Curierul Zilei - Executaţi în 3 minute!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Executaţi în 3 minute! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 12 martie 2018

Au condus aproape tot meciul, dar au pierdut pe final

Executaţi în 3 minute!

Luceafărul Oradea - FC Argeş 3-2(1-2)

Au marcat: Rusu (min. 37 pen., 87), Al. Dulca (min.  90) / Buhăescu (min. 2), Cătălin Barbu (min. 29).

FC Argeş a pierdut, sîmbătă după-amiază, primul meci din acest retur de campionat. Echipa din Trivale a cedat cu 3-2, în deplasarea de la Luceafărul Oradea, formaţie care a luat o importantă gură de oxigen în încercarea de a evita retrogradarea.

Piteştenii meritau să plece cu cel puţin un punct din această deplasare, însă au plătit tribut greşelilor comise în apărare pe finalul disputei. Alb-violeţii au avut un start foarte bun de meci şi au deschis scorul încă din minutul 2. Buhăescu a trimis cu capul în plasă, în urma unei faze fixe, executate de către Ionuţ Năstăsie. Un minut mai tîrziu, alb-violeţii au avut şansa de a-şi mări avantajul pe tabelă, însă Raul Costin a trimis peste poartă, din cîţiva metri! Cu un sfert de oră înaintea primului mitan, FC Argeş şi-a dublat avantajul pe tabelă prin golul marcat de de Cătălin Barbu, însă bucuria piteştenilor nu a durat decît 7 minute. Luceafărul a primit foarte uşor penalti la un duel în careu între Ciucă şi Vlad Rusu, iar atacantul ardelean a transformat lovitura de pedeapsă şi a redus din handicap. După revenirea de la cabine, orădenii au încercat să restabilească egalitatea. Luceafărul a reuşit acest lucru cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar. Vlad Rusu a profitat de o preluare greşită în careu a lui Ciucă, a preluat balonul şi l-a învins pe Grecu cu un şut din interiorul careului. Orădenii au trecut în avantaj în minutul 90, după o greşeală a defensivei argeşene. Alexandru Dulca a scăpat din marcaj şi a trimis cu capul în plasă, din centrarea lui Neacşa. În urma acestui eşec, FC Argeş a coborît pe locul 6 al clasamentului, cu cele 37 de puncte, adunate în 23 de etape. Înfrîngerea de la Oradea a fost primul eşec pentru antrenorul Emil Săndoi pe banca tehnică a grupării din Trivale. În cele două partide disputate pînă acum, tehnicianul oltean are un bilanţ de o victorie şi o înfrîngere.
20.Olimpia Satu Mare           -36p
 Olimpia Satu Mare şi ASA Tîrgu Mureş s-au retras din campionat şi vor pierde toate meciurile cu 3-0.