Curierul Zilei - Cătălin Popa a amînat meciul de la Sibiu

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Cătălin Popa a amînat meciul de la Sibiu Imprimare E-mail
vineri, 02 martie 2018

Cupa României

Cătălin Popa a amînat meciul de la Sibiu

Doi piteşteni au fost în centrul atenţiei, miercuri seară, la Sibiu, la meciul de Cupă, Hermannstadt - FCSB. Centralul Cătălin Popa şi tuşierul Gabriel Stroe au fost delegaţi de CCA să conducă acest joc, însă, pînă la urmă, din cauza terenului îngheţat, brigada de arbitri a hotărît să amîne partida de pe o zi pe alta, după ce iniţial amînaseră startul ei cu doar o oră.

Părerile au fost împărţite în urma acestei decizii, gazdele acuzînd decizia, deoarece plătiseră bani pentru o noctură mobilă şi aveau stadionul plin la ora stabilită iniţiat pentru meci, însă, pînă la urmă, decizia a fost cea mai bună, avînd în vedere că terenul era impracticabil, fiind îngheţat. De altfel, şi federaţia care nu a dorit de la bun început să amîne partida din motive ştiute numai de ea a susţinut pînă la urmă decizia brigăzii conduse de piteşteanul Cătălin Popa, şi a postat un comunicat pe site:
„Programat miercuri, de la ora 18.30, la Sibiu, jocul din sferturile Cupei României a fost reprogramat joi, 1 martie, de la ora 14.00. La ora de start a meciului, brigada de arbitri condusă de centralul Cătălin Popa a constatat că partida nu se putea disputa din cauză că anumite zone din suprafaţa de joc puteau pune în pericol integritatea jucătorilor, concluzie la care a ajuns şi după o oră, aşa cum prevede regulamentul. Astfel, cele două cluburi au agreat ca meciul să fie reprogramat a doua zi, joi, 1 martie, cu începere de la ora 14.00“.
Un caz similar s-a petrcut în sezonul trecut de Liga I, cînd la Tg. Mureş, la partida de campionat ASA - Pandurii Tg. Jiu, centralul Marius Avram a dat drumul la joc, deşi terenul era îngheţat. Culmea în prima repriză, arbitrul a alunecat pe gheaţă de două ori, şi-a schimbat şi ghetele, însă a mers mai departe în prostia sa şi a continuat jocul. Pînă la urmă, la pauză, jucătorii gorjeni au luat decizia să nu mai iasă pe teren, pentru că riscau accidentări grave, iar partida s-a întrerupt. Ulterior, Federaţia a judecat cazul şi a dat cîştig cu 3-0 la masa verde pentru gazde.
Două meciuri s-au jucat, două s-au reprogramat
Doar două din cele patru meciuri din sferturile Cupei României s-au disputat în această săptămînă. Astfel, s-a jucat prima partidă programată, Gaz Metan Mediaş - Astra, terminată 1-0, şi a treia Hermannstadt - FCSB, 3-0 în timp ce jocurile FC Botoşani - Poli Timişoara şi CS U Craiova - DInamo s-au amînat din cauza vremii.
Echipa clasată pe penultimul loc în Liga I a reuşit surpriza în primul meci din sferturile Cupei României, într-o partidă disputată la Mediaş, marţi seara. Gaz Metan s-a impus cu 1-0 în faţa Astrei, locul 4 la finalul sezonului regular în Liga 1. Diferenţa de 28 de puncte din campionat nu a contat la finalul jocului de Cupa României în care singurul gol al meciului a fost înscris de Rondon, în minutul 28. Acelaşi Rondon a ratat şi o lovitură de la 11 metri în minutul 79. Echipa lui Cristian Pustai a fost prima calificată în semifinalele Cupei României, ediția 2017-2018.