Curierul Zilei - Gol la primul şut pe poartă

*** Reducere de 10% la plata datoriilor!     *** Depuneţi adeverinţa la Casa de Pensii!     *** Două decenii de proiecte de dezvoltare     *** Incendiere anunţată pe Facebook     *** Au atacat un şofer şi l-au jefuit     *** Spărgătorii au interdicţie să se apropie de păgubaş     *** 16 echipaje ISU la Mioveni, în concurs     *** Ministrul Fifor vine la Cîmpulung     *** Şi-au ciocnit maşinile, pe DN 73      *** Beţivan, lovit de maşină cînd traversa      *** Racordaţi ilegal la energie electrică     *** Jandarmii au donat sînge     *** Pe podium la Cupa Romgaz     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** Raicu la Campionatul Mondial     *** La Bradu s-au stabilit campionii!     *** Peste 80 de piloţi la Trofeul Cîmpulung Muscel      *** Liga 1     *** CS Mioveni joacă ani la Piteşti, cu CSO Ploepni     *** Sporting Lieşti - Mioveni, în Cupă     *** Programul şaisprezecimilor de finală este următorul:

Gol la primul şut pe poartă Imprimare E-mail
vineri, 30 martie 2018

l Liga a II-a, etapa 23: CS Mioveni a fost egalată de UTA după pauză

Gol la primul şut pe poartă

CS Mioveni a încheiat la egalitate, 1-1, meciul de miercuri seara cu UTA, partidă ce a încheiat etapa a 23-a a ligii secunde. Gazdele au condus din nou cu 1-0, însă, pînă la urmă, au trebuit să se mulţumeas­că cu un singur punct.

