Curierul Zilei - Santa şi Person au semnat cu Piteştiul!
PRIMA PAGINA

*** Şedinţă ordinară la Topoloveni      *** ️Lucrări de investiţii în Piteşti”     *** Conacul Brătianu prin ochii elevilor      *** Maşinile cu volan pe dreapta, nu mai trec RAR-ul      *** Incendiu la Rucăr      *** Reţinut după ce şi-a terorizat socrii     *** În arest după ce a condus fără permis      *** Bun de plată după ce a cîştigat altcineva    *** Montura pentru crap    *** Localizarea crapului sălbatic    *** Preliminarii CE 2020    *** Vor victoria în Ardeal     *** După puncte la Petroşani!     *** România debutează azi în Suedia!     *** Încă două medalii pentru CS Dacia Mioveni     *** Turneu semifinal de volei, la Mioveni     *** Sfinţii zilei      *** Promovare la locul de muncă!     *** Ruladă mozaic cu caşcaval     *** Evenimente 23 martie de-a lungul vremii     *** Emeric Imre în „Zugravul“, la Filarmonica Piteşti     *** Ziua mondială de luptă împotriva tuberculozei    *** Filmele săptămînii 22 - 28 martie    *** Închis pentru infracţiuni rutiere     *** Au transportat o femeie de 250 kg     *** Două fetiţe şi o femeie, rănite în accident    *** Copiii au aflat cum sunt amprentaţi infractorii   

 Publicitate pdf
Santa şi Person au semnat cu Piteştiul! Imprimare E-mail
(3 voturi)
joi, 01 martie 2018

BCM U FC Argeş a transferat un suedez şi un român

Santa şi Person au semnat cu Piteştiul!


Echipa de baschet masculin a Piteştiului şi-a completat lotul de jucători cu care va aborda partea secundă a sezonului. BCM U FC Argeş a reuşit să-i transfere pe suedezul Jonathan Person şi pe românul Szabolcs Santa. Cele două achiziţii perfectate de gruparea din Trivale au evoluat pînă acum la BC Mureş Tîrgu Mureş, formaţie care se confruntă cu grave probleme financiare şi care are mari şanse de a nu termina acest sezon competiţional. Santa şi Person vor fi colegi şi la Piteşti, dar vor evolua pentru echipa pregătită de Hristu Şapera.

Născut pe data de 10 februarie 1993, la Hel. Trefald (Suedia), Person măsoară 190 centimetri şi evoluează pe poziţiile 1 şi 2. El a început acest sezon competiţional la Boras Basket, formaţie alături de care a evoluat în 2 meciuri de FIBA Europe CUP. Ulterior, acesta a fost transferat de BC Mureş Tîrgu Mureş. La ardeleni, în 10 meciuri de campionat, Jonathan a strîns medii de 10.6 puncte, 2.4 recuperări, 5.3, 1.4 intercepţii şi 3.2 posesii pierdute, pentru 14.7 la eficienţă, cu 51% la două puncte, 42% la trei puncte şi 75% la linia de pedeapsă. Fundașul suedez poate surprinde apărarea adversă prin pătrunderi rapide, evoluînd bine pe fast-break. O altă calitate a nordicului este aruncarea de la distanţă.

Component al Suediei

Person şi-a început cariera profesionistă la Uppsala, în campionatul intern, în 2008. După un sezon petrecut în ţara natală, acesta a semnat în Italia, pentru Virtus Bologna (2009-2011). Ulterior, Jonathan a mai evoluat pentru Stockholm, Sundsvall Dragons, Lulea şi Uppsala Basket (toate din Suedia). El a fost component al naţionalei suedeze la U16, U18 şi U20. De asemenea, este component al primei reprezentative a Suediei din 2013.

Campion cu U Cluj

Cel de-al doilea jucător transferat de BCM U FC Argeş este Szabolcs Santa. Născut la data de 11 mai 1987, la Tîrgu Mureş, baschetbalistul român măsoară 209 centimetri şi evoluează pe poziţia 5. În 14 meciuri disputate în actualul sezon al Ligii Naţionale, Santa a strîns medii de 10.7 puncte, 7.5 recuperări (3.3 ofensive), 0.8 pase decisive, 0.6 capace, 1.3 intercepţii şi 1.8 posesii pierdute, pentru 13.6 la eficienţă. El are procentaje de 55% la aruncările din interiorul semicercului, respectiv 82% la linia aruncărilor de un punct. În sezoanele 2015-2016, respectiv 2016-2017, Santa a evoluat în FIBA Europe CUP. În 2015, noul pivot al grupării din Trivale a jucat la Energia Tîrgu Jiu, în timp ce, în 2016, acesta a luptat în competiţia europeană alături de BC Mureş Tîrgu Mureş. Fost campion al României, alături de U BT Cluj-Napoca, Szabolcs a mai trecut pe la CSM Bucureşti, CSM Steaua EximBank şi SCM U Craiova. Pentru Santa, BCM U FC Argeş reprezintă a şaptea echipă din campionatul intern la care va evolua puternicul pivot.

„Un plus pentru echipă“

Conducerea clubului este mulţumită de cele două transferuri realizate: „I-am adus pe cei doi pentru că aveam nevoie de un pivor care să ne dea posibilitatea să-l odihnim mai mult pe Agafonov. Person este un jucător polivalent care ne va ajuta foarte mult. Cel mai important este ca ei să se acomodeze la echipa noastră într-un timp cît mai scurt. Din punct de vedere medical sînt apţi de joc. În aceste zile, vom rezolva toate actele şi îi vom putea folosi la meciul de la Iaşi. Sînt convins că prin venirea lor, valoarea echipei noastre a crescut. Cei doi sînt un plus pentru echipă“, ne-a declarat Silviu Corodi, directorul tehnic al BCM U FC Argeş.
M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 1715

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Luni, 18.03.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info