Curierul Zilei - Panţuroiu, argint la Balcaniadă

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Panţuroiu, argint la Balcaniadă Imprimare E-mail
luni, 19 februarie 2018

Atleta musceleană şi-a confirmat valoarea

Panţuroiu, argint la Balcaniadă

România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism indoor rezervate seniorilor, de la Istanbul. La competiţia din Turcia, atleţii tricolori au cîştigat 5 medalii de aur, 5 de argint şi 5 de bronz. Turcia a ocupat locul al doilea, cu 3 medalii de aur, 5 de argint şi 2 de bronz, iar Bulgaria a completat podiumul, cu 3 de aur, 3 de argint şi 4 de bronz.

La întrecerea de la Istanbul au luat startul sportivi din 17 ţări, iar 15 naţiuni au reuşit că cîştige medalii. România a participat la întrecerea din Turcia cu 31 de atleţi, 16 la masculin şi 15 la feminin. Judeţul nostru a fost reprezentat la acest concurs de musceleanca Andreea Panţuroiu şi de piteşteanul Marian Oprea. Ambii au luat startul în proba de triplusalt, însă, la finalul competiţiei, doar unul dintre ei a reuşit să urce pe podium.
Ţara noastră a fost prima, atît la feminin (3-2-2), cît şi la masculin (2-3-3). Medaliile de aur au fost obţinute de Robert Parge la 400 m (47.28), ştafeta masculină de ştafetă 4x400 m (Cristian Radu, Alexandru Matei Brânzea, Zeno Moraru, Robert Parge - 3:12.46), Anamaria Nesteriuc la 60 m garduri (8.17), Florina Pierdevară la 800 m (2:05.83) şi ştafeta feminină 4x400 m (Marina Andreea Baboi, Florina Pierdevară, Sanda Belgyan, Camelia Florina Gal - 3:47.89). Pe treapta secundă a podiumului au urcat Adrian Garcea la 3.000 m (8:09.32), Cosmin Ilie Dumitrache la 60 m garduri (7.95), Andrei Marius Gag la aruncarea greutăţii (20,41 m), Angela Moroşanu la săritura în lungime (6,41 m) şi musceleanca Elena Andreea Panţuroiu la triplusalt (13,63 m). Medalii de bronz au obţinut Cristian Radu la 400 m (48.12), Radu Daniel Ciobanu la 60 m garduri (8.03), Andrei Răzvan Deliu la săritura cu prăjina (5,10 m), Daniela Stanciu la săritura în înălţime (1,86 m), Lenuţa Burueană la aruncarea greutăţii (15,85 m). Alţi cinci români s-au clasat în imediata apropiere a podiumului, pe locul 4: Dorin Andrei Rusu la 1.500 m (3:54.57), Marina Andreea Baboi la 60 m (7.51), Sanda Belgyan la 400 m (56.04), Adela Paulina Bălţoi la 1.500 m (4:30.75), Cristina Ioana Bujin la triplusalt (13,32 m), Ligia Damaris Bara la săritura în înălţime (1,83 m). Pe locul 6 s-au clasat Ioan Andrei Melnicescu la 60 m (6.87), Claudia Prisecaru la 3.000 m (9:37.78) şi Cristi Nicuşor Boboc la triplusalt (15,65 m). Pe locul 7 au terminat Marian Oprea la triplusalt (15,22 m), Nicolae Coman la 800 m (1:51.44) şi Ionela Denisa Luca la săritura cu prăjina (3,80 m). Cristian Iulian Staicu a ocupat locul 9 la săritura în lungime (6,90 m), iar Dan Claudiu Lăzărică s-a clasat pe aceeaşi poziţie la săritura în înălţime (2,05 m). Camelia Florina Gal a fost descalificată în proba de 400 m.