Curierul Zilei - Succes, acasă, după 16 etape

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

Succes, acasă, după 16 etape Imprimare E-mail
luni, 02 aprilie 2018

Liga a II-a, etapa 27: CS Mioveni - Foresta Suceava 2-0 (0-0)

Succes, acasă, după 16 etape

CS Mioveni a cîştigat, sîmbătă un nou meci pe propriul teren după o pauză de aproape jumătate de an. Ultima victorie acasă a galben-verzilor datează din 9 octombrie, 2-1, cu ASA Tg. Mureş, în timp ce ultimul succes în campionat fusese oţinut pe 26 noiembrie, în etapa a 19, 3-0, la Baloteşti. Sîmbătă argeşenii au trecut cu 2-0 de Foresta Suceava, după ce, la mijlocul săptămînii, moldovenii cîştigaseră cu acelaşi scor, la Piteşti, în faţa lui FC Argeş.

Partida de la Mioveni a fost la discreţia gazdelor, însă oaspeţii au avut şi ei şansa lor în finalul primei reprize. Prima parte a aparţinut Mioveniului, care a ratat cîteva ocazii bune prin Rădescu (şut pe lîngă cu poarta goală), Ayza (şut prins de portar), Balint (reluare din careu puţin pe lîngă), din nou Ayza (şut slab pe lîngă, după ce rămăsese singur cu portarul şi apoi reluare cu capul din poziţie excelentă pe lîngă). Moldovenii puteau da lovitura pe acest fond de dominare al galben-verzilor, pe finalul primei reprize cînd Matei a trimis incredibil pe lîngă din 6 m cu poarta goală şi apoi prin Renquin care a tras peste de la 16 m, după un contraatac. Repriza secundă a adus şi golurile, gazdele desprinzîndu-se graţie reuşitelor semnate de Burnea (reluare cu capul după o lovitură liberă bătută bine de Florescu) şi Florescu (şut din prima imparabil, din centrul careului). Gazdele au forţat marcarea mai multor goluri în această parte, însă imprecizia din faţa porţii a mai multor jucători şi-a spus cuvîntul. Victoria vine cum nu se poate mai bine pentru argeşeni, într-un moment greu, echipa nemaicîştigînd în campionat de 8 etape.
CS Mioveni - Foresta Suceava 2-0 (0-0)
Au marcat: Burnea (50), Florescu (63)
l Mioveni: F. Croitoru - Tirică (45 Roşoagă), Gugu, Burnea, Ed. Stoica - R. Lazăr, Andr. Neagoe (79 Gherghe) - Rădescu, Ed. Florescu, Ayza (cpt.) - Val. Balint (60 Năstăsie). Antrenor: Laurenţiu Roşu
l Foresta: Seb. Bîlbă - Secrier (61 Lupşor) , Mateciuc, Opriş, Muşea - Vl. Stănescu, Konate (46 Dănilă) , Renquin, Cerlincă - Sumanariu (75 Kharoubi), M. Matei (cpt.). Antrenor: Florentin Petre
Arbitru: Eduard Ioniţă (Constanţa);
Cartonaşe galbene: Florescu (45), Lazăr (55), Gugu (76) / Opriş (52)
Stadion: Orăşenesc (Mioveni - Argeş);   Spectatori: 500
Cum s-au marcat golurile:
l 1-0, min. 55: Centrare Florescu din lovitura liberă de pe dreapta şi Ionuţ Burnea reia cu capul din 6 metri în plasă
l 2-0, min. 63: Eduard Florescu reia din prima din centrul careului, imparabil, mingea fiind centrată de pe stînga de  Neagoe
Filmul meciului:
l Min. 16: Bîlbă trimite greşit de la marginea careului, Rădescu recuperează la 30 de metri şi, cu poarta goală, din partea dreaptă, şutează pe lîngă poartă
l Min. 17: Stănescu şutează de la 25 de metri central, puternic, însă Croitoru reţine
l Min. 18: Florescu îi pasează excelent în stînga lui Ayza, brazilianul pătrunde singur în careu, dar şutează slab, pe jos, şi Bîlbă reţine
