Curierul Zilei - Patru campioni mondiali la karate!
PRIMA PAGINA

*** Ilumintatul festiv rămîne montat la Mioveni      *** Directorul general Dacia a luat prînzul cu jurnaliştii     *** Primăria vrea să reducă subvenţia pentru căldură!     *** 16 cazuri de gripă confirmate în Argeş     *** Sfinţii zilei      *** Cea mai bună zi pentru Raci!    *** Sfinţii zilei      *** RĂCITURĂ MUNTENEASCĂ     *** Evenimente 18 ianuarie de-a lungul vremii     *** Aniversare de prestigiu la Şcoala Mihai Eminescu      *** Şoferul reţinut după moartea tinerei     *** Percheziţii la un afacerist din Bradu     *** Îşi aniversează ziua în arest!     *** A doborît trei femei dintr-o lovitură     *** În 2 săptămîni, 7 ordine de protecţie     *** Concurs cu scandal, la Cetăţeni     *** Hotărîre de Guvern pentru Sala Polivalentă     *** Miza pe juniorii din propria pepinieră!      *** „Sîntem la un nivel satisfăcător“     *** Vechile Dacii revin în competiţii!     *** Sîmbătă, primul amical pentru CS Mioveni     *** Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş     *** Mai mulţi juniori decît seniori!     *** Amicale tari înainte de Euro, pentru tineret     *** Amicale tari înainte de Euro, pentru tineret     *** S-au stabilit sferturile Cupei     *** Voleibalistele junioare de la CS Dacia vor juca acasă    

 
Patru campioni mondiali la karate! Imprimare E-mail
(3 voturi)
joi, 26 aprilie 2018


Patru campioni mondiali la karate!


În perioada 20-22 aprilie, în Turcia, la Istanbul, s-a desfăşurat a IX-a ediţie a Campionatului Mondial de Karate Shotokan WSF. La startul acestei competiţii s-au aliniat 34 de ţări, de pe 4 continente şi aproximativ 1.300 de sportivi. Aceştia au concurat la multiple probe de kumite (shobu ippon, shobu sanbon, wkf ), kata, precum şi la probe de kumite şi kata pe echipe.     

FC Argeş a fost reprezentat la acest concurs de antrenorul lotului naţional, sensei Sebastian Ene, şi de sportivii Vlad Rizea, Gabriela Tudor, Alexandra Pană, Andrei Ghiţă, Ştefăniţă Ioniţă şi Ştefan Dumitrescu. În cele două zile de întreceri, karateka alb-violeţi au cîştigat 10 medalii, dintre care 4 de aur, 3 de argint şi 3 de bronz. Antrenorul emerit Sebastian Ene, posesor al centurii negre 5 dan, este foarte mulţumit de rezultatele elevilor săi: „Competiţia a fost foarte dificilă datorită numărului mare de participanţi, dar şi a nivelului de pregătire al acestora. Sînt mulţumit de rezultatele obţinute de sportivii noştri. Au fost motivaţi şi au dovedit tărie de caracter în condiţiile în care unii dintre ei abia au trecut la seniorat. Pentru noi urmează o scurtă pauză de refacere, după care intrăm în program normal de antrenament. Satisfacţia lor este cu atît mai mare, pentru că în următoarele zile urmează să fie premiaţi de Ministerul Sportului pentru rezultatele obţinute anul trecut“, a declarat coordonatorul secţiei de karate al clubului nostru.
Rezultatele obţinute de sportivii de la FC Argeş:
Vlad Rizea:
- locul I kumite echipe seniori                       
- locul II kumite shobu sanbon seniori +84kg                       
- locul III kumite wkf seniori +84 kg
Gabriela Tudor:
- locul I kumite echipe seniori                              
- locul I kumite shobu ippon seniori -55kg                              
- locul II kumite wkf seniori -55kg
Alexandra Pană:
- locul I kumite echipe seniori                              
- locul III kumite wkf seniori -61 kg
Andrei Ghiţă:
- locul III kumite shobu ippon seniori - 67 kg                          
- locul V kumite wkf seniori - 67 kg
Ştefaniţă Ioniţă:  
- locul 5 kata individual seniori
Ştefan Dumitrescu:
- locul 2 kumite wkf juniori -68 kg
M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 1952

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics


Zi record

Luni, 07.01.2019

--- 3.633 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info