Curierul Zilei - Înfrîngere la scor!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Înfrîngere la scor! Imprimare E-mail
joi, 29 martie 2018

Au început cu stîngul meciurile din Top 6

Înfrîngere la scor!

BCMU FC Argeş - CSU Sibiu 81-98 (26-28, 22-21, 21-23, 12-26)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a început cu stîngul meciurile din Top 6, cea de-a doua fază a Ligii Naţionale de Baschet Masculin în care se întîlnesc cele mai bune echipe din campionat. BCM U FC Argeş a fost învinsă la o diferenţă de 17 puncte, scor 81-98, de CSU Sibiu, liderul campionatului.

După primele trei sferturi extrem de echilibrate, formaţia pregătită de Hristu Şapera a cedat inexplicabil şi a pierdut acest meci la o diferenţă mare de scor. Înaintea ultimului sfert, diferenţa era de doar trei puncte în favoarea ardelenilor. Încă din primul minut al acestei secvenţe, Şapera a trimis în teren o formulă defensivă cu Marius Ciotlăuş şi Szabolcs Santa, în detrimentul lui Agafonov şi Troupe, cei mai în formă jucători alb-violeţi, principalele guri de tun ale alb-violeţilor în lupta cu masivii fundaşi ai ardelenilor. După două pase greşite ale piteştenilor, oaspeţii au reuşit să se distanţeze la 7 puncte. Şapera a cerut time-out şi a schimbat liniile, însă fără nici un efect pe tabela de marcaj. Sibienii au profitat de degringolada instalată în tabăra gazdelor şi au mărit ecartul la zece lungimi. Odată pornit, tăvălugul liderului a fost greu de oprit. CSU Sibiu a apăsat şi mai mult pedala acceleraţiei, iar diferenţa pe tabelă a crescut la 19 puncte în favoarea oaspeţilor. Supăraţi pe evoluţia echipei, dar şi pe tactica aleasă de antrenor, spectatorii au început să părăsească Sala Sporturilor cu 3-4 minute înainte de finalul întîlnirii. Suporterii argeşenilor l-au considerat principalul vinovat pentru acest eşec pe Hristu Şapera. Aceştia spuneau că, deşi are cea mai bună echipă din ultimii ani şi o rotaţie destul de lungă, Şapera a demonstrat că în meciurile cu adversari puternici nu ştie să gestioneze aşa cum trebuie finalurile de meci. Aceştia se gîndeau cu groază la partidele care vor urma şi spuneau că, dacă nu se schimbă ceva în jocul echipei, parcursul BCM U FC Argeş va fi identic cu cel din sezonul precedent cînd argeşenii au înregistrat 8 înfrîngeri din 10 meciuri jucate. Principalii marcatori ai BCM U FC Argeş în această partidă au fost Titus Nicoară, cu 13 puncte, Troupe şi Kostoski, cu 12 puncte, Agafonov, cu 11, şi Russel, cu 10 puncte. De la CSU Sibiu s-au remarcat Kinnard, cu 18 puncte, Laser şi Dragoste, cu cîte 17 puncte fiecare, Cooper, cu 13, şi Pratt, cu 11 puncte.