Curierul Zilei - „Aştept o victorie cu UTA!“
PRIMA PAGINA
 Publicitate pdf
„Aştept o victorie cu UTA!“ Imprimare E-mail
(0 voturi)
marţi, 27 februarie 2018

Preşedintele lui CS Mioveni, Dumitru Olteanu, se gîndeşte la primul meci oficial din 2018:

„Aştept o victorie cu UTA!“


CS Mioveni a terminat perioada de pregătire de iarnă cu un meci amical contra FCM Alexandria, cîştigat cu 1-0. Galben-verzii au fost urmăriţi din tribune şi de preşedintele Consiliului Director al CS Mioveni, Dumitru Olteanu, oficialul grupării argeşene aşteptînd un rezultat la fel de bun şi în primul meci oficial din 2018, cel cu UTA de vineri. Am stat de vorbă cu conducătorul clubului galben-verde care ne-a spus mai multe despre aşteptările sale de la acest debut, dar şi despre perioada de pregătire de iarnă şi transferurile făcute la echipă.

Domnule preşedinte, cum apreciaţi perioada de pregătire de iarnă a echipei?
- Programul de pregătire a fost adecvat şi profesionist făcut de echipa noastră. Am avut pregătire pe plan local, am efectuat şi un cantonament foarte reuşit, unde am avut condiţii bune de antrenament, sală de forţă, recuperare şi recuperare medicală. Echipa a disputat şi mai multe meciuri amicale, în unele am dat randamentul aşteptat, iar în altele am văzut că mai este de lucrat, avînd minusuri pe faza defensivă şi o lipsă a concentrării la finalizare. Sper ca, în această săptămînă, conducerea tehnică să pună la punct şi aceste aspecte, iar la ora meciului cu UTA să fie aliniat cel mai bun unsprezece.
Ce ne puteţi spune despre transferurile făcute în această iarnă?
- Lotul a fost completat în această perioadă. Am adus jucători acolo unde nu eram acoperiţi şi au fost mai multe posturi în această situaţie, mai ales după plecarea lui Andor şi a lui Ichim, noi rămînînd cu un gol în centrul apărării şi la mijloc. L-am adus pe Florin Ilie, un jucător cu experienţa Ligii I, care s-a integrat foarte bine în centrul apărării. De asemenea, l-am adus şi pe Neagu, un jucător ofensiv de la care aşeptăm multe şi care sper să se integreze foarte bine şi să ajungă la forma care l-a consacrat. Au mai venit Balint, Gherghe, Roşoagă, jucători de la care aştept să demonstreze că merită să joace la Mioveni.
Dacă la penultimul amical, cel cu Chindia, echipa nu era pregătită de începerea campionatului, cum este acum, după testul cu Alexandria?
- 100% nu sîntem nici acum, dar eu sper ca în aceste zile antrenorul să lucreze mai mult cu ei la faza ofensivă şi să pună la punct problemele. La capitolul defensivă, am stat destul de bine la acest meci, deşi ne-au lipsit din apărare doi jucători de bază, Gugu şi Burnea. Este un lucru pozitiv că nu am luat gol, însă la capitolul ofensivă aştept ca antrenorii să aducă jucătorii în poziţie de finalizare şi aceştia să fie mult mai concentraţi.
Ce aşteptări aveţi de la meciul cu UTA?
- Doresc să avem un rezultat pozitiv şi să jucăm un fotbal frumos, spectaculos, mai ales că meciul va fi şi la TV şi va fi văzut în toată ţara. Sper ca publicul să vină în număr cît mai mare, iar la sfîrşit să ne bucurăm împreună de prima victorie a sezonului pentru a avea linişte la celelalte meciuri.
Faptul că UTA a jucat deja un meci oficial este un avantaj mare pentru ei?
- Este un mic avantaj că ei au disputat deja un joc oficial. Dar l-au pierdut... Cred că vin să recupereze din puncte la noi, dar mai sper ca echipa noastră să aibă atitudine şi devotament şi noi să ne impunem.

CS Mioveni - UTA, vineri, la 17.30

Partida de debut a Mioveniului în noul sezon, meciul cu UTA care contează pentru etapa a 23-a a Ligii secunde va fi televizată. Jocul a fost programat de Federaţie şi televiziuni pentru vineri seară, la ora 17.30, urmînd a fi transmis în direct de Digi Sport.

Felipe Franco a devenit şi secund

În această pauză competiţională au avut loc şi cîteva schimbări în staff-ul tehnic al echipei. Astfel, Mihai Olteanu a renunţat la postul de secund, care a fost preluat de preparatorul fizic adus de Roşu, Felipe Franco. Olteanu este proaspăt absolvenit al Licenţei A şi a preluat grupa de copii născuţi 2004. În acelaşi timp, Iulian Vladu, care era secundul lui Eftimie la echipa a doua, se va ocupa în continuare doar de grupele de juniori.


S.Mihai

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 1968

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics
Zi record

Luni, 18.03.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info