Curierul Zilei - Victorie, şi apoi în cantonament!

*** România, codaşă la construcţii!     *** Săptămîna Europeană a Sportului, în Argeş     *** Dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare, la Mioveni      *** PASTILA de UMOR      *** „Argeşul, locul cel mai românesc din România“     *** Adrian Tase, la Congresul de la Sinaia!     *** La 16 ani, s-a întors de la majorat, în sicriu     *** Şoferul a făcut infarct      *** Copilul s-a spînzurat      *** Nu s-a asigurat şi a lovit trei maşini     *** Fost campion naţional la box, contrabandă cu ţigări     *** Filmaţi în timp ce furau bere dintr-un magazin     *** Raicu eliminat de la Mondiale     *** Cursuri gratuite, la Şcoala de Arbitraj a AJF Argeş     *** Un gol, din două faze de poartă     *** CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-0 (1-0)     *** Au avut victoria la îndemînă     *** Memorialul Dorel Ştefănescu, la ediţia a treia     *** Învinşi de propriul portar!     *** „Rezultatul final este mincinos“     *** Popovici: „O victorie foarte importantă“     *** CSU Piteşti va juca în Divizia A!

Victorie, şi apoi în cantonament! Imprimare E-mail
marţi, 30 ianuarie 2018

După primul amical, aseară, CS Mioveni a plecat în cantonament

Victorie, şi apoi în cantonament!

CS Mioveni a disputat, în weekend, primul amical al acestei ierni, iar aseară, a plecat într-un stagiu de pregătire centralizată la Mogoşoaia. Astfel, după ce au învins cu 3-1 pe Unirea Bascov, galben-verzii vor sta acum 10 zile în cantonament, unde vor acumula energia necesară terminării acestui campionat.

3-1 cu Bascov

La două săptămîni de la reluarea pregătirii de iarnă, la capătul unei perioade de pregătiri de plan local, CS Mioveni a disputat un meci amical, cu Unirea Bascov, acesta fiind primul joc de pregătire din 2018. Sîmbătă la prînz, pe terenul sintetic de la Grupul Şcolar Colibaşi, elevii lui Laurenţiu Roşu au cîştigat întîlnirea cu 3-1, după ce la pauză aveau doar 1-0. Scorul a fost deschis în prima repriză de Florescu, care a reluat cu latul din faţa porţii, după ce Neacşu centrase de pe dreapta. După pauză, oaspeţii au egaalt, în umra unei lovituri libere, respinse în primă fază de portarul Croitoru. CS Mioveni a ajuns în avantaj prin golul lui Vintilă, care a reluat şi el în poartă un balon respins de portarul Unirii, iar Andrei Neagoe a consfinţit rezultatul final, cu un şut sub transversală de la colţul careului.

Au jucat şi nou-veniţii

Laurenţiu Roşu a folosit 21 de jucători din lotul pe care îl are la dispoziţie, pe teren intrînd şi noile achiziţii ale acestei ierni. În cele două echipe, la CS Mioveni au jucat formaţii diferite, singurul care a bifat tot meciul fiind portarul Croitoru. În prima repriză, pe teren s-a aflat fundaşul central Florin Ilie, la fel ca şi mijlocaşul la închidere Alexandru Neagu. Apoi, după pauză, Răzvan Gherghe a intrat şi el în centrul apărării. Cei trei amintiţi sînt transferaţi de CS Mioveni în această iarnă şi pot fi soluţii pentru posturile rămase descoperite la echipă.

5 cu probleme medicale

În acest prim amical al perioadei de pregătire precompetiţională, nu au evoluat nici un minut portarii de rezervă Valentin Sima şi Bogdan Preda şi nici jucătorii de cîmp Edi Stoica, Ayza şi Ivan, toţi aucuzînd mici probleme medicale.

26 în cantonament

Meciul a avut loc pe terenul sintetic de la Grupul Şcolar, iar după partidă, Roşu le-a dat liber jucătorilor. Lotul s-a reunit de-abia ieri după amiază, pentru un nou antrenament, după care s-a plecat în cantonament la Mogoşoaia. Aici se va sta două săpătmîni, perioadă în care se vor mai disputa 3 meciuri de pregătire, cu Abatorul Slobozia, CS Baloteşti şi Metaloglobus. În cantonament, staff-ul tehnic al echipei a luat 26 de jucători, dintre cei care au făcut pregătire cu echipa pînă acum, Toma şi Comănescu fiind lăsaţi la echipa a doua.
l CS Mioveni - Unirea Bascov 3-1 (1-0)
Au marcat: Florescu, Vintilă, Andrei Neagoe
l Mioveni (repriza I): Croitoru - Tirică, Traşcu, Florin Ilie, Şchiopu - Lazăr, Neagu - Neacşu, Florescu, Rădescu - Năstăsie.
l Mioveni (repriza II): Croitoru - Negoiţă, Gugu, Gherghe, Burnea - Mîrzeanu, Neagoe - Alexe, Pirtea, Arsenică - vintilă. Antrenor: Laurenţiu Roşu
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0: Florescu reia cu latul din faţa porţii centrarea lui Neacşu
l 2-1: Vintilă reia în plasă mingea respinsă în faţă de portar
l 3-1: Neagoe trage sub transversală de la marginea careului

Meciurile amicale ale Mioveniului

l 3 februarie: CS Mioveni - Abatorul Slobozia (la Buftea)
l 7 februarie: CS Mioveni  - CS Baloteşti (la Buftea)
l 10 februarie: CS Mioveni - Metaloglobus (la Buftea)
l 14 februarie: CS Mioveni - CS Afumaţi (nu s-a stabilit locaţia)
l 17 februarie: CS Mioveni - Chindia Tîrgovişte (la Mioveni)
Lotul deplasat la Mogoşoaia
Portari:
l Flavius Croitoru l Bogdan Preda l Valentin Sima
Fundaşi:
l Andrei Tirică l Ciprian Negoiţă l Andrei Traşcu l Florin Ilie l Costinel Gugu l Răzvan Gherghe l Mihai Şchiopu l Ionuţ Burnea l Edi Stoica l Cătălin Alexe
Mijlocaşi:
l Eduard Neacşu l George Pirtea l Ionuţ Rădescu l Rareş Lazăr l Alexandru Neagu l Eduard Florescu l Ionuţ Mîrzeanu l Andrei Neagoe l Bogdan Arsenică l Roberto Ayza
Atacanţi
l Cosmin Năstăsie l Mihai Vintilă l Sebastian Ivan
Gherghe, ultimul venit
CS Mioveni a realizat în această iarnă, pînă acum, trei transferuri. Primii doi veniţi au fost fundaşul central Florin Ilie şi mijlocaşul central Alexandru Neagu, ambii fiind aduşi de la ASA Tg. Mureş. Al treilea jucător transferat în această pauză este Răzvan Gherghe. Acesta este născut în 1996 şi anul acesta competiţional, pînă în vară, mai este considerat jucător Under 21. Gherghe a venit de la Metaloglobus şi a semant pe doi ani.