Curierul Zilei - Dinamo, victorie categorică

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Dinamo, victorie categorică Imprimare E-mail
miercuri, 14 martie 2018

Liga I, Retrospectiva etapei 1, Play-off / Play-out

Dinamo, victorie categorică

Prima etapă a părţii a doua a campionatului nu a venit cu surprize mari, înregistrîndu-se victorii ale gazdelor pe linie, în meciurile din play-off şi două remize şi alte victorii pe propriul teren în paly-out. Astfel, CFR Cluj a învins la limită şi greu, în prelungiri, cu 2-1, pe Poli Iaşi Craiova a trecut şi ea doar cu 1-0 de Astra Giurgiu. în timp ce FCSB a dispus cu 2-1 de Viitorul lui Hagi. În partea a doua a clasamentului, au fost remize la Botoşani şi Chiajna, Juventus şi Sepsi obţinînd nesperat cîte un punct. Apoi, Voluntariul a învins cu 1-0 pe Poli Timişoara, iar Dinamo a zdrobit cu 3-0 pe Gaz Metan.

CFR Cluj - Poli Iaşi 2-1

În Gruia, liderul CFR Cluj a avut nevoie de zece minute pentru a deschide scorul cu CSM Poli Iaşi, în primul meci din playoff. Cu a 13-a reuşită, Ţucudean l-a depăşit pe Gnohere şi este golgheterul Ligii I. Cu două minute înainte de pauză, Păun a trecut pe lîngă 2-0, ratînd singur cu portarul. Mijlocaşul a mai irosit o ocazie şi în repriza a doua. Nici Deac nu a fost mai norocos la poarta Iaşiului. Finalul a atins cote dramatice. La meciul cu numărul 200 în Liga I, Camora le-a făcut oaspeţilor un penalti cadou, cu şase minute rămase din meci, iar căpitanul Andrei Cristea a transformat şi a egalat pentru moldoveni. În prelungiri însă, Omrani a adus trei puncte pentru echipa lui Dan Petrescu, care nu va sta pe bancă la derby-ul din etapa următoare, cu FCSB. Antrenorul liderului a fost eliminat pentru proteste.

CS U Craiova - Astra Giurgiu 1-0

CS U Craiova a învins-o chinuit pe Astra cu 1-0, în Bănie, pe un gazon la fel de chinuit. Unicul gol al partidei a fost înscris de Alexandru Mitriţă (82), din centrarea lui Alexandru Mateiu, intrat pe teren cu doar cîteva minute înainte. Oltenii lui Devis Mangia au dominat teritorial jocul şi şi-au creat cîteva ocazii de gol, dar nu au reuşit să concretizeze. Mitriţă, unul dintre cei mai activi jucători ai gazdelor, a trecut de două ori pe lîngă gol, în min. 18 şi 49, spre disperarea sa şi a lui Mangia. Renato Kelic a creat şi el pericol la poarta oaspeţilor (21), la fel ca Iva Martic, care a avut o ocazie bună (64). Nici Alexandru Băluţă, care a fost rezervă şi a intrat pe parcurs, nu a avut mai mult noroc (69).

FCSB  - Viitorul 2-1

Partida nu a început bine pentru elevii lui Hagi - vărul olteanului Băluţă a fost umplut de sînge după o ciocnire cu Dennis Man. Budescu a făcut minuni la primul gol - după ce s-a jucat cu doi adversari, mingea a lovit ambele bare laterale înainte să intre în poartă. Pînă la pauză s-a făcut 2-0 - Man a executat un corner, Florin Tănase a deviat, iar Momcilovic a punctat. Revenit pe teren după mai bine de-o lună, Alibec intrat în min. 65 la FCSB, a avut o bară în min. 74, dar a mai fost ţi protagonistul unei faze spectacol: l-a lansat pe Budescu în atac printr-o rabona. Ocazia s-a răzbunat aproape imediat - Ianis Hagi a trimis ideal din corner pentru Mladen, care a semnat scorul final, FCSB-Viitorul 2-1. În sezonul regulat, FC Viitorul a învins cu 1-0 în tur, iar FCSB a câştigat cu 2-0 în retur. FCSB a revenit pe poziţia a doua a clasamentului după acest succes.

