Curierul Zilei - Victorie muncită cu ultima clasată!

*** Reducere de 10% la plata datoriilor!     *** Depuneţi adeverinţa la Casa de Pensii!     *** Două decenii de proiecte de dezvoltare     *** Incendiere anunţată pe Facebook     *** Au atacat un şofer şi l-au jefuit     *** Spărgătorii au interdicţie să se apropie de păgubaş     *** 16 echipaje ISU la Mioveni, în concurs     *** Ministrul Fifor vine la Cîmpulung     *** Şi-au ciocnit maşinile, pe DN 73      *** Beţivan, lovit de maşină cînd traversa      *** Racordaţi ilegal la energie electrică     *** Jandarmii au donat sînge     *** Pe podium la Cupa Romgaz     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** Raicu la Campionatul Mondial     *** La Bradu s-au stabilit campionii!     *** Peste 80 de piloţi la Trofeul Cîmpulung Muscel      *** Liga 1     *** CS Mioveni joacă ani la Piteşti, cu CSO Ploepni     *** Sporting Lieşti - Mioveni, în Cupă     *** Programul şaisprezecimilor de finală este următorul:

Victorie muncită cu ultima clasată! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 02 aprilie 2018

Piteştenii au trecut cu emoţii de lanterna roşie

Victorie muncită cu ultima clasată!

FC Argeş a obţinut, ieri, o victorie muncită, dar meritată, în confrun­tarea de pe propriul teren cu Dacia Unirea Brăila, una dintre formaţiile care se luptă pentru evitarea retrogradării. Unicul gol al partidei a fost marcat de Vasile Buhăescu în minutul 81.

Confruntarea dintre argeşeni şi brăileni a fost una destul de echilibrată. Brăilenii au venit în Trivale să-şi vîndă cît mai scump pielea, avînd în vedere că aveau nevoie de puncte ca de aer pentru a părăsi ultimul loc al ierarhiei. Încă din startul partidei, alb-violeţii au pus presiune pe adversar. Argeşenii puteau deschide scorul după doar 8 minute, însă centralul partidei i-a refuzat lui Nilă un 11 m, deşi acesta fusese faultat în careu de un fundaş brăilean. Mai mult, atacantul grupării din Trivale s-a ales şi cu un cartonaş galben, centralul Florin Marcu considerînd că vîrful piteştean a simulat la acel fault. Piteştenii au mai ratat în prima repriză o mare oportunitate de a deschide scorul prin Oancea, însă şutul acestuia a fost scos din vinclu de Botaş. După revenirea de la cabine, echipa lui Emil Săndoi a forţat desprinderea pe tabelă. Argeşenii au început în forţă şi au ratat mari ocazii prin Oancea, care a tras din interiorul careului, însă goalkeeperul brăilean a respins în corner, iar apoi prin Nilă care din 2 metri a trimis în portar. Cu zece minute înainte de ultimul fluier al centralului, nou-intratul Cătălin Barbu a rămas şi el singur cu Botaş, însă a tras în acesta. Golul izbăvitor a fost înscris în minutul 82 de către Buhăescu. În urma unei centrări de pe stînga, vîrful argeşean a pus latul şi a trimis în plasă din faţa porţii. În urma acestui rezultat, FC Argeş a acumulat 46 de puncte şi a urcat pe locul 5 al clasamentului.
FC Argeş - Dacia Unirea Brăila 1-0 (0-0)
A marcat: Buhăescu (min.82)
FC Argeş:  Popescu - Mihăescu, Vişa, Şerbănică, Stan - Oancea (min. 74 Cătălin Barbu), Costin (min.84 Panait), Şerban, Năstăsie - Buhăescu, Nilă(min.90 tăbăcariu). Antrenor : Emil Săndoi.
Dacia Unirea Brăila: Botaş - Gîţ (min.75 Vitan), Ţăranu, Ghiocel, Nicola, Ciucureanu (min.54 Manea) - Anghelina, Stănciulescu, Niţă - Pop, Dushkaj (min. 46 Covaciu). Antrenor: Alin Pânzaru.
Arbitri: Mihai Florin Marcu (Oradea), Iulian Szekely (Cluj), Marius Bălan(Dej).
Observatori: Zoltan Tamaş (Harghita), Dumitru Crăciun (Ilfov).
Stadion: Nicolae Dobrin, spectatori 700.
Cum s-a marcat golul:
min. 82: 1-0 - Buhăescu trimite în poartă din 2 m în urma unei centrări în careu de pe stînga. n