Curierul Zilei - Stere, pe podium la Cupa Europei!

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Stere, pe podium la Cupa Europei! Imprimare E-mail
marţi, 08 mai 2018

Performanţă pentru judoul argeşean

Stere, pe podium la Cupa Europei!

Acum cîteva zile, în Bosnia-Herţegovina, la Sarajevo, a avut loc o nouă etapă de Cupa Europei la judo rezervată seniorilor. La această întrecere, judeţul nostru a fost reprezentat de Elena Stere, sportivă legitimată la clubul FC Argeş - CSM Piteşti.

La finalul competiţiei, judoka alb-violetă a cîştigat medalia de bronz la categoria 52 kg. Sportiva pregătită de antrenorii Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie a avut o evoluţie destul de bună, chiar dacă a ratat şansa de a intra în posesia unei medalii mai strălucitoare. Pentru Stere, bronzul obţinut în Bosnia-Herţegovina nu este singurul rezultat notabil din acest an. La Campionatele Naţionale de seniori din martie 2018, de la Cluj, Elena a mai cîştigat tot o medalie de bronz, dar la categoria 57 de kg. Valentin Ioniţă, coordonatorul lotului de judo de la FC Argeş - CSM Piteşti, este foarte mulţumit de rezultatul elevei sale: „Elena Stere este la prima participare la o Cupă Europeană de seniori. A avut o evoluţie foarte bună reuşind o clasare pe podium. A pierdut în primul meci în faţa unei sportive din Elveţia, după care a cîştigat trei meciuri. Prin rezultatul de la Sarajevo, sportiva clubului nostru a obţinut şi calificarea la Campionatele Europene de Tineret Under 23, competiţie care se va desfăşura în perioada 9-11 noiembrie, la Budapesta“.

Ivănescu, argint la Cluj

Tot weekend-ul trecut, dar la Cluj Napoca, s-a desfăşurat şi o etapă de Cupa Europei, rezervată sportivilor Under 18. La această întrecere, CSM Piteşti a cîştigat o medalie de argint, la categoria 57 de kg prin Florentina Ivănescu. Judoka legitimată la clubul din Ştrand a fost învinsă în finală de o sportivă din Olanda. Podiumul a fost completat tot de o judoka din Ţara Lalelelor. Prin rezultatul de la Cluj, Ivănescu a obţinut şi calificarea la Campionatele Europene de Cadeţi care vor avea loc în iulie, la Sarajevo, în Bosnia-Herţegovina. Tot la competiţia din Ardeal, lotul naţional masculin care se pregăteşte la Piteşti, sub îndrumarea antrenorilor Dragoş Bolbose, Valentin Ioniţă şi Marian Teleşman, a obţinut o medalie de aur prin Alexandru Creţ(CSM Lyberty Oradea), la 81 kg, şi două medalii de argint, prin Paul Onofrei(CSM CFR Ploieşti), la 66 kg, şi Adrian Sulcă (CSM Cluj), la 73 kg.