Curierul Zilei - Luptă în 3 pentru play-off

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Luptă în 3 pentru play-off Imprimare E-mail
miercuri, 21 februarie 2018

Liga I, retrospectiva etapei 25

Luptă în 3 pentru play-off

Foarte spectaculoasă şi această penultimă etapă a sezonului regulat din Liga I, iar în urma rezultatelor, la ultima etapă, mai multe meciuri se anunţă capitale pentru calificarea echipelor în play-off. Viitorul, Astra, Dinamo şi Poli Iaşi au şanse reale de calificare şi vor avea parte de partide tensionate. Revenind la runda a 25-a, cele mai slabe echipe din campionat, Mediaş şi Juventus au remizat 0-0, după care Craiova s-a impus cu 1-0 la Vountari. Alte formaţii foarte slabe din acest campionat, Sepsi şi Concordia, au remizat şi ele 1-1, după care CFR a învins clar Astra cu 2-0. Timişoara a pierdut acasă cu Iaşiul, iar duminică seara, Dinamo şi FCSB au remizat şi ele 2-2, după un meci spectaculos în care cîini au ratat victoria în ultimul minut. Luni seara, în ultimul meci, Viitorul a învins Botoşaniul cu 2-1 în prelungiri.

l Gaz Metan Mediaş - Juventus Bucureşti 0-0

În prima repriză, mijlocaşul oaspeţilor, Cristian Ciobanu, l-a driblat pe experimentatul Răzvan Pleşca, dar nu a putut marca (15). După pauză, cele două echipe şi-au împărţit ocaziile. Mai întîi a ratat Juventus, după o fază prelungită de atac (60). Imediat a venit replica ardelenilor, care puteau înscrie prin columbianul Mario Rondon (61). Gaz Metan - Juventus s-a terminat 0-0, după ce în tur scorul a fost tot o remiză, la 1. Gaz Metan a ajuns la 12 etape fără victorie, 6 dintre aceste partide fiind încheiate la egalitate.

l FC Voluntari - CS U Craiova 0-1

Elevii lui Mangia au început mai bine meciul şi au avut prima ocazie prin croatul Kelic. Gazdele au replicat pe finalul primei reprize, dar Bălan nu l-a putut învinge pe Mitrovic din lovitură liberă. Ilfovenii au înscris în minutul 45, dar golul lui Achim a fost anulat corect, pentru ofsaid. Imediat după pauză, Gustavo a avut şansa de a majora diferenţa, dar nu l-a putut păcăli pe Petrariu, care s-a remarcat din nou cu o intervenţie excelentă la şutul lui Băluţă. Finalul a adus cea mai controversată fază a partidei: Marcel Bîrsan a dictat penalti pentru gazde, dar a revenit asupra deciziei după ce s-a consultat cu unul dintre asistenţi. Partida s-a terminat 1-0 pentru CS U Craiova, care nu mai cîştigase în deplasare din octombrie.

l Sepsi Sf. Gheorghe - Concordia Chiajna 1-1

Sepsi Sfîntu Gheorghe a terminat la egalitate cu Concordia Chiajna, 1-1, la Ploieşti, în etapa a 25-a a Ligii I. Sepsi a deschis scorul prin malianul Ibrahima Tandia (9), iar Concordia a egalat după pauză prin Ronaldo Deaconu (70), cu un şut de la aproximativ 20 de metri. Concordia a ratat pe final şansa victoriei, prin Paul Batin, singur cu portarul (89). Trupa din Chiajna are două puncte cîştigate în ultimele cinci etape. În tur, Concordia s-a impus cu scorul de 2-1.

l CFR Cluj - Astra Giurgiu 2-0

CFR a servit şi împotriva Astrei specialitatea casei în Gruia - victorie fără gol primit. Partida a început însă cu ratarea sezonului - după bara lui Djokovic, Ţucudean n-a nimerit poarta goală. La faza următoare, CFR a deschis scorul, deşi asistentul indicase iniţial offside - centralul Tudor a trecut însă peste semnalizare, iar reluările i-au dat dreptate - golul lui Culio a fost valabil. Marcator în primele două etape din 2018, Florentin Matei a fost aproape de gol şi la Cluj. Hoban a dat replica la ocazia Astrei cu un trasor scos de sub bară de Arlauskis. S-a terminat pînă la urmă 2-0 - Deac i-a întors frumos lui Ţucudean şi atacantul adus de la Viitorul a spart gheaţa în tricoul CFR ului.

