Curierul Zilei - Trei remize şi două victorii

*** Punctul de pensie creşte semnificativ     *** Angajaţii de la Finanţe ameninţă cu greva     *** PASTILA de UMOR      *** Program nou la Zona de picnic Făget      *** Stadiul lucrărilor de investiţii executate pe domeniul public      *** 1092 de focare, 360.800 porci ucişi!     *** Volumul construcţiilor în scădere!     *** Expoziţia «Seminţe cu suflet», la Piteşti     *** Alege să nu fumezi!     *** Pensionarii aşteptaţi la bilete de tratament!     *** Primarul s-a ales cu camionul confiscat      *** Tînăr de 28 de ani, găsit spînzurat!     *** În arest după ce a spart o casă     *** Deţinuţii îşi pot executa pedeapsa acasă!     *** A murit şoferiţa de TIR care ajuta cîinii abandonaţi      *** Consumator de droguri, condamnat     *** Scandaluri sfîrşite la spital     *** „Meci greu, dar mergem să câştigăm“     *** „N-am primit nici o solicitare fermă”      *** Derby pentru supremaţie!     *** Vor să bată campioana!     *** 9 ani de la dispariţia lui Constantin Cârstea

Trei remize şi două victorii Imprimare E-mail
miercuri, 21 martie 2018

Liga I, retrospectiva etapei a 2-a, play-off / play-out

Trei remize şi două victorii

Etapa a doua a părţii a doua a campionatului nu a venit cu surprize, rezultatele fiind normale atît în play-off, cît şi în play-out. În partea de sus a clasamentului, s-au înregistrat două remize, Viitorul şi CSU Craiova, dar şi CFR Cluj şi FCSB, în timp ce o a treia partidă, Poli Iaşi - Astra, a fost amînată din cauza zăpezii. În partea de jos a clasamentului, Poli Timişoara a mai înregistrat o înfrîngere, în faţa Juventusului, care nu mai cîştigase un meci în campionat din octombrie. Apoi, Mediaşul a învins cu 2-1 Chiajna, în prelungiri, în timp ce Sepsi şi Voluntari au terminat la egalitate, 2-2, după ce ambele echipei au condus, pe rînd. Meciul lui Dinamo la Botoşani a fost amînat din cauza zăpezii.

Viitorul - CS U Craiova 0-0

Sub privirile lui Gică Popescu, foştii campioni au şutat numai pe lîngă poartă în prima repriză, iar în minutul 38 au cerut al doilea galben la Mitriţă pentru simulare. Acelaşi jucător a obţinut penalti pentru Craiova în minutul 57, in duelul cu Ţîru. Bulgarul Zlatinski a irosit însă ocazia ivită şi a tras în bară. Nervos, Hagi i-a trimis un bileţel cu indicaţii căpitanului Ţîru, însă Viitorul tot n-a reuşit să dea gol, iar din minutul 81 a rămas şi în zece oameni. Vînă a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe după un fault dur la Răzvan Popa.

CFR Cluj - FCSB 1-1

Meciul a avut de toate şi a iscat vii controverse încă din prima parte, după ce Ovidiu Haţegan a dictat un penalti într-o fază în care mingea l-a lovit pe Benzar. Decizia a fost contestată îndelung de oaspeţi, care s-au văzut conduşi în minutul 39, după ce Culio a marcat al 7-lea său gol de la 11 metri din acest sezon. Roş-albaştrii nu au fost debusolaţi şi au reacţionat imediat. În minutul 42, Budescu a fost aproape de un gol antologic, dar transversala l-a salvat pe Arlauskis de la un gol ca şi făcut. Tensiunea a continuat şi în partea a doua şi a atins cote maxime cînd Haţegan a arătat două roşii în decurs de zece minute. Elevii lui Dan Petrescu au cerut un nou penalti la un duel dintre Pintilii şi Peteleu, dar Haţegan a lăsat jocul să continue. Peteleu a fost eliminat pentru al doilea galben, iar Pintilii a văzut roşu direct pentru fault la Hoban. Cu zece minute înainte de final, Deac nu a profitat de o pasă excelentă a lui Mailat. Budescu a trecut pe lîngă egalare, dar Arlauskis a fost atent. În prelungiri, rezerva Gnohere i-a adus echipei lui Dică un punct în Gruia, pe terenul liderului.

Juventus - ACS Poli Timişoara 1-0

Juventus a marcat primul gol din 2018 şi a obţinut abia a doua victorie în Liga I în acest sezon, 1-0 cu ACS Poli Timişoara, după un gol marcat de un fost jucător al bănăţenilor. La Voluntari, Robert Elek a marcat unicul gol al partidei, în minutul 14 şi a reuşit să pună capăt unei serii de cinci meciuri în care echipa lui Marius Baciu nu a înscris în campionat. Oaspeţii au ratat două ocazii mari după pauză, prin Enescu şi Roman, şi au cerut penalti în minutul 89, însă Sebastian Colţescu a rămas impasibil la protestele elevilor lui Leo Grozavu. S-a terminat 1-0 şi, în timp ce Juventus are deja 4 puncte în play-out, ACS Poli Timişoara rămâne fără victorie în 2018.

Gaz Metan Mediaş - Concordia Chiajna 2-1

Gazdele au început tare, dar Rondon a ratat incredibil din faţa porţii. Marian Cristescu a fost şi el aproape de gol, dar a preferat o recentrare, faţă în faţă cu Greab. Jucătorii aduşi de Gaz Metan în această iarnă au contribuit la deschiderea scorului. Caiado a centrat, iar Joao Diogo a marcat şi i-a dedicat golul soţiei însărcinate. A fost doar 1-0 la pauză, pentru Rondon şi Iulian Cristea au ratat două ocazii mari pentru echipa lui Pustai. Andrei Prepeliţă a adus egalarea cu zece minute înainte de final, dar tot fostul stelist a greşit incredibil pe final şi faza s-a încheiat cu un penalty provocat de Caparco. Diogo Rosado, abia intrat pe teren, a transformat impecabil şi a adus o victorie fundamentală pentru medieşeni.

Sepsi Sf. Gheorghe - FC Voluntari 2-2

FC Voluntari a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Laurenţiu Marinescu (45+1 - penalti), după un fault comis de Ousmane Viera asupra lui Adrian Bălan. Sepsi a întors scorul după pauză, din două penaltiuri transformate de Istvan Fulop (49, 71), primul acordat la un duel între Yasin Hamed şi Marian Pleaşcă, iar al doilea după un fault comis de Lucian Cazan asupra lui Attila Hadnagy. FC Voluntari a smuls egalul în prelungiri, cînd Adrian Bălan (90+2) a marcat cu capul din centrarea lui Cazan. Sepsi a avut două bare, prin Fulop (1) şi Obsivac (61), dar ilfovenii putea obţine toate cele trei puncte în final, cînd Petre Ivanovici a ratat incredibil din şase metri (90+5).