Curierul Zilei - Santa şi Person au semnat cu Piteştiul!
PRIMA PAGINA

*** Cozile de topor din pădurea românească     *** 8 miniştri noi şi un nou vicepremier     *** Avem stocuri de antiderapant     *** PASTILA de UMOR      *** „Un secol de muzică tradiţională românească”     *** Workshop pentru formarea profesională      *** Autorităţile din Mioveni pregătite pentru iarnă      *** Incendiu la Vlădeşti     *** Crimă, la un pahar de ţuică!     *** Spărgătorii de la Primăria Leordeni, prinşi!     *** Prima zăpadă a venit cu accidente şi evenimente     *** Bărbat paralizat, scos din incendiu     *** Spaniolii preferă familii de români, căpşunari!     *** Următorul meci al Mioveniului, vineri la 17:00     *** „Nu putem rata obiectivul!“     *** Pelici: „Am întîlnit o echipă bună“     *** 4 medalii de bronz la Focşani     *** Pe frig, doar 20 de goluri     *** Raicu s-a oprit în turul 2      *** Meci crucial pentru tricolori     *** Show baschetbalistic la Piteşti!     *** „3 puncte foarte importante”     *** Popa: „Am pierdut pe greşeli individuale”    

 
Santa şi Person au semnat cu Piteştiul! Imprimare E-mail
(3 voturi)
joi, 01 martie 2018

BCM U FC Argeş a transferat un suedez şi un român

Santa şi Person au semnat cu Piteştiul!


Echipa de baschet masculin a Piteştiului şi-a completat lotul de jucători cu care va aborda partea secundă a sezonului. BCM U FC Argeş a reuşit să-i transfere pe suedezul Jonathan Person şi pe românul Szabolcs Santa. Cele două achiziţii perfectate de gruparea din Trivale au evoluat pînă acum la BC Mureş Tîrgu Mureş, formaţie care se confruntă cu grave probleme financiare şi care are mari şanse de a nu termina acest sezon competiţional. Santa şi Person vor fi colegi şi la Piteşti, dar vor evolua pentru echipa pregătită de Hristu Şapera.

Născut pe data de 10 februarie 1993, la Hel. Trefald (Suedia), Person măsoară 190 centimetri şi evoluează pe poziţiile 1 şi 2. El a început acest sezon competiţional la Boras Basket, formaţie alături de care a evoluat în 2 meciuri de FIBA Europe CUP. Ulterior, acesta a fost transferat de BC Mureş Tîrgu Mureş. La ardeleni, în 10 meciuri de campionat, Jonathan a strîns medii de 10.6 puncte, 2.4 recuperări, 5.3, 1.4 intercepţii şi 3.2 posesii pierdute, pentru 14.7 la eficienţă, cu 51% la două puncte, 42% la trei puncte şi 75% la linia de pedeapsă. Fundașul suedez poate surprinde apărarea adversă prin pătrunderi rapide, evoluînd bine pe fast-break. O altă calitate a nordicului este aruncarea de la distanţă.

Component al Suediei

Person şi-a început cariera profesionistă la Uppsala, în campionatul intern, în 2008. După un sezon petrecut în ţara natală, acesta a semnat în Italia, pentru Virtus Bologna (2009-2011). Ulterior, Jonathan a mai evoluat pentru Stockholm, Sundsvall Dragons, Lulea şi Uppsala Basket (toate din Suedia). El a fost component al naţionalei suedeze la U16, U18 şi U20. De asemenea, este component al primei reprezentative a Suediei din 2013.

Campion cu U Cluj

Cel de-al doilea jucător transferat de BCM U FC Argeş este Szabolcs Santa. Născut la data de 11 mai 1987, la Tîrgu Mureş, baschetbalistul român măsoară 209 centimetri şi evoluează pe poziţia 5. În 14 meciuri disputate în actualul sezon al Ligii Naţionale, Santa a strîns medii de 10.7 puncte, 7.5 recuperări (3.3 ofensive), 0.8 pase decisive, 0.6 capace, 1.3 intercepţii şi 1.8 posesii pierdute, pentru 13.6 la eficienţă. El are procentaje de 55% la aruncările din interiorul semicercului, respectiv 82% la linia aruncărilor de un punct. În sezoanele 2015-2016, respectiv 2016-2017, Santa a evoluat în FIBA Europe CUP. În 2015, noul pivot al grupării din Trivale a jucat la Energia Tîrgu Jiu, în timp ce, în 2016, acesta a luptat în competiţia europeană alături de BC Mureş Tîrgu Mureş. Fost campion al României, alături de U BT Cluj-Napoca, Szabolcs a mai trecut pe la CSM Bucureşti, CSM Steaua EximBank şi SCM U Craiova. Pentru Santa, BCM U FC Argeş reprezintă a şaptea echipă din campionatul intern la care va evolua puternicul pivot.

„Un plus pentru echipă“

Conducerea clubului este mulţumită de cele două transferuri realizate: „I-am adus pe cei doi pentru că aveam nevoie de un pivor care să ne dea posibilitatea să-l odihnim mai mult pe Agafonov. Person este un jucător polivalent care ne va ajuta foarte mult. Cel mai important este ca ei să se acomodeze la echipa noastră într-un timp cît mai scurt. Din punct de vedere medical sînt apţi de joc. În aceste zile, vom rezolva toate actele şi îi vom putea folosi la meciul de la Iaşi. Sînt convins că prin venirea lor, valoarea echipei noastre a crescut. Cei doi sînt un plus pentru echipă“, ne-a declarat Silviu Corodi, directorul tehnic al BCM U FC Argeş.
M.Duinea

Vizualizari: 1462

Fii primul care comenteaza articolul

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >
embedgooglemap.net


Google Analytics
Zi record

Marţi, 06.11.2018

--- 3.709 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Mersul trenurilor

Flag Counter


PRchecker.info