Curierul Zilei - Derbi cu locul 3!
PRIMA PAGINA
 Publicitate pdf
Derbi cu locul 3! Imprimare E-mail
(1 vot)
vineri, 13 aprilie 2018

Piteştenii dau examenul maturităţii lîngă Turnul Chindiei

Derbi cu locul 3!

Chindia Tîrgovişte - FC Argeş, duminică, ora 17, Digi Sport 2


Fotbaliştii de la FC Argeş vor disputa, în acest weekend, o nouă etapă de cam­pionat. Echipa pregătită de Emil Săndoi va întîlni, duminică, de la ora 17, în deplasare, pe Chindia Tîrgovişte. Confruntarea dintre dîmboviţeni şi argeşeni este un adevărat derbi, avînd în vedere poziţiile ocupate de cele două cluburi în clasament. După 28 de etape, Chindia ocupă ultima treaptă a podiumului, cu 58 de puncte, adunate în 28 de etape, în timp ce FC Argeş se situează pe locul 4, cu 49 de puncte, strînse tot în 28 de runde. În partida din turul campionatului, cele două echipe au remizat, 0-0, pe stadionul Nicolae Dobrin.

Alb-violeţii au moralul foarte bun înaintea acestei confruntări după victoriile cu Dacia Unirea Brăila şi Sportul Snagov, iar oficialii grupării din Trivale îşi doresc ca echipa să continue parcursul bun din ultimul timp. Cu o eventuală victorie a echipei noastre, lupta pentru ultimul loc al podiumului ar deveni şi mai încinsă, avînd în vedere că decalajul de puncte s-ar reduce considerabil. Partida Chindia Tîrgovişte - FC Argeş va fi transmisă în direct de către Digi Sport 2.  

„Să demonstrăm că locul nostru este mai sus“

Emil Săndoi, antrenorul echipei noastre îşi doreşte un rezultat pozitiv în deplasarea de la Tîrgovişte: „Întîlnim o echipă bună, din punctul meu de vedere. Chiar înainte de a veni aici, am urmărit meciurile importante din Liga a II-a. De la bun început am spus că parcă era un plus pentru primele trei clasate, dar nu neapărat în ordinea în care sînt în clasament. Cred că şi Tîrgovişte ar fi putut fi chiar mai în faţă. Întîlnim o echipă cu jucători de valoare, o echipă foarte omogenă. Au jucători care evoluează de 6-7 ani împreună. Ne-am pregătit foarte bine în această săptămînă după sărbătorile de Paşte. Băieţii au avut şi liber. Am încercat să îmbinăm sportul de performanţă cu datinile şi obiceiurile noastre. Sînt mulţumit de implicarea jucătorilor în antrenamente, de aportul pe care şi-l aduc de fiecare dată. Ne dorim cu toţii să progresăm. Ar fi important pentru noi un rezultat bun. Nu neapărat pentru poziţia din clasament, pentru că încercăm să formăm un grup unit şi performant. Asta ne interesează în primul rînd. Este un joc în care ar trebui să demonstrăm că şi locul nostru este mai sus decît poziţia pe care o ocupăm în momentul de faţă. Mi-aş fi dorit ca cei de la Chindia să cîştige meciul de la Brăila. De obicei, atunci cînd o echipă are un rezulat negativ, îşi ia toate măsurile pentru următoarea partidă. Pentru ei dacă ar face un pas greşit cu noi, şansele la locul 2 sau locul 1 s-ar diminua foarte mult. Noi trebuie să ne urmărim interesul. Vrem să construim o echipă puternică. O construcţie se poate face totuşi pe rezultate pozitive“.
M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 1918

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Luni, 01.07.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info