Curierul Zilei - Al treilea meci, a treia victorie!

*** Ce obligaţii au posesorii de case de marcat     *** 15 cîini şi-au găsit familie la Tîrgul de Adopţii      *** Se opreşte curentul în Piteşti!     *** PASTILA de UMOR      *** La ADLER PELZER GROUP distracţia a fost în floare     *** „Scurtcircuit“, semnalul de trezire la realitate!     *** Răcire accentuată a vremii     *** Protest la Spitalul Penitenciar Mioveni     *** Şi-au ciocnit maşinile la „Păsărica”     *** Condamnat pentru tăiere ilegală de arbori     *** L-a luat rîul din căruţă     *** De la dubiţă a luat foc gospodăria     *** Fost bar, incendiat de aurolaci     *** Condamnat pentru fals în înscrisuri     *** Miercuri în Cupă, sîmbătă cu U Cluj     *** Liga 1 - Etapa 9     *** 16 jucători pe lista preliminară     *** „Nu meritam să pierdem acest meci!“     *** FC Argeş-Luceafărul, se joacă duminică     *** Snagovul, noul lider!     *** „N-a fost un joc spectaculos!“     *** Încep 16-imile Cupei     *** Fotbal, volei, handbal, oină şi tenis la Mioveni

Al treilea meci, a treia victorie! Imprimare E-mail
joi, 08 februarie 2018

Al treilea meci, a treia victorie!

CS Mioveni a cîştigat cu 3-1 în faţa CS Baloteşti

CS Mioveni a disputat, ieri la prînz, un nou meci amical. A fost al treilea al acestei perioade de pregătire şi, totodată, a treia victorie, scorul fiind 3-0 pentru galben-verzi. Adversară a fost colega de eşalon, CS Baloteşti, echipă care a fost învinsă de argeşeni şi în campionat, pe acelaşi teren de la Buftea, cu 3-0.

Galben-verzii se află pe finalul cantonamentului de la Mogoşoaia, iar ieri, au disputat al doilea joc din cadrul pregătirii centralizate şi al treilea al acestei ierni. În prima partidă amicală din 2018, Mioveniul s-a impus cu 3-1 în faţa Unirii Bascov. În a doua, a cîştigat cu 7-0 în faţa Abatorului Slobozia, ambii adversari fiind de Liga a IV-a. Ieri, contra unui adversar de acelaşi eşalon, Liga a II-a, s-a cîştigat cu 3-1. Golurile partidei au fost marcate de Neagoe din 11 m (35), Balint (57), Năstăsie (80), respectiv Novac (53). Partida a fost dominată de echipa argeşeană care şi-a creat şi mult mai multe ocazii de gol. Astfel, pe lîngă marcatori, au mai avut ocazii mari de gol Tirică (şutul bun, iar portarul respinge de sub transversală), Vintilă (voleu scos cu greu din vinclu de portar), Ivan (reluare cu capul, portarul scoate cu greu) şi Năstăsie. Oaspeţii au avut şi ei cîteva momente consistente de joc, imediat după ce au egalat, însă gaben-verzii au revenit apoi la conducerea meciului. Scorul a fost deschis de Neagoe, din 11 m, acesta transformînd în minutul 35 penaltiul obţinut de Ivan. În minutul 53, Valentin Andrei intră cu mingea la picior în careu, este faultat, arbitrul lasă legea avantajului, Novac preia balonul şi înscrie, aducînd egalarea. 5 miunte mai tîrziu, Neagoe îi trimite o pasă printre lui Balint care marchează pentru 2-1, pentru ca, în minutul 80, Năstăsie să finalizeze din careu în urma unei centrări a lui Neacşu.

CS Mioveni - CS Baloteşti 3-1 (1-0)

Au marcat: Neagoe (35 din 11 m), Balint (57), Năstăsie (80) / Novac (53)
l CS Mioveni: Sima - Tirică, Traşcu, Gherghe, Alexe - Rădescu, Neagu, Neagoe, Ayza - Vintilă, Ivan. La pauză au mai intrat: Roşoagă, Balint, Mîrzeanu. În minutul 60, au mai intrat: Gugu, Florescu, Năstăsie, Ilie, Neacşu, Burnea. În minutul 75, a mai intrat Arsenică. Antrenor: Laurenţiu Roşu
l CS Baloteşti: Eşeanu - Dedu, Flamînzeanu, Marciuc, Filip - Ioniţă, L. Ion, Herea, Valentin Andrei - Nica, Novac. Au mai jucat: Fulga, Iordan (portari), Mirescu, Bolozan, Gheorghe, Cosmin Mihai, Ciubuc, R. Ion, Grigore, M. Ion, Paraschiv, A. Ioniţă. Antrenor: Emil Stanca

Sîmbătă, încă un meci

CS Mioveni va disputa, sîmbătă, încă un meci amical, ultimul al perioadei de cantonament. Adversară va fi Metaloglobus Bucureşti, partida fiind programată pe terenul adversarilor, de la ora 10.30. Acesta va fi al treilea meci din cantonament al Mioveniului, după victoriile cu Slobozia şi Baloteşti, şi al patrulea al perioadei de pregătire de iarnă. După acest amical, echipa va reveni la Mioveni, pentru pregătire pe plan local.

Balint, în probe

Doi jucători noi şi-au făcut apariţia în meciul de ieri, la CS Mioveni. Este vorba despre Valentin Balint şi Robert Roşoagă. Primul a sosit în cantonament chiar ieri dimineaţă şi a fost testat de antrenorul Laurenţiu Roşu, fotbalistul reuşind să marcheze şi un gol. Balint are 24 de ani, el serbîndu-şi ziua de naştere chiar ieri. Joacă atacant şi după ce a fost crescut de Dinamo, a mai trecut pe la Corona Braşov, Rapid, Ceahlăul Piatra Neamţ, în timp ce, de două sezoane, se află la Dunărea Călăraşi. Acum fix un an însă, în campionat, Balint s-a accidentat şi a stat o bună perioadă pe margine, medicii diagnosticîndu-l cu ruptură de ligamente încrucişate şi colaterale, dar şi cu ruptură de menisc.

Roşoagă, al patrulea transfer

Celălalt jucător apărut nou în lotul Mioveniului este Roşoagă, fotbalist care s-a înţeles deja cu clubul argeşean, el venind de la Dacia Unirea Brăila. Roşoagă este de origine pitştean. Acesta a sosit în cantonamentul echipei la mijlocul săptămînii şi a intrat în programul de pregătire al lui Laurenţiu Roşu, iar ieri, a bifat şi primele sale minute în tricoul galben-verde. Roşoagă şi Balint se alătură celorlalţi jucători nou-veniţi la echipă, Florin Ilie, Alexandru Neagu şi Robert Gheorghe.