l ACS Poli Timişoara - CSM Poli Iaşi 1-2

Moldovenii au jucat mult mai bine decît adversarii şi au dominat partida. Poli Iaşi a deschis scorul rapid după doar 11 minute. Qaka a pasat excelent, Platini a ţîşnit spre poarta adversă, l-a driblat pe Straton care ieşise din careu şi a reuşit să înscrie. Cristea şi-a anunţat intenţiile ofensive după ce a trimis mingea cu capul peste poartă. În minutul 26, căpitanul Iaşiului nu a mai greşit ţinta şi a înscris cu un şut din careu după o combinaţie frumoasă între Jo şi Zaharia care a lăsat fără replică apărarea adversă. Gazdele au forţat doar pe final de partidă. Adus de la Craiova de două zile, Mihai Roman a insistat să dribleze în careu şi a fost faultat. Vaşvari a înscris din penalty, dar echipa lui Leo Grozavu nu a reuşit mai mult.

l Dinamo  - FCSB 2-2

Dinamo a ratat incredibil victoria, în duelul cu rivala FCSB. „Cîinii“ au condus cu 2-0 pînă în minutul 84, însă au ratat victoria la ultima fază. Cel de-al 172-lea episod din marele derby al României a început ca din tun. Roş-albaştrii puteau deschide scorul în minutul 2. Penedo a respins însă lovitura de cap a lui Ovidiu Popescu, iar Enache a ratat incredibil din 6 metri. Gazdele nu s-au jucat şi au marcat la prima şansă importantă. Găsit ideal de Nistor, Ivan Pesic a deschis scorul cu o execuţie simplă din apropiere. Mijlocaşul revenit de la CFR a mai oferit o pasă decisivă, în minutul 57. A trimis pe culoar pentru Torje, care s-a distrat cu Găman şi a beneficiat de o eroare a lui Andrei Vlad, înscriind pentru 2-0. FCSB dominat finalul şi a redus din diferenţă în minutul 84. Intrat pe teren în repriza a doua, Budescu a centrat senzaţional pentru Man, care a marcat simplu cu capul. În prelungiri, Budescu a avut două ocazii uriaşe de egala, înainte ca Teixeira să marcheze pentru 2-2, la ultima fază.
laltă Andrei Ciobanu a reuşit golul etapei.

l Viitorul - FC Botoşani 2-1

Viitorul a cîştigat ultimul meci al etapei a 25-a din Liga I cu 2-1 în faţa lui FC Botoşani, după un final de foc. Campionii au dat lovitura decisivă în al patrulea minut de prelungiri, cu un gol direct la vinclu, la numai cîteva secunde după o ratare mare a moldovenilor, care nu au putut profita de o greşeală a portarului Cojocaru. Golurile victoriei Viitorului au fost semnate de Ianis Hagi (34) şi Andrei Ciobanu (90+4), după ce Mihai Roman deschisese scorul pentru oaspeţi (10). Jucătorii lui Costel Enache au început tare şi Mihai Roman a scos penalty în minutul 9. Tot el l-a transformat şi a deschis scorul la Ovidiu (10). Replica Viitorului a venit prin Ianis Hagi, dar Cobrea a fost la post. O intervenţie providenţială a avut şi omologul său de campioana en-titre, Cojocaru. Portarul constănţenilor a scos şutului jucătorului cu care a fost coechipier la FCSB, Vlad Achim. Viitorul a reuşit să restabilească egalitatea prin Ianis Hagi, în minutul 34. Fiul „Regelui“ a marcat pentru a doua etapă la rînd. Gazdele puteau intra în avantaj la pauză, însă Chiţu nu a reuşit să înscrie din poziţie ideală. Şi Ianis a fost aproape să o ducă pe Viitorul la conducere - bara i-a salvat pe moldoveni (61). Defensiva Botoşaniului a cedat în prelungiri.
13. Gaz Metan     25         2           10     13     14-38         16
14. Juventus     25             1           8       16          12-45         11