FC Botoşani - Juventus Bucureşti 0-0

FC Botoşani a remizat cu Juventus Bucureşti, 0-0, în prima etapă din play-out-ul Ligii I. FC Botoşani a dominat meciul şi a ratat mai multe ocazii clare de gol. Cătălin Golofca a avut cele mai mari situaţii, în min. 73 şi 85 (bară). Juventus, ultima clasată, nu are nicio victorie în ultimele 12 etape, în care a obţinut doar cinci egaluri. În cele două partide din sezonul regulat, FC Botoşani a cîştigat cu 2-0 în deplasare, iar în retur scorul a fost egal, 0-0. FC Botoşani a cîştigat un singur meci din ultimele patru jucate acasă (două egaluri cu Juventus şi un eşec cu FCSB).

Concordia Chiajna - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1

Concordia Chiajna a terminat la egalitate cu Sepsi Sfîntu Gheorghe, 1-1, în prima etapă a play-out-ului Ligii I. Concordia a deschis scorul prin Andrei Marc (45+2), dar Sepsi a egalat in extremis la ultima fază a meciului, prin Sebastian Ghinga (90+3), din „foarfecă“.  Gazdele au avut şi o bară, prin Marian Cristescu (84). Sepsi a egalat în condiţiile în care se afla în inferioritate numerică din minutul 42, atunci cînd Filipe Oliveira a fost eliminat.

FC Voluntari - ACS Poli Timişoara

În prima etapa din play-out, FC Voluntari a cîştigat la ultima fază a meciului duelul cu ACS Poli Timişoara, cu 1-0, graţie golului marcat de Cernat, din penalti. Daniel Benzar, mijlocaşul lăudat de Claudiu Niculescu înainte de meci, a avut primul şut periculos spre poarta lui Straton. Pînă la pauză, replica oaspeţilor a venit la şutul lui Denis Haruţ, scos de Mincă. În partea a doua, echipa lui Claudiu Niculescu, aflat în tribună, suspendat, a avut două ocazii mari de a deschide scorul, prin Adrian Bălan. Mai întîi şutul său s-a dus milimetric pe lîngă poartă. Apoi a venit reflexul excelent al lui Straton. În prelungiri, fostul dinamovist, Maxi Oliva, l-a faultat în careu pe Gabriel Deac, iar Florin Cernat a stabilit scorul final, FC Voluntari - ACS Poli Timişoara, 1-0.

Dinamo - Gaz Metan Mediaş 3-0

La debutul în play-out, Florin Bratu a reuşit prima victorie pe banca lui Dinamo. Roş-albii au învins-o, în Ştefan cel Mare, pe Gaz Metan Mediaş, după un meci în care elevii lui Cristi Pustai, în mare parte, au părut resemnaţi. May Mahlangu a fost primul care i-a testat reflexele lui Răzvan Pleşca, iar oaspeţii au răspuns prin şutul fostului stelist Neagu. În minutul 35, Pesic a profitat de pasa lui Mahlangu şi a deschis scorul. A fost 1-0 la pauză pentru Dinamo, dar oaspeţii nu s-au trezit nici atunci. Repriza secundă a început cu o dublă ratare incredibilă a lui Gabi Torje. Micuţul mijlocaş a încercat să finalizeze, spectulos, din foarfecă, dar acelaşi Pleşca a fost la post. Faza a continuat şi, după 10 secunde, acelaşi Torje, din centrarea lui Pesic, a ratat întîlnirea cu mingea şi cu golul, deşi avea toată poarta goală în faţă. Nici Daniel Popa n-a reuşit să găsească apoi drumul spre gol. A făcut-o, însă Mihai Popescu, după un corner executat de Torje. Chamed a fost singurul jucător de la Gaz Metan care a încercat să pună în pericol poarta gazdelor. Moldoveanu a ratat pe final majorarea scorului, dar s-a revanşat imediat. A marcat şi Torje, tot din foarfecă, dar ultima reuşită a fost anulată, corect, pe motiv de ofsaid.    Sursa: www.digisport.ro