Curierul Zilei - Învinşi la limită de moldoveni!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Învinşi la limită de moldoveni! Imprimare E-mail
luni, 26 martie 2018

Liga a II-a, etapa 26: Ştiinţa Miroslava - CS Mioveni 1-0 (0-0)

Învinşi la limită de moldoveni!

CS Mioveni s-a întors cu mîna goală din deplasarea de la Ştiinţa Miroslava, echipa antrenată de Laurenţiu Roşu pierzînd cu 1-0 după ce, la pauză, scorul a fost egal 1-1.

Îneput cu 45 de minute întîrziere, meciul de la Miroslava a fost unul cu probleme pentru ambele echipe din cauza stării terenului. Ba cu zăpadă, ba cu noroi, ba îngheţată suprafaţa terenului, a jucat de multe ori feste celor 22 de jucători şi a pus mari probleme fotbaliştilor în a controla mingea. A rezultat o harababură totală, iar cine a avut mai mult noroc a avut în cele din urmă de cîştigat. Gazdele au avut mai mult iniţiativa în prima repriză şi şi-au creat mai multe faze de poartă, însă defensiva lui Laurenţiu Roşu a funcţionat la fix şi nu s-a înscris niciun gol. Mioveniul a avut şi ea două ocazii mari în ultimul sfert de oră al primei reprize, prin Neagoe, la una dintre ele portarul remarcîndu-se, iar la cealaltă, mingea fiind trimisă peste poartă. După pauză, moldovenii au forţat şi în cele din urmă au deschis scorul cu un sfert de oră înainte de final. Pînă la final, misiunea acestora de a ţine de rezultat a fost uşoară, profitînd şi de starea terenului, în timp ce argeşenii au forţat degeaba prin mutările făcute de antrenor, pentru că scorul a rămas neschimbat.

l ŞTIINŢA MIROSLAVA - CS MIOVENI    1-0

A marcat: Marin (74)
Stadion: Comunal (Miroslava - Iaşi)
Arbitru: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi); Asistenţi: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi).
l Ştiinţa: Turiţă - Andr. Chindriş, Moisi, Seb. Bucur, Agrigoroaei, Milea (cpt.) (80 Săvoaia), Cărăruş, Corban (75 Nemţanu), Viorică (66 Marin), Izmană, Buhăcianu
Rezerve: C. Şerban - Ambrosie, Asăvoaei, Iovu. Antrenor: Adrian Kerezsy
l Mioveni: F. Croitoru - Ct. Alexe (78 Negoiţă), Gugu, Fl. Ilie, Burnea, Rob. Gherghe, Andr. Neagoe (78 Vintilă), Pirtea, Rădescu, Seb. Ivan, Ayza (cpt.) (67 Năstăsie)
Rezerve: Bg. Preda - Ed. Stoica, Ed. Neacşu, Ed. Florescu. Antrenor: Laurenţiu Roşu

Cum s-a marcat golul

l Min, 74: 1-0 - corner de pe dreapta bătut de Cărăruş, mingea ajunge la Alex­andru Marin, care şutează la firul ierbii îngheţat, de la 12 metri, lîngă bara din stânga portarului Croitoru
Filmul meciului
l Min. 12: şut Buhăcianu din marginea careului, la rădăcina barei din stînga portarului, care respinge în corner
l Min. 14: lovitură de colţ, mingea ajunge la 11 metri central la Milea, care şutează puternic, însă Croitoru e pe fază şi respinge în lateral, tot în corner
l Min. 20: fază creată de Cărăruş pe partea dreaptă, îi pasează în careu lui Corban, iar acesta şutează din prima, de la 10 metri lateral dreapta, puţin pe lîngă poartă
l Min. 29: Henţ al lui Chindriş la marginea careului. Din lovitura liberă rezultată, fix în faţa linie de 16 metri, Andrei Neagoe trimite peste poartă
l Min. 33: Centrare Ivan de pe dreapta, Turiţă respinge slab în faţă şi, din 6 metri, poziţie centrală, Neagoe şutează, dar acelaşi Turiţă are o intervenţie de zile mari şi respinge de această dată în lateral
l Min. 35: dintr-o poziţie centrală, la marginea careului, Neagoe şutează peste poartă dintr-o situaţie bună de gol.
l Min. 45: şut Corban din interiorul careul, de la 11 metri lateral stînga, şi Croitoru boxează peste poartă mingea ce s-ar fi dus sub transversală
l Min. 55: Viorică scapă singur cu portarul, ieşit la întîmpinare, şi trimite în el, din lateral dreapta, de la circa 14 metri
l Min. 59: Cărăruş bate o lovitură liberă de la 25 metri lateral dreapta, mingea e respinsă de Ayza pînă la Moisi, care încearcă o foarfecă de la 11 metri, însă arbitrul fluieră joc periculos
l Min. 66: intră Alexandru Marin şi iese Adrian Viorică, autorul celei mai mari ocazii a meciului
l Min. 67: la Mioveni, iese Roberto Ayza şi intră Cosmin Năstăsie
l Min. 74: 1-0!
l Min. 75: iese Alexandru Corban şi intră Cosmin Nemţanu
l Min. 78: ies Alexe şi Neagoe şi intră Vintilă şi Negoiţă
l Min. 80: ultima schimbare şi la Ştiinţa. Intră Săvoaia şi iese Milea