Curierul Zilei - FCSB, lider după 5 luni

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

FCSB, lider după 5 luni Imprimare E-mail
miercuri, 04 aprilie 2018

Liga I, retrospectiva etapei a 3-a, play-off / play-out

FCSB, lider după 5 luni

Etapa a 3-a a Ligii I a adus şi cîteva surprize în weekend-ul recent încheiat. Astfel, dacă la Craiova şi Bucureşti rezultatele au fost normale în play-off, la Giurgiu, campioana Viitorul s-a impus cu 2-0. În play-out, Chiajna a remizat 0-0 cu Botoşani, Dinamo a pierdut surprinzător acasă cu Juventus, la fel ca şi Voluntari cu Mediaş, în timp ceTimişoara a obţinut o remiză in extremis cu Spesi.

CS U Craiova - CFR Cluj 0-0

CS U Craiova şi CFR Cluj au încheiat la egalitate duelul din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii I, scor 0-0. Meciul din Bănie a fost precedat de un minut de reculegere în memoria lui Nicolae Tilihoi, fostul fundaş al Craiovei Maxima, decedat în urmă cu o săptămînă. Dan Petrescu şi-a ispăşit a doua etapă de suspendare şi a urmărit din lojă partida în care Hoban a avut cea mai mare ocazie a primei reprize. Şutul puternic trimis cu stîngul de mijlocaşul la închidere al ardelenilor a fost respins excelent de portarul gazdelor, Mitrovic. Nici Deac n-a reuşit să-l învingă pe Mitrovic după pauză (68), iar Dan Petrescu n-a mai suportat tensiunea în lojă. Fanii olteni au aşteptat 74 de minute pentru a vedea o ocazie a favoriţilor. Mitriţă l-a întins serios pe Vâtcă. Fostul stelist Gardoş a debutat la CS Universitatea Craiova în ultimele 10 minute, în locul accidentatului Kelic. Derby-ul de la Craiova s-a încheiat, însă, fără goluri.

Astra Giurgiu - Viitorul 0-2

Campioana FC Viitorul s-a impus pe terenul Astrei Giurgiu cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de Urko Vera, autogol, în minutul 29, şi Ianis Hagi, în minutul 89. În urma acestui rezultat, Viitorul vine la 5 puncte de Craiova. Ianis Hagi a fost din nou decisiv pentru Viitorul. La Giurgiu, mijlocaşul a inventat o pasă excelentă pentru Gavra, dar acesta nu găsit ţinta. A reusit însă Virgil Ghiţă, în minutul 29, la primul său meci ca titular în liga 1. Servit perfect de Hagi junior, fundaşul a deschis scorul si cu ajutorul unei devieri a lui Urko Vera. Prima repriză A avut un final plin de nervi, iar Florentin Matei a fost trimis la cabine pentru proteste. Chiar şi cu un om mai puţin, Astra putea egala prin Abang, dar atacantul a ratat uluitor. Recitalul lui Ianis Hagi s-a încheiat cu golul care a asigurat cele 3 puncte pentru Viitorul.

FCSB - CSM Poli Iaşi 1-0

FCSB este noul lider al Ligii I, după victoria la limită cu CSM Poli Iaşi, scor 1-0 şi după o pauză de patru luni şi jumătate. Roş-albaştrii au început tare partida de şi au avut o ocazie uriaşă de a deschide scorul încă din minutul 8. Denis Alibec a fost aproape să înscrie dar transversala porţii lui Denis Rusu s-a opus. Cei de la Iaşi puteau da lovitura printr-un fost atacant al Stelei, numai că Bălgrădean a avut noroc la execuţia lui Andrei Cristea. Portarul vicecampioanei a intervenit salvator şi în startul reprizei secunde, atunci cînd a scos şutul lui Platini. Gazdele de pe Arena Naţională au răspuns prin Denis Alibec, protagonistul a două ratări importante, într-un decurs de 60 de secunde. Echilibrul partidei s-a rupt în minutul 69, cînd Cioinac a primit al doilea cartonaş galben, pentru că l-a aplaudat ironic pe arbitrul Comănescu. Imediat, Constantin Budescu a marcat cu o execuţie de senzaţie. A executat ca la carte o lovitură liberă, balonul a lovit transversala, după care a intrat în plasă. A fost reuşita care a făcut diferenţa.

Concordia Chiajna - FC Botoşani 0-0

Claudiu Bumba şi-a trecut în cont ratarea campionatului la Chiajna. Mijlocaşul gazdelor a trimis peste poartă la cea mai clară ocazie a meciului cu FC Botoşani, încheiat cu o remiză albă. Concordia putea da lovitura prin Bud, care a trimis în bară (74)! Sub privirile lui Mirel Rădoi şi ale selecţionerului U19, Adrian Boingiu, Moruţan a purtat banderola de căpitan la oaspeţi, la cîteva zile după deziluzia trăită în meciul cu Ucraina de la Ploieşti. FC Botoşani a încheiat partida în zece, după ce Dumitraş (90) a văzut al doilea galben, şi a rămas fără victorie în deplasare din octombrie, dar s-a apropiat la un punct de Dinamo.

Dinamo - Juventus Bucureşti 1-2

Juventus Bucureşti a produs surpriza play-out-ului şi a părăsit pentru moment ultimul loc, după prima victorie stagională în deplasare, 2-1 cu Dinamo. Ultima clasată înaintea rundei a treia din play-out a tras un prim semnal de alarmă în prima repriză, cînd a deschis scorul, prin căpitanul Ciprian Petre. Alb-roşiii au egalat în startul reprizei a doua prin Daniel Popa, din pasa lui Mihai Popescu. Robert Moldoveanu a încercat să înscrie un gol spectaculos, cu călcîiul, dar Drăghia a intervenit providenţial. În schimb, s-a înscris la cealaltă poartă. Vlad Muţiu, aflat la primul meci pentru Dinamo în acest sezon, a încasat al doilea gol, la o fază la care brazilianul Wallace a fost lăsat fără marcaj şi a finalizat simplu pasa primită de la Drăghici. Salomao, intrat după pauză, a irosit şansa egalării, în faţa unui Drăghia din nou decisiv, iar Juventus a reuşit prima victorie în deplasare din acest sezon.

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 1-2

Ameninţată cu retrogradarea, Gaz Metan Mediaş s-a trezit. Nu a reuşit să marcheze în prima repriză, deşi a jucat în superioritate numerică încă din minutul 17, după eliminarea directă a lui Adrian Bălan. După 0-0 la pauză, Mediaşul a marcat ambele goluri după ce a rămas fără Marius Constantin şi Darius Olaru, eliminaţi în minutele 55 şi 60. Doi dintre străinii aduşi în această iarnă de ardeleni au făcut diferenţa în repriza a doua. Ely Fernandes - intrat la pauză - a deschis scorul din pasa lui Rondon (70). Cel din urmă a reuşit, la rîndul său, să ducă scorul la 2-0, cu o execuţie frumoasă care l-a lăsat fără replică pe Mincă (80). Gazdele s-au mulţumit doar cu golul de la 11 metri semnat de Cernat (88).