. Pe parcurs a mai intrat Cruceru. Antrenor: Emil Săndoi.
Unirea Bascov: Tufişi - Ciocîrlan, Leca, Linte, Andrei Marin - Dima, Taudor, Piscanu, Naciu - Sanda, Dalu. După pauză, antrenorul Adrian Dulcea a introdus tot lotul pe care l-a avut la dispoziţie.