A fost al patrulea meci din acest retur în care galben-verzii au avut avantaj pe tabelă, dar nu au reuşit să încheie partida cu o victorie. Astfel, CS Mioveni a deschis scorul în partidele cu Dunărea Călăraşi (et. 21, înfrîngere 3-1),  Pandurii Tg. Jiu (et. 24, înfrîngere cu 2-1), ASU Poli Timişoara (et. 25, remiză 1-1) şi acum cu UTA (et. 23, remiză 1-1),  dar de fiecare dată a fost egalată şi apoi chiar învinsă. În meciul de miercuri, CS Mioveni a făcut o primă repriză foarte bună, deschizînd repede scorul, în minutul 15, printr-un eurogol al lui Rădescu, acesta marcînd cu un şut senzaţional, imparabil, în vinclu, de la 20 m central, după o combinaţie frumoasă. În prima repriză, gazdele au mai ratat ocazii mari prin Neagoe şi Năstăsie, în timp ce oaspeţii nu au trimis niciun şut pe poartă. După pauză, în minutul 54, Hlistei egalează după ce a preluat la marginea careului şi din lateral stînga a şutat pe jos lîngă bară, pe lîngă portar. Au urmat apoi 7 minute de foc cu ocazii mari şi de o parte şi de alta, pentru ca în minutul 61, argeşenii să obţină un penalti la un fault asupra lui Ayza, însă Năstăsie să-l rateze, portarul respingînd şutul acestuia. Finalul meciului a adus şi o eliminare în tabăra gazdelor, Neagu fiind trimis la cabine după ce a primit al doilea galben.
 CS Mioveni - UTA 1-1 (1-0)
Au marcat: Rădescu (15) / Hlistei (54)
l CS Mioveni: F. Croitoru - Tirică, Gugu, Burnea, Ed. Stoica - Rob. Gherghe, Andr. Neagoe (Al. Neagu 58') - Rădescu, Ed. Florescu (Roşoagă 66'), Ayza (cpt.)(Mih. Vintilă 76') - C. Năstăsie. Antrenor: Laurenţiu Roşu
l UTA: Bodea - Al. Manea, Mih. Roşca, Markovic, Prună - I. Tănase, Petra (Jorza 78') - Stahl (A. Iuga 61'), Buia (D. Toma 90+1'), Hlistei - Curtuiuş (cpt.)
Director tehnic: Ionuţ Popa. Antrenor: Cristian Todea
Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Neagu (57, 88) / Prună (62), Markovic (75), Manea (82)
Cartonaş roşu: Alexandru Neagu (88)
Stadion Orăşenesc, Spectatori: 500
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 15:  Aruncare lungă de la margine, Năstăsie pasează cu călcîiul pentru Ionuţ Rădescu, care preia şi avansează din dreapta în centru, îi trimite lui Ayza, acesta aşază mingea, iar apoi Ionuţ Rădescu trage splendid de la 20 de metri sub transversală, pe centru, învingîndu-l pe Bodea
l 1-1, min. 54: Curtuiuş întoarce cu capul, Buia pasează din prima în stînga pentru Cătălin Hlistei, care îl depăşeşte pe Gherghe, şi trage din unghi la prima bară, pe lîngă Croitoru. Burnea a încercat să respingă de pe linie, însă nu a putut evita golul egalizator.
Filmul meciului
l Min. 8: Rădescu se infiltrează foarte bine în careul UTA-ei, după pasa pe culoar a lui Florescu, îl faultează pe Roşca, dar e şi semnalizat în offside
l Min. 12: Darius Buia bate puţin pe lîngă prima bară, cu stîngul, o lovitură liberă de la 30 de metri uşor lateral dreapta.
l Min. 15: 1-0!
l Min. 18: Curtuiuş protejează pentru şutul lui Hlistei din 13 metri, dar acesta trage puternic peste poartă.
l Min. 25: După o fază continuă de atac a Mioveniului, Năstăsie prelungeşte cu capul pe spate centrare venită din stînga, Florescu nu ajunge la balon, în careul mic, şi acesta se duce pe lîngă bara colţului lung
l Min. 28: Rădescu centrează pe jos, Neagoe preia la 18 m, driblează doi adversari, se duce în dreapta de unde trage, dar portarul respinge cu greu în corner.
l Min. 30: Neagoe bate lejer, cu latul, o lovitură liberă de la 40 de metri, Năstăsie se înalţă la 15 metri central şi prelungeşte cu capul pe spate, însă mingea se duce puţin pe lîngă bara din stînga lui Bodea.
l Min. 39: Curtuiuş trage pe jos, din afara careului, însă Croitoru nu are probleme şi reţine în dreapta sa.
l Min. 41: Buia trage puţin pe lîngă vinclul din dreapta dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri central. O nouă execuţie bună a mijlocaşului utist, însă mai trebuie să-şi regleze ţinta.
l Min. 45+1: Buia bate în zid lovitura liberă şi mai apropiată de poartă, mingea îi revine, se pregăteşte de un nou şut, însă arbitrul pune punct primei reprize.
l Min. 50: Ayza scapă singur în flancul stîng, pătrunde în careu, centrează în 6 metri, dar puţin în spate pentru Cosmin Năstăsie, care avea alţi paşi şi luftează din poziţie ideală să mărească avantajul Mioveniului.
l Min. 54: 1-1!
l Min. 59: Buia şutează bine de la 30 de metri, din lovitură liberă, Croitoru deviază de lîngă bară şi acordă corner.
l Min. 59: Neagu pătrunde în forţă cu mingea la picior, driblînd 2 adversari, dar atactul este respins.
l Min. 60: Eduard Florescu reia cu capul puţin pe lîngă bara din stînga lui Bodea o centrare a lui Ayza.
l Min. 61: Roberto Ayza este blocat în marginea careului de Markovic, iar arbitrul dă penalti. Lovitura de pedeapsă este însă ratată de Cosmin Năstăsie care bate în stînga, la semiînălţime, iar Bodea ghiceşte şi respinge în lateral.
l Min. 71: Neagu bate o lovitură liberă în faţa careului mic al arădenilor, Năstăsie se loveşte cap în cap cu Manea şi ambii jucători acuză lovitura.
l Min. 81: Croitoru respinge greu în lateral şutul lui Angelo Iuga din 12 metri uşor lateral stînga, salvîndu-şi echipa de la gol
Culisele meciului
l Vremea a fost excelentă pentru fotbal, miercuri seara, la Mioveni, temperaturile înregistrînd în jur de 8 grade Celsius la ora jocului
l În tribunele stadionului au luat loc în jur de 500 de spectatori susţinători ai echipei gazdă.
l Oaspeţii au avut în sectorul rezervat galeriei lor un singur fan, Lupul singuratic din Arad.
l La CS Mioveni nu au jucat niciun minut portarul Bogdan Preda şi jucătorii de cîmp Andrei Traşcu, Valentin Balint, Florin Ilie.
l De partea cealaltă, la UTA au făcut degeaba deplasarea la Mivoeni portarul Barna şi jucătorii de cîmpt R. Iuga, D. Lazăr, Dinculescu
l În min. 59,  Alexandru Neagu, care nici măcar nu a atins mingea de la intrare, îl ţine din spate pe Petra şi ia galben
l Meciul a început cu un moment de reculegere ţinut în memoria lui Nicolae Tilihoi.
l Delegaţia UT-ei a rămas cazată în Argeş, la pensiunea Diana după meci, urmînd să plece direct la Călăraşi, vineri, acolo unde, duminică, vor disputa următorul joc.
l În prima repriză, în tribune au apărut şi reprezentanţii Forestei Suceava care mai devreme jucase la Piteşti cu FC Argeş. Moldovenii sînt următorii adeversari ai Mioveniului.