Curierul Zilei - Au urcat pe locul 5!

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Au urcat pe locul 5! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 19 martie 2018

A doua victorie din acest retur pentru alb-violeţi

Au urcat pe locul 5!

FC Argeş - Ripensia Timişoara 2-1 (2-0).

Au marcat: Raul Costin (min. 31), Buhăescu (min. 33)/ Mediop (min. 64).

FC Argeş a obţinut, sîmbătă după-amiază, a doua victorie cu Emil Săndoi ca antrenor principal al grupării din Trivale. Alb-violeţii s-au impus cu 2-1, pe propriul teren, în faţa Ripensiei Timişoara, o echipă destul de incomodă care a venit în Trivale să-şi vîndă cît mai scump pielea.

Piteştenii au încercat să pună presiune pe adversar încă din primele minute ale întîlnirii, însă nici oaspeţii nu s-au lăsat mai prejos. După două ocazii ale timişorenilor, argeşenii au deschis scorul prin Raul Costin care a reluat cu capul în plasă, o centrare de manual a lui Oancea. Două minute mai tîrziu, alb-violeţii şi-au dublat avantajul pe tabelă. Buhăescu a fructificat o pasă pe culoar a lui David şi l-a învins pe Rădulescu ieşit în întîmpinare. Piteştenii au avut şansa de a se desprinde decisiv pe tabelă, însă Grecu, rămas singur cu goalkeeper-ul Ripensiei, a tras în acesta. Şi timişorenii puteau reduce din handicap în ultimul minut al primei reprize, însă Bădăuţă, din 3 m, a trimis cu capul pe lîngă poartă! După revenirea de la cabine, oaspeţii au încercat să reducă din handicap. FC Argeş a avut o mare oportunitate de a marca şi cel de-al treilea gol încă din primele zece minute ale reprizei secunde, însă Şerban, din 3 m, l-a luat la ţintă pe Rădulescu. Cu aproape 25 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Ripensia a redus din handicap prin Mediop. Senegalezul a prins un şut de senzaţie de la marginea careului, balonul a fost deviat de Raul Costin, a atins bara laterală şi a intrat în plasă. În minutele de prelungire ale partidei, Oancea îi putea scuti de emoţii pe cei peste 1.000 de spectatori piteşteni, însă nu a avut sînge rece, cînd rămas singur cu Rădulescu, a tras în acesta. În urma acestei victorii, FC Argeş a acumulat 40 de puncte şi a urcat pe locul 5 al clasamentului. În următoarea etapă programată sîmbătă, FC Argeş va cîştiga cu 3-0 la masa verde partida cu
ASA Tîrgu Mureş, echipă care s-a retras din campionat.
FC Argeş: Popescu - Oancea, Cotigă (min. 79 Vişa), Stan, Şerbănică - Costin, David (min. 73 Stoica), Şerban, Grecu (min. 48 Mihăescu)- Năstăsie, Buhăescu.  Antrenor: Emil Săndoi.
Ripensia Timişoara: Rădulescu - Bocşan, Burdet, Tudor, Popa - Toma, Zurbagiu, Minecan (min. 46 Apro), Dumiter(min.46 Ungureanu) - Bădăuţă (min. 74 Golda), Mediop. Antrenor: Paul Codrea.
Stadion: Nicolae Dobrin, spectatori 1.000.
Arbitri: Adrian Ilyeş (Ploiesti), Valentin Dumitru (Prahova), Marilena Cătălina Nan (Alexandria).
Observatori: Ion Olteanu (Bucureşti), Marian Lumînare (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Tavi Popescu, Oancea,Vişa, Cotigă /Tudor
Cum s-au marcat golurile:
Min. 31: 1-0! Oancea centrează în careu, iar Raul Costin trimite din interiorul careului, cu capul în plasă!
Min. 33: 2-0! David îi pasează pe culoar lui Buhăescu, iar acesta îl execută pe Rădulescu ieşit în întîmpinare.
Min. 64: 2-1! Mediop şutează plasat de la marginea careului, mingea îl atinge pe Raul Costin, loveşte bara laterală şi intră în poartă.
Filmul meciului:
Min. 3:David pătrunde în careu, dar este blocat în momentul şutului.
Min. 8: Grecu primeşte o pasă în careu, dar un fundaş bănăţean blochează şutul acestuia.
Min.15: Dumiter trage peste poartă de la marginea careului.
Min.17: Mediop ia o acţiune pe cont propriu, îi pasează lui Dumiter, care din 6 m trage peste poartă.
Min. 24: Robert Grecu rămîne singur cu Rădulescu, dar trage în el.
Min. 29: Năstăsie trimite în braţele portarului de la 25 m.
Min. 31: 1-0!
Min. 33: 2-0! GOL
Min. 45: Buhăescu are şansa de a face 3-0, însă şutul acestuia trece milimetric pe lîngă transversală.
Min. 56: Buhăescu centrează în careu, iar Şerban din 3 m trage în portar şi iroseşte o mare ocazie de gol.
Min. 64: 2-1!
Min. 69: Năstăsie trimite în zid o lovitură liberă de la 16 m.
Min. 70: Acelaşi Năstăsie trimite milimetric pe lîngă bara laterală, din lovitură liberă de la 25 m.
Min. 90+3: Oancea rămîne singur cu portarul Ripensiei, dar trage în el şi iroseşte o mare oportunitate de a mări avantajul argeşenilor.