Curierul Zilei - Ocaziile ratate s-au răzbunat!

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

Ocaziile ratate s-au răzbunat! Imprimare E-mail
vineri, 30 martie 2018

Piteştenii au avut multe şanse de gol, iar moldovenii i-au taxat

Ocaziile ratate s-au răzbunat!

FC Argeş - Foresta Suceava 0-2 (0-2)Au marcat: Matei (min. 14), Cerlincă (min. 37)

FC Argeş a pierdut nemeritat confruntarea de miercuri după-amiază, de pe propriul teren, cu Foresta Suceava. Alb-violeţii au fost învinşi cu 2-0 de moldoveni la capătul unui meci în care piteştenii au ratat peste 15 ocazii foarte mari de gol, unele din situaţii de unu la unu cu portarul, iar altele chiar din faţa porţii.

Oaspeţii au deschis scorul cu mult noroc, în minutul 14, prin Matei, care a şutat la poartă de la marginea careului de 16 m, iar mingea a ajuns în plasă după ce a fost deviată de Cotigă. Cu opt minute înainte de finalul primei părţi, Foresta a marcat şi cel de-al doilea gol prin Cerlincă. Acesta a depăşit destul de uşor trei fotbalişti piteşteni şi a trimis în vinclu, de la 25 m. În prima repriză, alb-violeţii s-au întrecut în ratări cum foarte rar se poate vedea pe un stadion de fobal în timpul unui meci. Buhăescu, Şerbănică, Năstăsie şi David au irosit ocazii foarte mari de gol spre disperarea spectatorilor care îşi puneau mîinile în cap la fiecare şansă de a marca. După pauză, argeşenii au alergat după egalare, însă ratările monumentale au continuat pe bandă rulantă. Raul Costin, Buhăescu, Năstăsie şi Nilă au tras din toate poziţiile fără nici un efect pe tabela de marcaj. Foresta a plecat de la Piteşti cu toate punctele după ce a expediat doar două şuturi pe spaţiul porţii în 90 de minute, unul fiind deviat în plasă de fundaşul argeşean. În urma acestui eşec, FC Argeş a coborît pe locul 6 al clasamentului, cu cele 43 de puncte, obţinute în 26 de etape.
FC Argeş: Popescu - Mihăescu, Cotigă(min.69 Stoica), Şerbănică, Stan - Oancea, Raul Costin, Şerban, David (min. 46 Nilă) - Năstăsie, Buhăescu. Antrenor: Emil Sandoi.
Foresta Suceava: Began - Onofraş (min. 80 Loic), Opriş, Moussa, Musea - Danilă (min. 57 Sumanariu), Stănescu, Secrier, Wylhem - Cerlincă, Matei (min. 88 Mateiciuc). Antrenor: Florentin Petre.
Arbitri: Florin Costin Dan (Chirnogi), Florin Pucheanu (Ulmi), Răzvan Mihai Dobre (Şotânga).
Observatori: Dan Jiga(Bistriţa), Daniel Sabău (Sălaj).
Stadion: Nicolae Dobrin, spectatori: 500
Filmul meciului:
Min. 9: Buhăescu rămîne singur cu portarul, dar trage în el.
Min. 10: Began respinge în corner şutul lui Năstăsie din interiorul careului.
Min. 14: 0-1: Matei şutează de la 16 m, mingea este deviată de Cotigă şi intră în poartă.
Min. 21: Năstăsie centrează în careu, iar Şerbănica trimite în portar din cîţiva metri!
Min. 34: David şutează de la marginea careului, însă Began este la post.
Min. 37: 0-2: Cerlincă îl învinge pe Popescu cu un şut în vinclu de la marginea careului.
Min. 55: Began respinge de pe linia porţii o lovitură de colţ, balonul ajunge la Costin, care din 3 m, trage pe lîngă poartă!
Min. 69: Began respinge o minge în faţă, balonul ajunge la Năstăsie care trage la poartă, însă un fundaş sucevean scoate de pe linia porţii.
Min. 69: Buhăescu trimite din 6 m peste poartă.
Min. 75: Began respinge în corner o lovitură liberă de la 16 m executată de Năstăsie.
Min. 85: Portarul sucevean respinge în faţă un şut din 6 m, balonul ajunge la Buhăescu, care din trage în Began.