Curierul Zilei - La 6 puncte de locul de baraj!

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

La 6 puncte de locul de baraj! Imprimare E-mail
marţi, 17 aprilie 2018

Argeşenii au relansat lupta pentru podium

La 6 puncte de locul de baraj!

Chindia Tîrgovişte - FC Argeş 2-4 (0-2) Au marcat: Cherchez (min. 49 pen.,min.70) / Raul Costin (min. 1), Cătălin Stan (min. 40), Buhăescu (min. 61 pen), Ionuţ Năstăsie (min. 76 pen).

FC Argeş a reintrat în lupta pentru locul 3 după ce s-a impus cu 4-2, în de­plasarea de duminică seară, de la Tîrgovişte, contra Chindiei. Disputa cu dîmboviţenii a fost una foarte spectaculoasă, cu goluri multe, dar şi cu trei penaltiuri.

Piteştenii au făcut un joc foarte bun din punct de vedere tactic şi au obţinut a treia victorie consecutivă în Liga a II-a după ce au făcut instrucţie chiar pe terenul ocupantei ultimului loc al podiumului. Argeşenii au deschis scorul după doar 48 de secunde, prin Raul Costin care l-a învins pe Meilă cu un şut la colţul lung din interiorul careului. Trupa lui Emil Săndoi şi-a dublat avantajul pe tabelă cu cinci minute înainte de pauză. Cătălin Stan a profitat de o eroare a portarului tîrgoviştean şi a înscris cu capul din cîţiva metri. Chindia a reintrat în joc imediat după pauză, cînd Cherchez a transformat penaltiul obţinut de Florea, în urma unui fault în careu al lui Dorinel Oancea. După primirea golului, piteştenii nu au capitulat şi au dat dovadă de tărie de caracter precum o echipă mare. Echipa din Trivale a refăcut rapid diferenţa prin Buhăescu care a transformat penaltiul scos de Tofan. Deşi se părea că FC Argeş a încheiat conturile cu dîmboviţenii, Chindia nu a depus armele şi a continuat să spere. Cherchez şi-a trecut în cont dubla în minutul 70 după ce a marcat cu capul din faţa porţii în urma unei centrări în careu. Echipa Piteştiului a stabilit scorul final cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier al centralului. Oancea a fost agăţat în careu de Dumitraşcu, iar centralul a arătat din nou penalti, care a fost transformat de Năstăsie. Prin această victorie, FC Argeş şi-a consolidat locul 4, cu cele 52 de puncte acumulate în 29 de etape. Argeşenii s-au apropiat la şase puncte de Chindia, ocupanta locului trei, iar lupta pentru ultima treaptă a podiumului care duce la barajul pentru Liga I a devenit şi mai încinsă.
M.Duinea  Foto: DB online