Curierul Zilei - Înfrîngere în meciul 3 din play-off!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Înfrîngere în meciul 3 din play-off! Imprimare E-mail
vineri, 11 mai 2018

Baschetbaliştii noştri şi-au diminuat şansele de a ajunge în semifinale

Înfrîngere în meciul 3 din play-off!

BCM U FC Argeş - CSM Oradea 70-83 (23-24, 14-28, 18-17, 15-14)

Baschetbaliştii de la BCM U FC Argeş au pierdut, miercuri seară, cel de-al treilea meci din seria cu CSM Oradea care contează pentru play-off-ul Ligii Naţionale de baschet masculin. Alb-violeţii au fost învinşi la o diferenţă de 13 puncte, scor 83-70, la capătul unui meci în care ardelenii au arătat că au fost mai buni.

După un prim sfert echilibrat, încheiat de oaspeţi cu un avantaj de doar un punct, piteştenii au pierdut controlul partidei, iar orădenii au profitat la maxim de slăbiciunea şi apatia gazdelor. Oaspeţii au intrat la cabine cu un avans de 15 puncte. După pauză, ardelenii s-au mulţumit să conserve acest avantaj luat la pauza mare. Piteştenii au încercat să se apropie pe tabelă de Oradea, însă nu au reuşit decît să cîştige la limită ultimele două sferturi ale acestei dispute. Principalii marcatori ai BCM U FC Argeş în această partidă au fost Agafonov, cu 17 puncte, Nuutinen, cu 12, şi Person, cu 11 puncte. De la CSM Oradea s-au remarcat Zeno, cu 18 puncte, urmat de Richard şi Valeika, fiecare cu cîte 14 puncte. La finalul partidei cu Oradea, Barnabas Szaszgaspar, tehnicianul celor de la BCM U FC Argeş s-a declarat nemulţumit de evoluţia echipei sale: „Vreau să-mi cer scuze în numele jucătorilor pentru atitudinea pe care am arătat-o la începutul meciului. Am intrat foarte moale în meci. E play-off, nu avem voie să avem această apatie, mai ales că jucăm în faţa Oradiei, echipă care pune presiune, după cum am simţit pe pielea noastră. Sînt împăcat cu ideea că Oradea a fost mai bună astăzi, dar trebuie să murim pe teren. Defensiva vine din dorinţă, din atitudine. Trebuie să dai totul pe teren şi atunci strîngem mîinile, iar echipa mai bună cîştigă. Din păcate, azi, am rămas datori. Sper să ne trezim, pentru că mai avem o şansă pe care trebuie să o folosim. Cu Oradea este greu, dacă lăsăm armele jos, ei ne pedepsesc. Astăzi au meritat victoria. Problema cea mai mare la această echipă este inconstanţa în jocuri. La prima vedere mi se pare o lipsă de atitudine, o lipsă de răutate pe teren. Că joci 30, 10 sau 1 minut, trebuie să mori pe teren. Să ne ajutăm unii pe alţii, aşa cum ne-am dovedit pe alocuri. Cred că în primul meci din play-off am cîştigat, pentru că am fost o echipă timp de 40 de minute. Sper să putem rezolva problema pînă vineri. În baschet, totul este posibil. Trebuie să ne luptăm de la mic la mare. Toţi greşim. Şi eu îmi asum toate greşelile, dar dacă ne luptăm, să luptăm toţi. Să murim pe teren şi apoi mergem acasă liniştiţi că ne-am făcut treaba. Astăzi nu pot să merg liniştit acasă, pentru că simt că nu am dat totul. Se putea, dar atitudinea a lăsat de dorit”.