Curierul Zilei - Tănase a revenit pe teren la FCSB

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

Tănase a revenit pe teren la FCSB Imprimare E-mail
marţi, 06 februarie 2018

Tănase a revenit pe teren la FCSB

Piteşteanul Cristi Tănase a jucat 20 de minute în victoria FCSB-ului de la Mediaş, scor 2-1, împotriva lui Gaz Metan, iar la finalul celor 90 de minute mijlocaşul a răsuflat uşurat. Fotbalistul a luat din nou contact cu fotbalul românesc şi a recunoscut că penultima clasată din Liga I i-a pus probleme vicecampioanei României. „A fost un meci greu, dar din fericire pentru noi am reuşit să obţinem cele trei puncte“, a declarat Tănase.

Nistor a ratat victoria lui Dinamo

Rucăreanul Dan Nistor a revenit la Dinamo şi duminică seară a jucat în meciul cu CS U Craiova. Mijlocaşul a ratat chiar în prelungirile partidei o ocazie mare, trimiţînd mingea în bară cu un şut de la 20 m, partida terminîndu-se 2-2. „De unde am şutat am crezut că mingea intră în poartă la faza aia din prelungiri. Ce să facem? Strîngem rîndurile. Ne trebuia neapărat victoria“, a spus, după meci, Nistor.
Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş

Victorie pentru Luceafărul

Luceafărul Oradea a obţinut al treilea succes în meciurile amicale, din tot atîtea jocuri disputate. Sîmbătă, echipa lui Cristian Dulca s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa celor de la ACS Dumbrăviţa, ocupanta locului secund în Liga a IV-a Timiş. În testul desfăşurat pe terenul II al Bazei Sportive Luceafărul de la Sînmartin, echipa bihoreană a înscris cîte un gol pe repriză, iar la pauză scorul era unul de egalitate.

Jucători testaţi

UTA a legat a doua victorie consecutivă în partidele amicale ale iernii. După 1-0 cu Szegedul a urmat un succes cu 4-2 în faţa colegei de serie, Ripensia Timişoara. Utiştii i-au testat şi pe fundaşii centrali Opriş şi Roşca. Basarabeanul Mihai Roşca (22 de ani) a evoluat pînă acum la Dacia Chişinău, AC Chişinău şi Dinamo-Auto, în timp ce Vlad Opriş (21 de ani) a jucat în prima parte a sezonului la CS Baloteşti.

Transfer de la concitadină

În amicalul de la Şiria, cu UTA, pentru Ripensia Timişoara au debutat în partea a doua a testului şi doi jucători veniţi de la concitadina ASU Politehnica şi care vor rămîne sub comanda lui Paul Codrea pentru restul actualului campionat. Atacantul Alexandru Cătălin Bădăuţă (27 de ani) şi mijlocaşul Andrei Ionuţ Ţugui (21 de ani) s-au despărţit în această iarnă de Politehnica şi au ajuns la Ripensia. Cei doi sînt consideraţi deja noi achiziţii.

Victorie în al patrulea meci

Cel de-al patrulea amical disputat în această iarnă de Dacia Unirea s-a încheiat cu un succes. Brăilenii s-au impus cu 3-0, în faţa ocupantei locului 9 din Seria a 2-a a Ligii a III-a, CSM Rm. Sărat. La pauză, jucătorii lui Alin Pînzaru au avut doar un avantaj minim, de un gol, în faţa unei adversare care are în componenţa lotului, în majoritate, juniori născuţi între anii 2000 şi 2003. Pînă atunci, Dacia Unirea pierduse amicalele cu CS Afumaşi (1-2), Chindia Tîrgovişte (0-1) şi Sporting Lieşti (0-1).

Au plecat din Turcia

Dunărea Călăraşi şi-a încheiat fără înfrîngere meciurile amicale pe care le-a avut programate în cantonamentul din Antalya. În ultimul, disputat duminică după-amiază, contra echipei FC Samtredia, locul 3 din primă ligă a Georgiei, jucătorii lui Dan Alexa au remizat, scor 1-1. După o primă repriză fără gol marcat, primii care au înscris au făcut-o georgienii, în minutul 55. Dunărea a reuşit egalarea in extremis, în minutul 89, prin mijlocaşul Valentin Munteanu.

Întăriri la Chindia

Cu mai puţin de trei săptămîni înainte de reluarea campionatului Ligii a II-a, Chindia a bătut palma cu atacantul Daniel Florea (29 ani) şi mijlocaşul Daniel Rogoveanu (22 ani). Primul era liber de contract după ce în această iarnă şi-a reziliat contractul cu UTA, iar al doilea a jucat ultima dată la Concordia Chiajna II. Sursa: liga2.prosport.ro