l Min. 25: Balint şutează din careu de pe partea dreaptă, din cros, puţin pe lîngă poartă
l Min. 34: Renquin reia cu capul din 6 metri, puţin peste
l Min. 37: Ayza preia pe piept în careu, rămîne singur cu Bîlbă, dar şutează defectuos şi mingea se duce pe lîngă poartă
l Min. 38: Centrare Renquin de pe dreapta, la colţul lung, Matei apare singur în careu, dar, din 6 metri, reia incredibil pe lîngă bară
l Min. 44: Iese Tirică şi intră Roşoagă
l Min. 44: Contraatac Foresta, Matei urcă pe stânga, pasează în centru, Renquin reia de la 16 metri şi mingea se duce peste
l Min. 45: Florescu centrează dintr-o lovitură liberă de pe stînga, Ayza reia cu capul pe lîngă, deşi era singur cu portarul
l Min. 79: Iese Andrei Neagoe şi intră Gherghe
l Min. 86: Rădescu pătrunde pe partea dreaptă în careu, driblează un adverdar, şutează cu boltă, însă portarul respinge in extremis.
Culisele meciului
Vreme perfectă pentru fotbal
l Vremea a fost excelentă pentru fotbal, sîmbătă, la Mioveni, termometrele arătînd în jur de 19-20 grade Celsius, la ora disputării partidei.
l Asistenţa a fost modestă la acest meci, doar aproape 500 de spectatori venind în tribunele stadionului Orăşenesc din Mioveni să-i vadă la lucru pe jucătorii galben-verzi.
4 nopţi la Mioveni
l Oaspeţii au venit în oraş încă de marţi, ei jucînd, miercuri, în intermediară la Piteşti cu FC Argeş. Delegaţia moldovenilor s-a cazat la Hotelul Apulum din Mioveni unde a stat 4 nopţi.
l Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri formată din Eduard Ioniţă (Constanţa) şi asistenţi George Marian Fridl (Comăneşti) şi Damian Antal (Bacău).
Patru galbene
l  Rezervă de arbitru a fost Iuliana Demetrescu din Rm. Vîlcea, în timp ce observatori au fost delegaţi Lucian Măiereanu (Braşov) şi Romeo Malac din Timişoara.
l Centralul partidei a acordat în acest joc patru cartonaşe galbene, trei în tabăra gazdelor şi unul oaspeţilor.
Iertat de eliminare
l În repriza a doua cu 20 de minute înainte de final, Opriş de la Foresta a fost iertat de al doilea galben şi implicit de eliminare după ce a dat cu mîna nervos într-o minge, după fluierul arbitrului.
l Atacantul gazdelor, Valentin Balint, a fost pentru prima oară titular în acest campionat, după ce a fost adus la echipă în pauza competiţională. Vîrful s-a remarcat la o fază în prima parte, ratînd o ocazie din interiorul careului.
Vintilă, rezervă
l La CS Mioveni nu au jucat niciun minut în acest meci portarul Valentin Sima şi jucătorii de cîmp Sebastian Ivan, Florin Ilie şi Mihai Vintilă
l De partea cealaltă, la oaspeţi au făcut deplasarea degeaba la Mioveni portarul Robert Martin şi jucătorii de cîmp Ivan Makriev, Cristian Gulei şi Oloeriu Onofraş.
Portar de 18 ani
l Cei trei jucători U 21 de la echipa gazdă au fost în acest meci fundaşul Andrei Tirică şi mijlocaşii Rareş Lazăr şi Eduard Florescu. Pe finalul primei reprize, în locul lui Tirică a fost introdus Robert Roşoagă, şi el jucător U 21.
l Foresta Suceava i-a folosit ca juniori în acest meci pe portarul Bîlbă (născut 2000), fundaşul Opriş (năcut 1996) şi pe Ruben Sumanariu (născut 1999)m în repriză secundă mai apărînd pe teren ca jucător Under 21 şi Vasile Dănilă.