Curierul Zilei - Încă o umilinţă!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Încă o umilinţă! Imprimare E-mail
miercuri, 11 aprilie 2018

Trei meciuri cu bucureştenii, trei eşecuri

Încă o umilinţă!

CSM Steaua - BCM U FC Argeş 80-59

(27-11, 11-12, 15-20, 27-16)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului continuă seria neagră a rezultatelor din ultima perioadă. BCM U FC Argeş a înregistrat în Vinerea Mare a treia înfrîngere din Top 6 din cele patru partide jucate pînă acum. Formaţia pregătită de Hristu Şapera a pierdut la o diferenţă de 21 de puncte, scor 80-59, confruntarea din deplasare cu CSM Steaua Eximbank.

Pentru piteşteni a fost al treilea eşec din acest sezon suferit în partidele cu bucureştenii. În sezonul regulat, alb-violeţii au pierdut în Capitală, cu 96-71, iar acasă au cedat cu 77-80. Baschetbaliştii alb-violeţi au făcut un meci foarte slab în deplasarea din Capitală, iar victoria bucureştenilor este una care nu lasă loc de nici un comentariu. Succesul roş-albaştrilor s-a conturat după doar primele zece minute, bucureştenii terminînd primul sfert cu un avans de 16 puncte graţie reuşitelor lui Runkauskas şi Zekovic. În sfertul al doilea, piteştenii au încercart să mai reducă din handicap, însă la pauza mare, diferenţa era de 15 puncte în favoarea gazdelor. După revenirea de la cabine, piteştenii au încercart să alerge după adversar şi au mai echilibrat cît de cît partida. Înaintea ultimelor zece minute de joc, Steaua conducea cu 53-43. Nu avea să fie decît un simplu foc de paie, pentru că bucureştenii au apăsat şi mai tare pedala acceleraţiei în acest ultim sfert, iar ecartul a fost vizibil şi pe tabela de marcaj. Cea mai mare diferenţă de scor a fost de 23 de puncte în favoarea roş-albaştrilor. Scorul final este unul care nu lasă loc de comentarii şi arată clar diferenţa de valoare dintre echipele cu pretenţii la titlu şi echipa pregătită de Hristu Şapera. Piteştenii au evoluat în acest meci fără Titus Nicoară, Matti Nuutinen şi Jonathan Person, care sînt accidentaţi, însă acest lucru nu trebuie să fie o scuză pentru jocul slab făcut de echipa pregătită de Hristu Şapera. Şi atunci cînd tehnicianul a avut la dispoziţie tot lotul, BCM U FC Argeş a pierdut partidele importante. Cu cei trei în teren, poate diferenţa de scor nu ar fi fost aşa de mare. Principalii marcatori ai Stelei în această partidă au fost Zekovic şi Runkauskas, ambii cu cîte 18 puncte fiecare şi Brandon Taylor, cu 13 puncte. De la BCM U FC Argeş s-au remarcat Porter Troupe, cu 15 puncte, şi Russel, cu 12 puncte.