Curierul Zilei - Un singur punct, acasă!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Un singur punct, acasă! Imprimare E-mail
miercuri, 21 martie 2018

Liga a II-a, etapa 25: CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-1 (1-0)

Un singur punct, acasă!

Gazdele au deschis scorul din 11m dar au fost egalate pe final

CS Mioveni nu a reuşit decît o remiză în ultima etapă de Ligii secunde, galben-verzii remizînd 1-1 cu ASU Poli Timişoara în ultimul meci al rundei cu numărul 25. Argeşenii au deshcis scorul, luni seara, pe propriul teren, dintr-un penalti, în minutul 36, lovitura de pedeapsă fiind obţinută de Ayza şi transformată de Năstăsie, însă au fost egalaţi cu 8 minute înainte de final.

Galben-verzii au avut multe indisponibilităţi pentru acest joc, numai puţin de 5 dintre titularii meciului precedent fiind indisponibili. Cu toate aceste, galben-verzii au început bine partida contra lui ASU Poli Timişoara şi a fost mai periculoasă în prima repriză. Ayza a ratat în minutul 6, reluînd cu capul peste din 6, şi tot el a şutat un minut mai tîrziu pe jos de la 16 m, portarul respingînd cu greu şi apoi mingea fiind degajată din careu. În minutul 15, Neagu îi pasează peste apărare lui Năstăsie, însă acesta nu ajunge să reia spre poartă. În minutul 22, Florescu trage de la 30 m peste poartă, iar în minutul 35, Gherghe trage din voleu din careu, cu pămîntul, după o centrare a lui Florescu de pe dreapta, însă mingea este respinsă. Scorul a fost deschis în minutul 36, după ce Ayza a fost faultat în careu, arbitrul a dat penalti, iar Năstăsie l-a transformat. Repriza se încheie cu o nouă ocazie a lui Ayza, care a preluat în careu şi apoi din 6 m a şutat pe lîngă, dar şi cu bara oaspeţilor, nimerită de Plămadă care a tras din careu din prima, din întoarcere, portarul Croitoru fiind depăşit. În repriza secundă gazdele au redus turaţia motoarelor, au cedat iniţiativa şi au fost preocupate mai mult să nu ia gol decît să marcheze. În minutul 50, Ayza ratează din nou, mingea trimisă cu capul după un corner trecînd prin faţa porţii şi neputînd fi reluată în plasă de Gherghe. În minutul 66, Sorescu de la oaspeţi preia la 20 m şi trage peste, iar în faza următoare, Nicolae preia după o combinaţie şi apoi trage puternic puţin peste. În minutul 78, Neagoe trage bine din lovitură liberă de la 17 m, puţin lateral stînga, mingea fiind respinsă senzaţional de portar de lîngă bară. În următoarea fază de poartă, în minutul 82, Plămadă aduce egalarea, atacantul preluînd la 16 m în faţa adversarului şi şutînd la colţul scurt din prima. Finalul a fost unul încins, cu Neagoe cerînd un penalti pentru argeşeni la o pătrundere în care s-a lovit de adversar, pentru ca apoi, pe contraatac, Sorescu să centreze de pe dreapta, iar  Plămadă să reia din prima spre poartă, Croitoru respingînd senzaţional. În minutul 87, Nicolae urcă pe dreapta şi trage de la 16 m pe lîngă, iar meciul se încheie cu ocazia lui Florescu, jucătorul gazdelor şutînd din poziţie bună, central, de la 20 m, peste poartă.

l CS Mioveni - ASU Poli Timişoara
1-1 (1-0)
Au marcat: Năstăsie (36 din 11 m) / Plămadă (82)
l Mioveni: Croitoru - Alexe, Burnea (70 Traşcu), Gherghe, Edi Stoica - Neagu, Mîrzeanu (25 Andrei Neagoe) - Roşoagă (83 Neacşu), Florescu, Ayza - Năstăsie. Antrenor: Laurenţiu Roşu
l Timişoara: Dur - Bozoancă - Bilia, Scutaru, Taub, Giuricici (59 Motreanu) - Krausz, Ignea, Predescu (83 Ghinescu), Sorescu - Lusamba (59 Nicolae), Plămadă. Antrenor: Antonio Foale
Arbitru: Florin Andrei (Tg. Mureş)
Cartonaşe galbene: Roşoagă (16), Alexe (65), FLorescu (67), Neagoe (78) / Scutaru (20)
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 36: Ayza preia în careu, este faultat de Giuricici, arbitrul dă 11 m, iar Năstăsie îl transformă
l 1-1, min. 82: Plămadă restabileşte egalarea cu un şut de la marginea careului.

Filmul meciului
l Min. 3: Roşoagă centrează dintr-o lovitură liberă din lateral stînga, Ayza trimite cu capul, însă mingea se duce peste poartă
l Min. 4: Ayza şutează periculos de la 16 m, uşor lateral stînga, Dur-Bozoancă pare sigur că reţine, dar scapă mingea în faţă, mingea fiind apoi degajată
l Min. 15: Predescu pătrunde pe stînga, centrează cu efect în centrul careului, pentru săritura lui Lusamba, însă un fundaş al gazdelor îi ia faţa şi respinge
l Min. 22: Neagu bate lovitura liberă, mingea e deviată şi este corner. Acelaşi Neagu bate şi cornerul, mingea e respinsă, ajunge la Florescu, care trage din afara careului mult peste poartă
l Min. 30: Lusamba prinde un şut puternic, de la circa 40 de metri, însă mingea trece de puţin peste transversală
l Min. 36: 1-0!
l Min. 42: Taub trage slab din afara careului, iar mingea se duce pe lîngă poarta lui Croitoru
l Min. 42: Florescu îl lansează pe Ayza, brazilianul încearcă un lob peste Dur-Bozoancă din lateral stînga, însă mingea trece peste poartă
l Min. 43: Predescu pasează pe culoar, Plămadă urmăreşte în careu şi şutează din alergare, de lîngă Burnea, iar mingea şterge rădăcina barei colţului lung şi se duce în aut de poartă
l Min. 48: Giuricici centrează din flancul drept, însă o face direct pe poartă, iar Croitoru reţine fără probleme
l Min. 50: Florescu bate un corner de pe dreapta, Ayza prelungeşte cu capul de la prima bară către colţul lung, mingea nu mai e atinsă de nimeni şi se duce pe lîngă
l Min. 66: Sorescu preia, avansează cîţiva metri şi trage de la 20 de metri uşor lateral dreapta puţin peste poartă
l Min. 67: Vasile Nicolae trage şi el din marginea careului, mingea îl loveşte în spate pe un argeşean şi se duce peste poartă, însă arbitrul nu vede şi dă aut
l Min. 78: Neagoe bate bine, peste zid, la prima bară, lovitura liberă din marginea careului, însă Bozoancă se întinde bine şi respinge în corner
l Min .81: 1-1!
l Min. 84: Sorescu trage din drop de la 18 metri, însă pe lîngă bara din stînga lui Croitoru. Poliştii au prins tupeu
l Min. 85: Neagoe pătrunde în careu pe stînga, se loveşte de Ignea şi cade, cerînd penalti, însă arbitrul lasă jocul să continue
l Min. 85: Pasă peste apărare, Sorescu pătrunde în careu pe dreapta, întoarce în centru pentru urcarea lui Plămadă, care reia din prima de la 13 metri la colţul lung, însă Croitoru respinge cu vîrful degetelor în lateral
l Min. 90+3: Florescu trage mult peste poartă din faţa careului, dintr-o poziţie bună